Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2020

Co byÅ‚o grane? 


 


Bardzo różne są zdania na temat młodzieży, zależą w dużej mierze od naszych doświadczeń, kontaktów z młodymi ludźmi, wieku. Jednak przeważają opinie niepochlebne, a czasem krzywdzące, często niepoparte znajomością tematu. W bibliotece słyniemy z obalania stereotypów, dlatego spróbujemy Was przekonać o tym, że młodzież w naszej gminie jest fantastyczna i zasługuje na uwagę i uznanie.

W ramach naszej dziaÅ‚alnoÅ›ci współpracujemy z różnymi grupami wiekowymi. Kilka lat temu najtrudniej byÅ‚o nawiÄ…zać nić porozumienia z mÅ‚odymi ludźmi. Dlatego wyznaczyÅ‚yÅ›my sobie cel by dotrzeć ze swojÄ… ofertÄ… do nastolatków. Dążąc do tego celu odkryÅ‚yÅ›my w 2012 roku program Równać Szanse, który skierowany jest do mÅ‚odych ludzi z maÅ‚ych miejscowoÅ›ci i ma stwarzać im przestrzeÅ„ na wyrównanie szans i dobry start w dorosÅ‚e życie. To byÅ‚o odkrycie, które odpowiadaÅ‚o na nasze potrzeby. IstotÄ… tego programu jest to by traktować mÅ‚odzież podmiotowo i pozwolić im na dziaÅ‚anie bez wyrÄ™czania ich i bez wychodzenia z zaÅ‚ożenia że dorosÅ‚y zrobi lepiej. Tylko poprzez próbowanie siebie w różnych sytuacjach i czasami bÅ‚Ä™dy mÅ‚ody czÅ‚owiek siÄ™ czegoÅ› nauczy. Program oferowaÅ‚ dofinansowanie dla projektów, których odbiorcami bÄ™dzie mÅ‚odzież. PodjÄ™liÅ›my to wyzwanie. UdaÅ‚o siÄ™ zebrać, wtedy jeszcze maÅ‚Ä…, grupÄ™ mÅ‚odzieży, wspólnie przelać pomysÅ‚ na papier i zÅ‚ożyć wniosek. Ten pierwszy projekt - „Strefa Kultury MÅ‚odzieżowej” byÅ‚ przeÅ‚omowy i stanowiÅ‚ fundament pod wszystko co byÅ‚o potem. A potem powstaÅ‚a nieformalna grupa mÅ‚odzieży przy bibliotece pod tÄ… samÄ… nazwÄ… i każdego roku mÅ‚odzież miaÅ‚a jakiÅ› bardziej lub mniej szalony pomysÅ‚, na który otrzymywaliÅ›my dofinansowanie z Programu Równać Szanse. DziÄ™ki temu w ciÄ…gu 8 lat tylko z tych funduszy udaÅ‚o siÄ™ zrealizować z mÅ‚odzieżą dziewięć projektów, a dziesiÄ…ty wciąż trwa. PoczÄ…wszy od 2012 roku byÅ‚y to:

  1. „Strefa Kultury MÅ‚odzieżowej”
  2. „KOT (Kino, Opera, Teatr, czyli chochoÅ‚ na koturnach)”
  3. „RONDO (Razem Odkrywamy Nowe Drogi Ole!)”
  4. „Etno Portret , czyli oblicza lokalnych talentów”
  5. „BAJAM – Å›wiat w piguÅ‚ce”
  6. „FolkLove – zakochaj siÄ™ w muzyce ludowej”
  7. „Co jest grane?”
  8. „ObieżyÅ›wiat”
  9. „Co byÅ‚o grane?”
  10. „Nie cudzÄ…, ale swojÄ… Å›cieżkÄ…”.

