Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2014

Zaprogramuj swojego robota w GO_PRO!  


Biblioteka peÅ‚ni w Å›rodowisku różne funkcje, jednÄ… z nich jest funkcja edukacyjna. Jednak dotÄ…d edukacja w bibliotece nie wiÄ…zaÅ‚a siÄ™ z robotykÄ…, elementami matematyki, algorytmami, programowaniem. ZrodziÅ‚ siÄ™ pomysÅ‚, aby to zmienić i zainteresować ofertÄ… biblioteki innÄ… grupÄ™ odbiorców. Okazja nadarzyÅ‚a siÄ™ szybko w postaci ogólnopolskiego projektu GO_PRO! – GMINNE OÅšRODKI PROGRAMOWANIA JAKO MODEL EFEKTYWNEJ PROMOCJI WIEDZY I PRAKTYKI PROGRAMISTYCZNEJ, do którego nasza placówka aplikowaÅ‚a. UdaÅ‚o siÄ™ nam zakwalifikować na 3 miejscu w rankingu i jesteÅ›my jednÄ… z pierwszych 20 placówek w kraju, która postawi pierwsze kroki na drodze do programowania. Jest to projekt edukacyjny, którego głównym celem jest stworzenie w bibliotekach nowoczesnych przestrzeni wyposażonych w sprzÄ™t multimedialny, który zachÄ™ci dzieci ze szkół podstawowych i mÅ‚odzież gimnazjalnÄ… do nauki programowania i rozwinie u nich zaawansowane umiejÄ™tnoÅ›ci cyfrowe. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Chmielniku powstanie pracownia posiadajÄ…ca zestawy klocków Lego Mindstorms, komputer typu All-in-One, tablet oraz tablicÄ™ multimedialnÄ…. Ten sprzÄ™t bÄ™dzie pomocny w ciekawej i innowacyjnej edukacji z zakresu algorytmów, programowania, konstruowania. Uczestnicy z wykorzystaniem zestawów klocków Lego bÄ™dÄ… mogli samodzielnie budować roboty, które później dziÄ™ki odpowiednim aplikacjom zaprogramujÄ… i wprawiÄ… w ruch.

Może paść pytanie po co tego typu zajęcia? Odpowiedź jest prosta, nauka programowania to przede wszystkim doskonały sposób uczenia kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów, radzenia sobie w różnych sytuacjach. Jest to przydatne nie tylko w pracy programisty, ale w codziennym życiu. A jeśli dzięki tego typu projektowi młodzi ludzie zapalą się do nauki programowania i zwiążą z tym swoją drogę zawodową, to tym lepiej. Badania pokazują, że odsetek młodych osób w Polsce, które napisały jakiś program komputerowy jest bardzo niski. Czas zmieniać te trendy i gonić Europę edukując już od najmłodszych lat poprzez zabawę w konstruowanie i programowanie małych robotów. Ważne podkreślenie jest również to, że w przyszłości umiejętność programowania znacznie zwiększą szanse młodego człowieka na rynku pracy, ponieważ programiści i informatycy są poszukiwani w całej Europie.

Realizacja projektu zostaÅ‚a poprzedzona trzydniowym szkoleniem w Lublinie dla bibliotekarzy, opiekunów pracowni. Kolejnym etapem bÄ™dÄ… zajÄ™cia dla dzieci i mÅ‚odzieży, wprowadzajÄ…ce w tematykÄ™ programowania. Warsztaty bÄ™dÄ… prowadzone w GBP w Chmielniku i filii w Zabratówce w październiku, listopadzie i grudniu. Zasady rekrutacji na te zajÄ™cia i wszelkie informacje o tym jak bÄ™dzie rozwijaÅ‚ siÄ™ projekt dostÄ™pne bÄ™dÄ… na naszej stronie internetowej http://www.bibliohttp://www.bibliotekachmielnik.pltekachmielnik.pl i profilu facebookowym https://www.facebook.com/pages/Gminna-Biblioteka-Publiczna-w-Chmielniku/158391754323376  

Od teraz nowym hasłem w bibliotece, jaką mamy nadzieję, rozświetli twarze przyszłych konstruktorów, będzie hasło: DO ROBOTA!

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej "MERITUM" z Krakowa ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

 

Irena Szczypek – Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku