Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna Nr 1/2022

Maker Space BLISKO Biblioteki 


Wraz z Nowym Rokiem rozpoczÄ™liÅ›my kolejne dziaÅ‚ania w ramach projektu „Maker Space BLISKO Biblioteki”. To nowe wyzwania dla nas oraz szereg innowacyjnych wydarzeÅ„ dla lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci.

Ważnym krokiem w realizacji zadania w II roku jest udział w profesjonalnych szkoleniach. Cieszymy się z możliwości jakie daje nam projekt ponieważ rozwój własnych kompetencji to jedna z najlepszych inwestycji.

Temat pierwszego szkolenia „Biblioteka jako centrum i przestrzeÅ„ lokalnego życia kulturalnego” pozwoliÅ‚ nam odkryć nowe metody i techniki pracy z czytelnikami i użytkownikami biblioteki. ProwadzÄ…ca szkolenie Pani Anita Nogal udzieliÅ‚a nam cennych wskazówek jak zachÄ™cić mieszkaÅ„ców do uczestnictwa w wydarzeniach bibliotecznych, które na pewno wykorzystamy.

Obok zadaÅ„ zwiÄ…zanych z czytelnictwem rozmawialiÅ›my o szeregu dziaÅ‚aÅ„ kulturotwórczych i animacyjnych, które pozwolÄ… bibliotece pozyskać miano „trzeciego miejsca”. Miejsca przyjaznego mieszkaÅ„com Gminy Chmielnik niezależnie od wieku, pasji oraz zainteresowaÅ„.

Szkolenie w bibliotece pozwalają nam nie tylko zdobyć wiedzę, ale również poznać praktyczne rozwiązania w innych bibliotekach, instytucjach kultury i szkołach.

I o to w szczególnoÅ›ci zadbaliÅ›my podczas drugiego szkolenia. „Warsztat kreatywnoÅ›ci – czyli jak wykorzystać oczywiste przedmioty w nieoczywistych rolach.”, które poprowadziÅ‚ Pan MichaÅ‚ Szczypek. W spotkaniu wzięło udziaÅ‚ 16 osób: partnerzy w projekcie, nauczyciele ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr 3 im. Åšw. Maksymiliana Marii Kolbego w Chmielniku, bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie oraz rodzice aktywnie uczestniczÄ…cy w dziaÅ‚aniach Stowarzyszenia Osób NiepeÅ‚nosprawnych w Chmielniku.

ProwadzÄ…cy zaprezentowaÅ‚ nam różne narzÄ™dzia z pozoru oczywiste jak np. karty, piÅ‚eczki do żonglowania, które można w bardzo ciekawy sposób wykorzystać w pracy. Bardzo zaciekawiÅ‚ nas temat jak pracować z metaforÄ… za pomocÄ… obrazu. Praca z kartami coachingowymi na pewno wzbogaci prowadzone przez nad do tej pory gry i zabawy integracyjne. StworzyliÅ›my oryginalnÄ… taliÄ™ kart z obrazami – metaforami i portret wymarzonego bibliotekarza. To nietuzinkowe szkolenie pozwoliÅ‚o nam pozyskać wiedzÄ™ jak przeprowadzić ciekawe ćwiczenia z wykorzystaniem otaczajÄ…cych nas przedmiotów na, które zwykle nie zwracaliÅ›my uwagi.

Efektem tego szkolenia są na pewno głowy pełne pomysłów do dalszej pracy oraz garść inspiracji.

Kolejnym etapem w ramach tego projektu jest przeprowadzenie 4 projektów inicjowanych przez naszych partnerów. Pierwsze z nich to dziaÅ‚ania edukacyjno – animacyjne skierowane do przedszkolaków, które rozpoczÄ™liÅ›my w marcu.

Podczas warsztatów „Quiet book – cicha książeczka” najmÅ‚odsi wraz z rodzicami projektujÄ… i ilustrujÄ… swojÄ… pierwszÄ… książeczkÄ… sensorycznÄ… inaczej mówiÄ…c książeczkÄ™ edukacyjnÄ…. Praca nad niÄ… wykorzystuje wszystkie zmysÅ‚y malucha, uwalnia wyobraźniÄ™ oraz kreatywność. Dodatkowo dziecko ćwiczy motorykÄ… maÅ‚Ä…, czyli ruchy precyzyjne, uczy siÄ™ skupienia i cierpliwoÅ›ci.

Inspiracją do jej stworzenia są cztery pory roku. Za nami już trzy spotkania, a więc białe kartki papieru zamieniły się w wiosnę, lato i jesień.

Ogromną rolę odgrywają tutaj kolory, kształty i faktury, które dzieci dobierają sobie według własnych upodobań.

Spotkaniom zawsze towarzyszÄ… gry i zabawy integracyjne oraz jak na bibliotekÄ™ przystaÅ‚o książka. Przedszkolaki poznaÅ‚y już bajkÄ™ o „BaÅ‚wanku, który szukaÅ‚ wiosny”. „WyÅ›cig po zÅ‚otego Å»oÅ‚Ä™dzia w których szukajÄ… inspiracji do swoich wÅ‚asnych książeczek.

Przedszkolaki za każdym razem pokazują nam jak potrafią pięknie pracować i ładnie uczestniczą w zajęciach. Na ogromną pochwałę zasługują również rodzice, którzy wspierają rozwój zdolności manualnych oraz kreatywnych swojego dziecka. Mimo, że za oknem wiosna dopiero się zaczyna, uczestnikom pozostała jeszcze do zaprojektowania zimowa sceneria oraz okładka.

Efekty tych warsztatów będą mogli Państwo zobaczyć na żywo podczas uroczystego podsumowania projektu o charakterze otwartym o, którym poinformujemy niebawem. Już teraz serdecznie zachęcamy do śledzenia profilu biblioteki na Facebooku oraz naszej stronie internetowej www.bibliotekachmielnik.pl, gdzie na bieżąco informujemy Państwa co dzieje się w naszej Bibliotece.

Mamy nadziejÄ™, że w projekcie „Maker Space BLISKO Biblioteki”, każdy z PaÅ„stwa znajdzie coÅ› dla siebie bo to dopiero poczÄ…tek nowatorskich dziaÅ‚aÅ„ edukacyjno-animacyjnych.

„Projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 Priorytet 4, Kierunek interwencji 4.1.BLISKO-Biblioteka/Lokalność/Inicjatywy/SpoÅ‚eczność/Kooperacja/ Oddolność.”


Sylwia Kozak GBP w Chmielniku