ByÅ‚y to inicjatywy głównie w obszarze szeroko pojÄ™tej kultury: ludowej, wysokiej i popkultury. Do chwili obecnej w wymienionych projektach wzięło udziaÅ‚ 72 osoby, z czego ponad poÅ‚owa tworzy grupÄ™ Strefa Kultury MÅ‚odzieżowej. W tej grupie 6-cioro mÅ‚odych ludzi przeszÅ‚o szkolenie MÅ‚odzieżowych Liderów Warszawie. DziÄ™ki temu dwa projekty byÅ‚y w caÅ‚oÅ›ci wymyÅ›lone i koordynowane przez nich. WÅ›ród wymiernych efektów tych kilku lat pracy możemy wymienić m.in.: przestawienie „Oskar i pani Róża”, musical „Mamma Mia”, kilkanaÅ›cie wyjazdów na terenie Polski, kilkanaÅ›cie filmów, koncerty i eventy dla spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej, happening i dwie sondy uliczne, publikacjÄ™, kino letnie, Festiwal 238 FEST, Jarmark Lokalnych Twórców, panel dyskusyjny online. Ale najważniejsze sÄ… korzyÅ›ci niepoliczalne, niewidoczne na pierwszy rzut oka, czyli zmiany jakie zaszÅ‚y w samej mÅ‚odzieży i to o nie najbardziej zabiegamy. Najlepiej opowiedzÄ… o nich sami uczestnicy.

PAULINA N.: DziÄ™ki programowi Równać Szanse nabyÅ‚am sporo nowych umiejÄ™tnoÅ›ci i doÅ›wiadczeÅ„. MogÅ‚am wypróbować siÄ™ w rolach, w jakich nigdy wczeÅ›niej sobie siebie nie wyobrażaÅ‚am. MiaÅ‚am okazjÄ™ wcielić siÄ™ w dziennikarkÄ™, ale też miaÅ‚am okazjÄ™ udzielić wywiadu. PoznaÅ‚am trudnoÅ›ci zwiÄ…zane z pracÄ… scenarzysty. W niedalekiej przyszÅ‚oÅ›ci zmierzÄ™ siÄ™ również z aktorstwem i reżyseriÄ…. Uczestnictwo w projektach to dla mnie nie tylko wielka przygoda, ale też poszukiwanie swojej drogi w życiu. WÅ‚aÅ›nie tutaj odkrywam kim jestem i co chcÄ™ robić. Deptam swojÄ… wÅ‚asnÄ… Å›cieżkÄ™ i pomimo tego, że nie wiem co mnie spotka po drodze to jestem pewna, że jest naprawdÄ™ warto.”

MATEUSZ: Program Równać Szanse pozwolił mi zajrzeć w głąb siebie, odnaleźć swoje pasje, mocne strony i pewność siebie. Nauczyłem się radzić sobie z przeciwnościami i samodzielnie realizować zadania, które wtedy wydawały mi się bardzo trudne.

PAULINA T.: Równać Szanse jest jak złota rybka spełniająca życzenia. Mamy wpływ na to co chcemy robić w projekcie, a przez to możemy zrealizować swoje marzenia i nabyć nowych umiejętności. Dzięki temu walczymy ze swoimi słabościami i podejmujemy wyzwania, aby osiągnąć coś, co kiedyś było niemożliwe. Wystarczy głowa pełna pomysłów i chęć działania, żeby przeżyć przygodę, którą będzie się pamiętało na zawsze.

Rok 2020 jest dla Programu Równać Szanse jubileuszowy, dlatego przygotowaliÅ›my projekt wspomnieniowy „Co byÅ‚o grane?”, który miaÅ‚ z wielkÄ… pompÄ… przypomnieć mieszkaÅ„com o tych wszystkich sukcesach mÅ‚odych ludzi, ale pandemia zmieniÅ‚a, a wrÄ™cz zatrzymaÅ‚a bieg wydarzeÅ„. W tym zatrzymaniu wracamy do tego co byÅ‚o tylko w sÅ‚owach i obrazach, podkreÅ›lajÄ…c tym samym zakres dotychczasowych dokonaÅ„ mÅ‚odych. JednoczeÅ›nie z nadziejÄ… patrzymy w przyszÅ‚ość, bo mÅ‚odzież mimo trudnoÅ›ci nie poddaje siÄ™, ale mozolnie wydeptuje swoje wÅ‚asne Å›cieżki do zwyciÄ™stwa.

Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


Co było grane w fotografii: