Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 1/2021

Przydomowy kompostownik Przypominamy wÅ‚aÅ›cicielom nieruchomoÅ›ci, że zwolnienie z części opÅ‚aty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przysÅ‚uguje w przypadku posiadania kompostownika przydomowego i kompostowania w nim bioodpadów stanowiÄ…cych odpady komunalne.


Przydomowy kompostownikPrzypominamy właścicielom nieruchomości, że zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przysługuje w przypadku posiadania kompostownika przydomowego i kompostowania w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne.

Aby przysługiwało ww. zwolnienie kompostownik musi być przydomowy, tzn. że muszą być w nim kompostowane bioodpady pochodzące z domu (gospodarstwa domowego), a nie np. z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie nieruchomości, na której znajdują się także budynki mieszkalne jednorodzinne.

Istotne jest, aby na nieruchomości znajdował się budynek mieszkalny jednorodzinny. Zgodnie z art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1333 z późn. zm.) przez budynek mieszkalny jednorodzinny należy rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Kompostownikiem może być pryzma, drewniana skrzynia, plastikowe bądź metalowe pojemniki zapewniające swobodny dostęp powietrza do kompostu lub płyta gnojownika.

WybierajÄ…c sposób i miejsce kompostowania należy wziąć pod uwagÄ™ aby kompostownik znajdowaÅ‚ siÄ™ w miejscu nie powodujÄ…cym uciążliwoÅ›ci zarówno dla nas jak i mieszkaÅ„ców nieruchomoÅ›ci sÄ…siednich. Zasady korzystania ze swej nieruchomoÅ›ci reguluje Kodeks cywilny, gdzie w art. 144 wskazano, że „WÅ‚aÅ›ciciel nieruchomoÅ›ci powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać siÄ™ od dziaÅ‚aÅ„, które by zakłócaÅ‚y korzystanie z nieruchomoÅ›ci sÄ…siednich ponad przeciÄ™tnÄ… miarÄ™, wynikajÄ…cÄ… ze spoÅ‚eczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomoÅ›ci i stosunków miejscowych”.

W celu uzyskania wartościowego kompostu należy do kompostowania wykorzystać:

  • części uprawianych roÅ›lin,
  • Å›ciÄ™tÄ… trawÄ™, liÅ›cie, drobne gaÅ‚Ä™zie, maÅ‚e kawaÅ‚ki drewna, spadÅ‚e owoce,
  • odpady po owocach i warzywach,
  • obierki po owocach i warzywach, skórki od bananów, resztki owoców cytrusowych,
  • resztki produktów mleczarskich, stary chleb,
  • fusy po herbacie i kawie z filtrem jeÅ›li jest papierowy, herbata ekspresowa, skorupki od jajek.

Do kompostowania nie należy przeznaczać:

  • koÅ›ci, miÄ™sa, gotowanych warzyw,
  • zepsutej żywnoÅ›ci, pÅ‚ynnych resztek jedzenia, bardzo tÅ‚ustego jedzenia,
  • odchodów zwierzÄ™cych,
  • tkanin, materiałów nieorganicznych, sztucznych materiałów organicznych,
  • papieru, papierosów,
  • materiałów i substancji zanieczyszczonych (np. zawierajÄ…cych metale ciężkie lub toksyczne zwiÄ…zki organiczne).

Kompostowanie należy uznać za najbardziej pożądany sposób unieszkodliwiania odpadów biodegradowalnych. Skorzysta na tym środowisko naturalne, a my dodatkowo uzyskamy cenny nawóz, który można wykorzystywać w ogrodzie bez ograniczeń. Dlatego wszystkich, którzy mają taką możliwość zachęcamy do stosowania tej metody unieszkodliwiania bioodpadów.

Posiadanie przydomowego kompostownika i kompostowanie w nim bioodpadów podlega kontroli na podstawie art. 9u ust. 1 w zw. z art. 6k ust. 4a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1439 z późn. zm.).

W przypadku stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który złożył informację, dotyczącą posiadania kompostownika przydomowego i kompostowania w nim bioodpadów:

1) nie posiada kompostownika przydomowego lub,

2) nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym lub,

3) uniemożliwia wójtowi lub upoważnionej przez niego osobie dokonanie oględzin nieruchomości, w celu weryfikacji zgodności informacji ze stanem faktycznym - wójt stwierdzi, w drodze decyzji, utratę prawa do zwolnienia.

Utrata prawa do zwolnienia, następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z powyższych przesłanek. Ponowne skorzystanie ze zwolnienia, może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna, i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Przypominamy również, że zgodnie z uchwałą Nr XV/126/2020 Rady Gminy Chmielnik z dnia 30 września 2020 r. w sprawie wyboru metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty oraz stawki za pojemnik o określonej pojemności (Dz. U. Woj. Podkarpackiego z dnia 30 września 2020 r. poz. 3738) wysokość zwolnienia od 1 stycznia 2021 r. wynosi 2 zł na miesiąc od mieszkańca.

Posiadanie lub zaprzestanie korzystania z przydomowego kompostownika, należy zgłaszać poprzez wypełnienie nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i dostarczenie jej do Urzędu Gminy w Chmielniku osobiście, pocztą lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej przy wykorzystaniu Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Lidia UrbaÅ›