Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2010

Wieczór z Chopinem 


W niedzielę 12 grudnia b.r. w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku odbył się, już po raz dziewiąty, „wieczór poetycki” dla środowiska gminnego. Tradycyjnie gimnazjaliści wraz z nauczycielami przygotowali spektakl poświęcony osobistości roku. W poprzednich latach odbywały się „wieczorki” z Norwidem, Gałczyńskim, Miłoszem, Rejem, „językiem polskim”, Wyspiańskim, Herbertem, Słowackim. Cała gama niezwykłych literackich doświadczeń i interpretacji.

Kończący się właśnie rok 2010 ogłoszony był przez Sejm rokiem Fryderyka Chopina. Impreza w Gimnazjum miała więc bardzo muzyczny charakter. Na scenie pojawił się fortepian oraz czarujące postacie w strojach z epoki. Część słowna spektaklu był to splot wybranych listów artysty oraz poezji o Chopinie i jego muzyce. To wszystko współgrało z pięknem muzycznych utworów naszego wielkiego kompozytora. Wątek współczesny, który stanowił jakby fabułę dla reszty widowiska, przypominał widzom o tym, iż muzyka Chopina nie musi być jak muzealny rekwizyt. Te kompozycje wciąż są żywe i można je na nowo odkrywać.

Prawdziwy nastrój tego „wieczoru” stworzyli liczni widzowie, którzy przybyli mimo śnieżycy. Spotkanie stało się jak zwykle okazją do integracji naszego gminnego środowiska. Przy stolikach oświetlonych blaskiem świec siedzieli przedstawiciele Urzędu Gminy, samorządu gminnego, szkół i instytucji oraz mieszkańcy Chmielnika.

Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Chmielnik i pod patronatem medialnym Super Nowości.

Monika Wójcik