Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 2/2008

Imprezy z WieloletniÄ… TradycjÄ… w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku 




SzkoÅ‚a Podstawowa nr 3 w Chmielniku w przyszÅ‚ym roku obchodzić bÄ™dzie jubileusz 25-lecia swego istnienia. Od poczÄ…tku funkcjonowania placówki „wiele” dziaÅ‚o siÄ™ nie tylko w jej murach, ale także poza nimi. Oprócz corocznych uroczystoÅ›ci organizowanych w każdej szkole typu: ÅšwiÄ™to NiepodlegÅ‚oÅ›ci, Wigilia, DzieÅ„ Matki, do kalendarza szkolnych imprez wpisaÅ‚y siÄ™: Festyn Rodzinny, Gminny Sejmik SamorzÄ…dów Szkolnych i Bieg Patrolowy Åšcieżkami Naszej MaÅ‚ej Ojczyzny.




Festyn Rodzinny

Po raz pierwszy odbyÅ‚ siÄ™ on przy naszej szkole w roku 1998. PomysÅ‚odawczyniÄ… takiej formy spotkania byÅ‚a pani Bożena GwizdaÅ‚a. Od 11 zatem już lat placówka nasza organizuje w jednÄ… z czerwcowych niedziel spotkanie dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz Å›rodowiska lokalnego. Wielkim zaangażowaniem w przygotowanie imprezy wykazujÄ… siÄ™ rodzice skupieni nie tylko w radzie rodziców, ale też pozostali, którzy chcÄ… wspomóc wspólne dziaÅ‚anie.




Tegoroczny Festyn odbyÅ‚ siÄ™ 1 czerwca i wedÅ‚ug oceny uczestników należaÅ‚ do udanych. „DopisaÅ‚a” przepiÄ™kna pogoda. Organizatorzy doÅ‚ożyli wszelkich staraÅ„, aby uatrakcyjnić niedzielnÄ… „Å›rodowiskowÄ…” imprezÄ™, na którÄ… przychodziÅ‚y caÅ‚e rodziny. Najbardziej zadowolone byÅ‚y maÅ‚e dzieci, które mogÅ‚y pobyć wspólnie z rodzicami i wziąć udziaÅ‚ w wielu zabawach, konkursach i rozgrywkach. Szkolne i przedszkolne dzieci mogÅ‚y siÄ™ zaprezentować w popisach tanecznych (wystÄ™py czirliderek z zespoÅ‚u TaÅ„czÄ…ca Trójka, drugoklasistów w taÅ„cach ludowych oraz przedszkolaków w taÅ„cach nowoczesnych), wokalnych (wystÄ™p chóru Åšpiewna Gromadka) oraz sportowych (rozgrywki pomiÄ™dzy uczniami poszczególnych klas).




Nie zabrakło loterii, w której każdy los wygrywał, a ponadto odbyło się losowanie nagród głównych, których ofiarodawcą była firma SZiK, systematycznie wspomagająca coroczną imprezę.

O obfity bufet zadbali rodzice serwując zapiekanki, gofry, pieczone kiełbaski oraz ciasto i napoje w świetlicowej kawiarence. Wszystkie te poczynania umilała orkiestra grająca zarówno dla dzieci, jak też dla dorosłych.

Na stałych bywalców oraz jeszcze niezdecydowanych czekamy w następnym roku.




 

Sejmiki SamorzÄ…dów Szkolnych 

 

„SamorzÄ…d Uczniowski to Å›wiadome i dobrowolne uczestnictwo mÅ‚odzieży w życiu klasy, szkoÅ‚y, w podejmowaniu funkcji w doborze zadaÅ„ i ich realizacji – jest zatem organizacjÄ… dla wszystkich tych, którzy chcÄ… i widzÄ… potrzebÄ™ dziaÅ‚ania oraz dla nieÅ›miaÅ‚ych, sÅ‚abych, którzy potrzebujÄ… pomocy i obrony”.

W maju 1999 r. z inicjatywy pani Elżbiety Åšwierk – opiekunki SamorzÄ…du Uczniowskiego – zaproszono na pierwsze spotkanie w formie „sejmiku” przedstawicieli SU i ich opiekunów ze wszystkich szkół z terenu gminy. Z zaproszenia skorzystaÅ‚a wiÄ™kszość samorzÄ…dów i w tej chwili majowe spotkania sÄ… już tradycjÄ…. Ich celem jest podsumowanie rocznej pracy samorzÄ…dów szkolnych: pochwalenie siÄ™ osiÄ…gniÄ™ciami, przyznanie siÄ™ do porażek, jak też wzajemna wymiana doÅ›wiadczeÅ„ i podejmowanie wniosków do dalszej dziaÅ‚alnoÅ›ci. MyÅ›lÄ… przewodniÄ… bywa hasÅ‚o: Jak niemożność zmieniać w pożyteczne dziaÅ‚anie”. Uczestnikami spotkaÅ„ bywajÄ… „obowiÄ…zkowo” przedstawiciele samorzÄ…du lokalnego oraz goÅ›cie honorowi. Spotkania organizowane sÄ… w maju, ponieważ wtedy obchodzone jest Å›wiÄ™to samorzÄ…dowców, a dziaÅ‚alność w SU bywa wstÄ™pem do pracy na rzecz najbliższego Å›rodowiska.

