Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 2/2021



Jak jeść zdrowiej? 


 

Na rozwój zdolnoÅ›ci poznawczych dzieci oraz odporność ich organizmów majÄ… wpÅ‚yw czynniki Å›rodowiskowe i żywieniowe. CzÅ‚owiek lubi jeść, tyle, że nie zastanawia siÄ™ co je, po co je. Już Sokrates powiedziaÅ‚, że: „Jemy, aby żyć, nie żyjemy, aby jeść”.

My doroÅ›li jesteÅ›my odpowiedzialni za zdrowie naszych dzieci. Tak, jak uczymy je mówić, posÅ‚ugiwać siÄ™ kredkÄ…, nożyczkami, ubierać, wiÄ…zać buty, tak powinniÅ›my uczyć dzieci wÅ‚aÅ›ciwie siÄ™ odżywiać. StÄ…d też udziaÅ‚ uczniów klasy trzeciej w programach żywieniowych o charakterze ogólnopolskim: „Zdrowo jem, wiÄ™cej wiem”, „PrzyGOTUJMY lepszy Å›wiat” i „Dobrze Jemy”.

Podczas zajęć uczniowie dowiadywali siÄ™, że ich wybory żywieniowe majÄ… znaczenie dla nich samych oraz dla naszej planety. UÅ›wiadamiali sobie, że niewielkie zmiany na talerzu mogÄ… mieć wpÅ‚yw na zmiany zachodzÄ…ce w Å›rodowisku. MogÄ… wpÅ‚ynąć na bioróżnorodność, ograniczyć emisjÄ™ gazów, oszczÄ™dzać wodÄ™, jak również uratować wiele gatunków roÅ›lin i zwierzÄ…t. Dzieci poprzez udziaÅ‚ w tych programach zdobywaÅ‚y praktyczne umiejÄ™tnoÅ›ci. ZachÄ™ciÅ‚y do udziaÅ‚u swoich rodziców i wspólnie z nimi przygotowywaÅ‚y posiÅ‚ki, które opieraÅ‚y siÄ™ na skÅ‚adnikach roÅ›linnych. W domowym menu pojawiaÅ‚y siÄ™ placki z cukinii, smalczyki z biaÅ‚ej fasoli, grillowane kalafiory, kotleciki z ciecierzycy, gofry bananowo – fasolowe, smoothie z ogórka, krem z zielonego groszku, trufle czekoladowe z czerwonej fasoli i wiele, wiele innych kulinarnych przepisów.

WiÄ™kszość dzieci preferuje smak sÅ‚odki. Dlatego spoÅ›ród wszystkich produktów spożywczych dzieci najczęściej wybierajÄ… ciastka, ciasta, cukierki, sÅ‚odkie napoje, lody. Tego rodzaju sÅ‚odycze niestety bardzo czÄ™sto zastÄ™pujÄ… wÅ‚aÅ›ciwe posiÅ‚ki. SÄ… również podstawÄ… poczÄ™stunku przygotowywanego na wszelkie dzieciÄ™ce imprezy i zabawy. Problemem jest to, że dzieci zwykle niechÄ™tnie zmieniajÄ… swoje przyzwyczajenia – odnosi siÄ™ to w szczególnoÅ›ci do sÅ‚odyczy. TrzecioklasiÅ›ci uczyli siÄ™ czym zastÄ…pić cukier, który czyni spustoszenia w ludzkich organizmach. Dowiadywali siÄ™ w jaki sposób organizm traci wodÄ™ i jak należy uzupeÅ‚niać w nim wodÄ™ oraz jakÄ… wartość zdrowotnÄ… na woda.

Zdobyta wiedza ma przyczynić się do uświadomienia dzieciom, jak ważne jest picie wody oraz uczenia ich odpowiedzialności za właściwy lub niewłaściwy wybór tego, co jedzą i piją.


Sukcesem nie jest samo przekazywanie suchej wiedzy na temat tego, w jaki sposób wszyscy mamy się odżywiać, ale zachęcanie dzieci, rodziców i nas wszystkich, którzy edukują, do próbowania zdrowych posiłków. Dzieci chętnie przygotowują posiłki. Warto prowadzić takie zajęcia przez cały rok.

 




 

Bernadetta GÄ…ska - Wych. klasy III
Szkoła Podstawowa nr 1 im. por. Jana Bałdy w Chmielniku