Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2013

WÄ™drówka przez słówka, ksztaÅ‚ty, kolory i dźwiÄ™ki 


Kolejny rok w pracy bibliotekarek powoli przechodzi do historii. Jak wszystkie poprzednie ten też byÅ‚ niezwykÅ‚y. Jego niezwykÅ‚ość postrzegamy przez pryzmat realizowanych w ciÄ…gu tych ostatnich 12 miesiÄ™cy dziaÅ‚aÅ„. Nasza placówka prowadzi wiele różnorodnych aktywnoÅ›ci. Jednak dziÄ™ki dodatkowym Å›rodkom finansowym o jakie biblioteka może siÄ™ ubiegać i jakie w tym roku udaÅ‚o siÄ™ nam pozyskać za sprawÄ… maÅ‚ych grantów, ich liczba jeszcze wzrosÅ‚a. ByÅ‚y to projekty skierowane do kilku grup wiekowych. Jednak najwiÄ™kszÄ… intensywnoÅ›ciÄ… dziaÅ‚aÅ„, iloÅ›ciÄ… spotkaÅ„ i systematycznoÅ›ciÄ… wyróżniaÅ‚ siÄ™ ten skierowany do naszych najmÅ‚odszych - „WÄ™drówka przez słówka, ksztaÅ‚ty, kolory i dźwiÄ™ki”. ByÅ‚ współfinansowany ze Å›rodków Programu „DziaÅ‚aj Lokalnie” Polsko-AmerykaÅ„skiej Fundacji WolnoÅ›ci realizowanego przez AkademiÄ™ Filantropii w Polsce oraz OÅ›rodka DziaÅ‚aj Lokalnie – FundacjÄ™ Generator Inspiracji.

Była o nim już mowa na łamach kwartalnika. Gwoli przypomnienia, był to pięciomiesięczny projekt, którego beneficjentami było 14 dzieci w wieku od 2 do 5 lat. We wszystkich zajęciach uczestniczyli również rodzice. Nasza wędrówka miała poprzez książkę, która stanowi nieodzowny atrybut w pracy bibliotekarza odkrywać krok po kroku magię słów. Na początku są to te najprostsze słowa, bo nasi mali uczestnicy na starcie projektu byli u progu tej trudnej sztuki jaką jest mowa. Poprzez kontakt z rówieśnikami sukcesywnie ją rozwijali. Podróży towarzyszył bogaty świat kolorów i dźwięków, który czyni życie każdego człowieka, nie tylko małego dziecka radośniejszym. Elementy matematyki, aby nie zniechęcała wplatane były mimochodem. Aktorzy z krakowskiego teatru ART- RE odwiedzili nas 4 razy. Ich interaktywne spektakle pozwalały najmłodszym zaistnieć po raz pierwszy na scenie i poznać magię teatru. Lęki jakie towarzyszą dzieciom w kontakcie ze zwierzętami próbowała oswajać Małgorzata Głubisz ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi: Buffy i Deli. Zajęcia tego typu uczyły dzieci prawidłowych zachowań w kontaktach ze zwierzętami, poprzez obserwację i bliski kontakt dały możność poznania psich zwyczajów i to, jak należy się psem opiekować. Miało miejsce również spotkanie ze Św. Mikołajem, który spotkał się z liczniejszą, bo 33 osobową grupą dzieci rozdając prezenty. Świętowanie projektu zostało uczczone urodzinowym tortem, ponieważ biblioteczna Akademia Malucha zbliżyła się do swoich pierwszych urodzin.

Dzieci to bardzo bezpośredni odbiorcy, od razu wiadomo czy to co robimy im się podoba. Ta łatwość weryfikacji włożonej pracy sprawiła, że zajęcia były dostosowywane do aktualnych potrzeb najmłodszych. Czasami było to dużo tańca i zabawy, innym razem zajęcia wyciszające i relaksacyjne lub plastyczne. Ale zawsze osnute wokół książki. Być może o rezultatach przekonamy się za parę miesięcy, a może lat. Dzisiaj wiemy, że przestrzeń jaką udało się stworzyć dzięki temu projektowi i projektowi bliźniaczo podobnemu, który go poprzedzał, chcemy wspólnie z najmłodszymi i ich rodzicami wypełniać w każdy wtorek radosnym dziecięcym śmiechem. Akademia Malucha, bo tak dumnie mówią o niej dzieci jest miejscem, w którym, w przyjaznym otoczeniu i atmosferze najmłodsi członkowie naszej społecznością mogą rozwijać swoje zainteresowania nie tylko czytelnicze. Jedynym co nas ogranicza w tej wędrówce poszukiwaczy jest nasza własna wyobraźnia. Dzieci z naturalną łatwością uczą dorosłych jak puszczać wodze fantazji i bawić się na całego. Pokazują, że w bibliotece, tej skarbnicy ludzkiej myśli, która kojarzy się z ciszą i znudzonymi bibliotekarkami też można bawić się doskonale!

Rodziców ze swoimi pociechami, którzy chcÄ… siÄ™ przekonać czy to prawda zapraszamy już wkrótce do biblioteki na nowÄ… odsÅ‚onÄ™. WiÄ™cej informacji na naszej stronie internetowej www.bibliotekachmielnik.pl i fanpage’u.

Wszystkim uczestnikom zakończonego projektu, Dzieciom i ich Rodzicom, serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, wytrwałość, współpracę i życzliwość.


 

Koordynator projektu Irena Szczypek