Tegoroczny - 10. już (jubileuszowy) - Sejmik odbyÅ‚ siÄ™ 19 maja. Jak zawsze nie zawiedli uczestnicy – przedstawiciele szkolnych SU wraz z opiekunami (zarówno ze szkół podstawowych, jak też obydwu gimnazjów). SwojÄ… obecnoÅ›ciÄ… zaszczyciÅ‚ nas również: Wójt Gminy Chmielnik – pan Krzysztof Grad oraz Senator RP – pan Kazimierz Jaworski wspólnie z dyrektorem swego biura – panem PawÅ‚em BaÅ‚Ä….

Po prezentacji dokonaÅ„ samorzÄ…dów szkolnych – pan Wójt zrelacjonowaÅ‚ zagadnienia oÅ›wiaty w dziaÅ‚alnoÅ›ci SamorzÄ…du Gminy Chmielnik. PochwaliÅ‚ zaangażowanie i pracÄ™ spoÅ‚ecznÄ… mÅ‚odzieży oraz nauczycieli, „zdradziÅ‚” też niektóre plany gminy zwiÄ…zane z budowÄ… boisk i placów zabaw dla dzieci.

NastÄ™pnie uczestnicy zostali zapoznani – w sposób medialny – z funkcjonowaniem Senatu RP, a kiedy przybyÅ‚ pan Senator rozpoczęła siÄ™ „dyskusja” na temat bycia osobÄ… publicznÄ… i dziaÅ‚alnoÅ›ci na rzecz swego regionu. Nie zabrakÅ‚o też pytaÅ„ o przyszÅ‚ość polskiej szkoÅ‚y.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział. Zapraszamy na spotkania w następnych latach.



 


Bieg Patrolowy

KolejnÄ… imprezÄ… trójkowÄ… - organizowanÄ… od 8. lat – jest Bieg Patrolowy Åšcieżkami Naszej MaÅ‚ej Ojczyzny. Jest to coroczne wÄ™drowanie - uczniów klas IV-VI wraz z nauczycielami - po różnych zakÄ…tkach naszej gminy w celu poznawania i obserwowania najbliższego otoczenia przyrodniczego i kulturowego. NiezawodnÄ… inicjatorkÄ… i organizatorkÄ… tego szklonego przedsiÄ™wziÄ™cia jest pani Emilia Jaworska.

Tegoroczny Bieg odbyÅ‚ siÄ™ 5 czerwca w Dniu JednoÅ›ci pod hasÅ‚em: W zgodzie z sobÄ… i otoczeniem. ByÅ‚ równoczeÅ›nie  podsumowaniem caÅ‚orocznej realizacji programu SzkoÅ‚a bez przemocy.

Trasę Biegu wyznaczały: Wzgórze św. Marii Magdaleny w Chmielniku oraz ścieżki przysiółka Ukraina i Wola Rafałowska. Zajęcia rozpoczęły się w Domu Młodych, do którego przetransportowała uczestników firma Chmielnik Zdrój SA. Jak zawsze na początku zostały ustalone zasady oraz podane cele pieszej wędrówki.

Realizacja zadań Nasza szkoła bezpieczna i przyjazna odbywała się w małych grupach pod opieką wychowawców. Uczniowie w formie warsztatowej zostali zaznajomieni z tematami: Mity dotyczące uzależnień i Asertywność pomaga. Była to forma nauczania w drodze.

Pomocny okazaÅ‚ siÄ™ fakt „pobÅ‚Ä…dzenia” w terenie i przypadkowej wizyty w Klubie Jeździeckim Dwór w Woli RafaÅ‚owskiej. Okazuje siÄ™, że wiele jest Å›cieżek w terenie i w życiu, a nie wszystkie prowadzÄ… do wytyczonego celu. Należy tu podziÄ™kować wÅ‚aÅ›cicielom Klubu za goÅ›cinność i umożliwienie zwiedzenia oÅ›rodka.

Ostatnim punktem Biegu byÅ‚o podsumowanie. W oparciu o prezentacjÄ™ multimedialnÄ… uczniowie sprawdzili poprawność wykonanych w drodze zadaÅ„ prezentujÄ…c wyniki pracy poszczególnych grup.

Ciekawe okazaÅ‚o siÄ™ samo zakoÅ„czenie, w czasie którego uczniowie zapisane  na czerwonych karteczkach swoje zachowania agresywne publicznie zniszczyli i wyrzucili. Zgodnie doszli do wniosku, że można żyć na co dzieÅ„ bez agresji i przemocy. Zadania  dotyczÄ…cego powyższych zagadnieÅ„ opracowaÅ‚a i podsumowaÅ‚a pani Katarzyna Kwiatkowska.




Tak oto wiele tematów można Å‚Ä…czyć w caÅ‚ość uczÄ…c siÄ™ poznawania „swojego” otoczenia, okolicy, historii i ludzi w myÅ›l  przysÅ‚owia: Cudze chwalicie, swojego nie znacie.  

 

Elzbieta Åšwierk