Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 1/2021

WciÅ›nij "Enter" Ostatnie miesiÄ…ce pokazaÅ‚y wszystkim, jak ważna w pracy szkoÅ‚y jest konieczność posiadania odpowiedniego sprzÄ™tu komputerowego, różnorodnych sprzÄ™tów multimedialnych oraz dobra znajomość najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Rok temu stanÄ™liÅ›my bowiem przed zadaniem, o realizacji którego nikt z nas nie myÅ›laÅ‚.


Ostatnie miesiące pokazały wszystkim, jak ważna w pracy szkoły jest konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu komputerowego, różnorodnych sprzętów multimedialnych oraz dobra znajomość najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Rok temu stanęliśmy bowiem przed zadaniem, o realizacji którego nikt z nas nie myślał.

Odpowiedzią na potrzeby szkół w zakresie edukacji cyfrowej stał się projekt "Lekcja Enter", w ramach którego prowadzone są szkolenia z doskonalenia kompetencji cyfrowych dla nauczycieli oraz kadry kierowniczej szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a jego realizacja przewidziana została na lata 2019-2023.

W projekcie tym wzięli również udział nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej. Naszą przygodę z "Lekcją Enter" mieliśmy rozpocząć wiosną 2020 r., jednak przejście na edukację zdalną sprawiło, że termin przesunięty został na przełom roku 2020 - 2021.

Podczas 40 godzinnego cyklu szkoleń, realizowanego z wykorzystaniem platformy Zoom, uczestnicy dowiedzieli się jak: wzmacniać kompetencje cyfrowe swoje i swoich uczniów, odpowiedzialnie, kreatywnie i bezpiecznie korzystać z nowych technologii, urozmaicić swoje lekcje stosując aktywizujące metody nauczania, tworzyć własne treści cyfrowe.

Szkolenie odbywało się w podziale na grupy przedmiotowe (edukacja wczesnoszkolna, przedmioty humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze, informatyczne). Wśród zaproszonych do projektu nie mogło zabraknąć przedstawicieli kadry kierowniczej, dlatego wraz z nami w spotkaniach uczestniczyła Pani Dyrektor.

Dzięki zaangażowaniu i rzetelnej wiedzy trenerów lokalnych - Pani Grażyny Tereszkiewicz (koordynator projektu) oraz ks. Krzysztofa Budzynia, poznawaliśmy nowe narzędzia TIK, doskonaliliśmy umiejętności tworzenia własnych e-materiałów. Nie zabrakło również fachowych informacji dotyczących zasad wykorzystywania materiałów dostępnych w Internecie, prawa autorskiego, bezpieczeństwa w sieci, itp. Zagadnienia te nabrały szczególnego wymiaru teraz, gdy naszym udziałem stała się edukacja zdalna.

Kolejnym etapem projektu było przygotowanie i przeprowadzenie przez każdego nauczyciela 2 lekcji z wykorzystaniem poznanych narzędzi TIK.

Stosowanie metod aktywizujÄ…cych zawsze byÅ‚o niezwykle istotne w edukacji. W obecnej sytuacji tak ważne jest, aby maksymalnie zaangażować ucznia w pracÄ™ podczas e-lekcji, bo jak wszyscy wiemy, wiele jest pokus odciÄ…gajÄ…cych uwagÄ™ mÅ‚odego czÅ‚owieka od tego, co dzieje siÄ™ na zajÄ™ciach. Gry komputerowe, portale spoÅ‚ecznoÅ›ciowe, różnorodne komunikatory – teraz znalazÅ‚y siÄ™ w zasiÄ™gu rÄ™ki dzieci i mÅ‚odzieży. Czy wszystkie sÄ… dla nich odpowiednie? Dlatego naszym zadaniem jest pokazać mÅ‚odym ludziom jak wartoÅ›ciowym narzÄ™dziem jest komputer, ile możliwoÅ›ci zdobywania i pogÅ‚Ä™biania wiedzy daje Internet, ale również wskazać zagrożenia, jakie pÅ‚ynÄ… z bezkrytycznego, pozbawionego kontroli korzystania z sieci internetowej. Dlatego tak przydatnym dla nas staÅ‚o siÄ™ uczestnictwo w projekcie "Lekcja Enter". ChÄ™tnie siÄ™gamy do różnorodnych aplikacji, uczymy uczniów rozsÄ…dnego, krytycznego, bezpiecznego korzystania z zasobów cyfrowych, wspieramy siÄ™ wzajemnie. CiÄ…gle możemy liczyć na pomoc naszych trenerów lokalnych.

Podsumowując warto zaznaczyć, iż "Lekcja Enter" to największy dotychczasowy projekt edukacji cyfrowej w Polsce, skierowany do wszystkich typów szkół.

Szczegółowe informacje na temat projektu "Lekcja Enter" zaczerpnięte zostały ze strony https://lekcjaenter.pl/o-projekcie

A. Åšlemp
SP Wola Rafałowska