Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 1/2008

W WielkÄ… SobotÄ™ odbywa siÄ™ uroczyste Å›wiÄ™cenie pokarmów. NiegdyÅ› księża jeździli do domów wiernych, aby tam poÅ›wiÄ™cić wszystko jedzenie, które miaÅ‚o być spożywane w czasie Niedzieli Zmartwychwstania. Na przeÅ‚omie XVIII i XIX wieku jednak zaniechano tego zwyczaju. „ÅšwiÄ™cone” swymi tradycjami siÄ™ga czasów pogaÅ„skich, jednak KoÅ›ciół uÅ›wiÄ™ciÅ‚ te tradycje, bÅ‚ogosÅ‚awiÄ…c byt doczesny, aby w ten sposób podkreÅ›lić, że „wszystko dla nas i dla naszego Zbawiciela”.
Zawartość koszyczka ze Å›wiÄ™conkÄ… różni siÄ™ w zależnoÅ›ci od rejonu Polski. W jego skÅ‚ad wchodzi jednak zwykle baranek, zrobiony z kÅ‚osów zbóż, chleba lub cukru. Ma on symbolizować Baranka-Chrystusa i Jego zwyciÄ™stwo. Poza tym każdy chyba koszyczek zawiera kawaÅ‚ek chleba, ponieważ Jezus jest naszym Chlebem Å»ycia, kieÅ‚basÄ™, sól, a także chrzan doprawiony cukrem, który nam przypomina, że gorzka mÄ™ka Chrystusa zostaÅ‚a osÅ‚odzona cudem zmartwychwstania. Nigdzie oczywiÅ›cie nie mogÅ‚o zabraknąć barwnych pisanek, ponieważ jajka sÄ… symbolem nowego życia. Warto także wspomnieć o sÅ‚odkich wypiekach, gdzie główne miejsce zajmujÄ… „baby wielkanocne”, a także różnego rodzaju placki i mazurki. Po powrocie z koÅ›cioÅ‚a należaÅ‚o ze Å›wiÄ™conkÄ… trzykrotnie obejść dom dookoÅ‚a, aby w ten sposób odpÄ™dzić zÅ‚e moce.
Pisanki - nie wiadomo dokÅ‚adnie, skÄ…d wywodzi siÄ™ zwyczaj malowania jajek. Jedni twierdzÄ…, że Å›w. Magdalena dowiedziawszy siÄ™ o zmartwychwstaniu Jezusa pobiegÅ‚a do domu i zobaczyÅ‚a, że wszystkie jajka staÅ‚y siÄ™ kolorowe. Inna wersja przypisuje to Matce Bożej, która bÅ‚agajÄ…c PiÅ‚ata o darowanie życia Synowi, zaniosÅ‚a jego dzieciom kolorowe jajka w prezencie.
Malowanie jajek na Wielkanoc, to tradycja wciąż żywa i szeroko rozpowszechniona, chociaż dziś już rzadko zdobi się je w tak kunsztowne i wyszukane wzory, jak dawniej. Barwy pisanek mają swoje symboliczne znaczenie; tak więc fioletowa i niebieska oznacza żałobę i Wielki Post, czerwona - krew Chrystusa przelana na krzyżu za nasze grzechy, a zielona, brązowa i żółta - radość ze zmartwychwstania.
NajÅ‚atwiej byÅ‚o zawsze pomalować jajka na jeden kolor (tzw. kraszanki). Używano do tego różnych naturalnych barwników, jak na przykÅ‚ad Å‚upinek z cebuli, kwiatów malwy, kory dÄ™bowej lub olszowej. Ornamenty uzyskiwano „piszÄ…c” na nich przed malowaniem roztopionym woskiem (pisanki), aby farba nie pokryÅ‚a powoskowanych wzorów.
Dawniej wierzono, że jajka posiadają moc magiczną i chronią przed złymi duchami. Często zakopywano je w polu, aby zapewnić sobie dobry urodzaj, lub w kurnikach, aby kury dobrze niosły.
Na podstawie książki Romana Landowskiego „Dawnych obyczajów rok caÅ‚y…”


 

Opracowanie Beata Wojnarowicz-Hondz