Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 1/2013

ŁAMIEMY BARIERY - ŚWIAT WIDZIANY OCZYMA NIEWIDOMYCH - ciekawa lekcja w bibliotece 


 

"Dla Tomka kolor żółty ma smak musztardy, ale jest
mięciutki jak piórka kurczątek"

Uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego, uczestnicząc w zajęciach zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Woli Rafałowskiej, która jako jedna ze stu w Polsce przystąpiła do konkursu „Czarna Książka Kolorów”, poznali jak spostrzegają świat osoby niewidome.

„Czerwony jest kwaśny jak truskawka i słodki jak arbuz.
Kolor czerwony boli, kiedy wygląda spod zadrapanej skóry…”

Autorka „Czarnej ksiązki kolorów” wyobraziła sobie przyjaźń dwóch chłopców, z których jeden, Tomek, jest niewidomy. Jego widzący przyjaciel opowiada nam, jak Tomek potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć czy spróbować kolorów. „Tomek nie widzi kolorów. Są one dla niego tysiącami smaków, zapachów, dźwięków i emocji.” Pogrążony w mroku chłopiec zaprosił uczniów klasy II i III, by spróbowali odkryć kolory tak, jak on: wcale ich nie widząc. Dzieci z ze Szkoły Podstawowej w Woli Rafałowskiej, uczestnicząc w zajęciach, otworzyły przed sobą nowe przestrzenie- zmysłów, wyobraźni i odczuć.

Podczas zajęć dzieci mając zasłonięte oczy próbowały trafić do kolegi, słysząc jego głos, rozpoznawały również przedmioty przez dotyk. Ponadto każde dziecko uczyło się pisać swoje imię, posługując się alfabetem Brajlea. Dzieci opowiadały też o konkretnych kolorach nie wymawiając ich nazwy. Na zakończenie zajęć nalepiając czarną plastelinę na czarnych kartkach uczniowie wykonali własne rysunki swojej „ czarnej książki kolorów”.

„Tomek lubi wszystkie kolory, bo je słyszy, czuje ich
zapach, dotyk i smak.”

„Czarna książka kolorów” umożliwia spotkanie widzących z niewidomymi. Jest książką dla wszystkich, gdyż uczy współodczuwania, uwrażliwia na odmienność i oswaja z niepełnosprawnością.

 

Agnieszka Kołodziej