Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2021



Matematyka nowego wymiaru 


Matematyka w Bibliotece?


A dlaczego nie, skoro spotykamy jÄ… wszÄ™dzie. Matematyka jest z czÅ‚owiekiem Å›ciÅ›le zwiÄ…zana i towarzyszy nam na każdym kroku, nawet jeżeli nie jesteÅ›my tego Å›wiadomi – w domu, w szkole, w zabawie, w kulturze czy też przyrodzie.

Wszystkich uczniów z klas 7-8 z piÄ™ciu szkół podstawowych z Gminy Chmielnik, którzy lubiÄ… matematykÄ™, ale również tych, którzy zastanawiajÄ… siÄ™ do czego jest potrzebna matematyka i czy nie można siÄ™ bez niej obejść zapraszamy do udziaÅ‚u w projekcie „Fraktale, czyli kiedy matematyka stajÄ™ siÄ™ piÄ™kna” Projekt jest zrealizowany w ramach Programu mPotÄ™ga, finansowanego przez FundacjÄ™ mBanku.

W ciÄ…gu trwania projektu (od wrzeÅ›nia do grudnia) odbÄ™dzie siÄ™ cykl zajęć warsztatowych podzielonych na 5 bloków tematycznych. Uczestnicy bÄ™dÄ… poznawać wÅ‚asnoÅ›ci figur samopodobnych – fraktali oraz zaprzyjaźniać siÄ™ z matematykÄ….

W pierwszym bloku pt. „Drzewo Pitagorejskie” uczestnicy poznajÄ… w teorii i praktyce fraktal, którym jest drzewo Pitagorasa, bÄ™dÄ… go konstruować z figur geometrycznych i klocków konstrukcyjnych, odkryjÄ… na nowo twierdzenie Pitagorasa poprzez liczne kretywne ćwiczenia, oraz obliczajÄ…c powierzchniÄ™ liÅ›cia. Podczas kolejnych spotkaÅ„ w bloku „Matematyka w drodze do kina” odkryjÄ… matematycznego Smoka Hemingwaya (Smoka z Parku Jurajskiego) podczas wyjazdu do kina na film Jurassic Park. PoznajÄ… również pojÄ™cia droga, prÄ™dkość czas wykonujÄ…c praktyczne obliczenia. Trzeci blok pt. „Fraktale Fibonacciego bÄ™dzie poÅ‚Ä…czeniem matematyki i przyrody poprzez odkrywanie liczb w roÅ›linach. Na przykÅ‚adzie sÅ‚onecznika, brokuÅ‚u i ananasa dowiedzÄ… siÄ™ co to jest zÅ‚oty kÄ…t, zÅ‚ota liczba, ciÄ…g Fibonacciego oraz jak w prosty sposób obliczyć liczby tego ciÄ…gu. Dodatkowo blok ten pozwoli uczestnikom uwolnić swojÄ… wyobraźniÄ™ i wcielić siÄ™ w rolÄ™ artystów tworzÄ…cych obrazy z uwzglÄ™dnieniem linii spiralnych.

W bloku pt. „Matematyka innego wymiaru” uczestnicy poznajÄ… fraktalnÄ… Paproć Barnsleya oraz wykonajÄ… geometryczny obraz graficzny tego fraktala. PrzekonajÄ… siÄ™ ile wspólnego majÄ… obliczenia i tradycyjne rÄ™kodzieÅ‚o ludowe. DowiedzÄ… siÄ™ jak krok po kroku wykonać haft matematyczny, któremu towarzyszyć bÄ™dÄ… zadania dotyczÄ…ce prostych, odcinków i kÄ…tów.

W ostatnim bloku pt. „Matematyka pomysÅ‚em rysowana” uczestnicy zdobÄ™dÄ… wiedzÄ™ na temat rysowania fraktalnych mandali z figur geometrycznych, których podstawÄ… bÄ™dzie koÅ‚o. Rysowaniu towarzyszyć bÄ™dÄ… obliczenia parametrów figur oraz wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci koÅ‚a i okrÄ™gu. Efektem tych dziaÅ‚aÅ„ bÄ™dzie fraktalna kolorowanka.

Mamy ogromną nadzieję, że ten przedmiot szkolny odkrywany na nowo w naszej Bibliotece poprzez konstruowanie, obliczanie, haftowanie, rysowanie i super zabawę przekona uczestników, że matematyka to królowa o złotym sercu rozśpiewanej duszy i tęczowej wyobraźni.


„Projekt dofinansowaÅ‚a Fundacja mBanku”

Sylwia Kozak