Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2015

Tożsamość - na marginesie wrzeÅ›nia i powrotu do szkoÅ‚y… 


Pierwszy wrzeÅ›nia. Data ta kojarzy siÄ™ przede wszystkim z koÅ„cem wakacji, z nowym rokiem szkolnym, z obowiÄ…zkami i, dla niektórych, z nieubÅ‚aganym upÅ‚ywem czasu. Jakkolwiek by tego dnia nie kojarzyć - jest on jednak dla Polaków dniem szczególnym…

Rok 1939… sierpieÅ„, w powietrzu czuć powiewy jesieni. Dzieciom i mÅ‚odzieży koÅ„czÄ… siÄ™ wakacje, czas pomyÅ›leć o szkole, o nowych obowiÄ…zkach. I choć od jakiegoÅ› czasu gÅ‚oÅ›no mówi siÄ™ o wojnie, to jednak nikt poważnie o niej nie myÅ›li… do godziny 4:45, gdy okrÄ™t pancerny Schleswig – Holstein zaatakowaÅ‚ polskÄ… placówkÄ™ wojskowÄ… na Westerplatte, albo nawet wczeÅ›niej, do 4:35 (choć niektóre źródÅ‚a podajÄ… godzinÄ™ 4:40, a nawet 5:40 – spory historyków sÄ… odwieczne), gdy zginÄ™li mieszkaÅ„cy Wielunia, ofiary pierwszego niemieckiego nalotu na polskÄ… ziemiÄ™, polskie miasta. Niewyobrażalne staÅ‚o siÄ™ nieuniknione… Rozpoczęła siÄ™ dla wojsk polskich kampania wrzeÅ›niowa – szereg przegranych formalnie bitew, ale moralnie zwyciÄ™skich, a dla ludnoÅ›ci cywilnej zaczÄ…Å‚ siÄ™ exodus - w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca – od nalotów, od ostrzaÅ‚u, od Å›mierci… Wielu z uciekajÄ…cych zginęło, wielu opuÅ›ciÅ‚o rodzinnÄ… ziemiÄ™, by już nigdy do niej nie powrócić… SzkoÅ‚y zaÅ› pozostaÅ‚y zamkniÄ™te…

Po klÄ™sce wrzeÅ›niowej rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ bodaj najtragiczniejszy rozdziaÅ‚ w naszej historii – okupacja…

Od tamtej pory minęło 76 lat… Statystyki mówiÄ…, że to Å›rednia życia jednego pokolenia. OdchodzÄ… od nas ci, którzy doÅ›wiadczyli okrucieÅ„stw wojny i okupacji. Czy razem z nimi odejdzie też o nich pamięć? Bo Å‚atwo siÄ™ zapomina, żyjemy w czasach wzglÄ™dnego spokoju (dla nas, Polaków, bo na Å›wiecie punktów zapalnych jest caÅ‚kiem sporo). Czy rozkoszowanie siÄ™ sytuacjÄ…: bo mnie jest dobrze, bo mnie to nie dotyczy - usprawiedliwia naszÄ… niepamięć?

Jan PaweÅ‚ II powiedziaÅ‚ kiedyÅ›: „Naród, który zapomina o swojej historii, jest skazany na zagÅ‚adÄ™”. Komu wiÄ™c tÄ™ naszÄ… tragicznÄ… przeszÅ‚ość należy przekazywać, abyÅ›my „nie zginÄ™li”, a raczej, biorÄ…c pod uwagÄ™ obecne uwarunkowania: nie zatracili tożsamoÅ›ci? Pytanie retoryczne, niejedna osoba uÅ›miechnie siÄ™ i pokiwa gÅ‚owÄ… z politowaniem nad banalnoÅ›ciÄ… tego sformuÅ‚owania. W 1939 r. rok szkolny nie zaczÄ…Å‚ siÄ™ tak jak powinien, wiÄ™c, pierwszego wrzeÅ›nia, idÄ…c do szkoÅ‚y każdy uczeÅ„ musi o tamtym dniu pamiÄ™tać. Przede wszystkim przez szacunek i wdziÄ™czność dla wojenno – okupacyjnego pokolenia. I również dlatego, by nie staÅ‚y siÄ™ prawdÄ… sÅ‚owa pierwszego Naczelnika wolnej Polski Józefa PiÅ‚sudskiego, który stwierdziÅ‚: „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje siÄ™ jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujÄ…cych dane terytorium”.

W Zespole Szkół w Chmielniku dbamy o to, by mÅ‚odzież pamiÄ™taÅ‚a nie tylko o tej rocznicy, ale i o wszystkich innych zwiÄ…zanych z polskÄ… historiÄ…. SÅ‚użą temu akademie, spotkania rocznicowe, rozmowy na lekcjach – nie tylko historii, sÅ‚uży uczestniczenie w różnych konkursach tematycznie zwiÄ…zanych z wojnÄ… i okupacjÄ…. SÅ‚uży obchodzone corocznie ÅšwiÄ™to Patronów Szkół wchodzÄ…cych w skÅ‚ad ZespoÅ‚u, które jest okazjÄ… do przypomnienia nie tylko tragicznego wrzeÅ›nia 1939 r., ale przede wszystkim sylwetek tych, których SzkoÅ‚a Podstawowa nr 1 i Gimnazjum noszÄ… imiona. 2 października 2015 r. po raz kolejny wspomnimy por. Jana BaÅ‚dÄ™ i harcerzy z tajnej okupacyjnej organizacji „Szare Szeregi”.

Nasi uczniowie – i ze szkoÅ‚y podstawowej, i gimnazjaliÅ›ci na pewno bÄ™dÄ… w przyszÅ‚oÅ›ci wÅ›ród tych, którym historia ojczystego kraju nie bÄ™dzie obca, bo w jakimÅ› sensie w niej uczestniczÄ…, czego przykÅ‚adem może być nie tylko czynny lub bierny udziaÅ‚ w akademiach, ale także uczestniczenie w konkursach historycznych, co już wymaga od uczniów zdobycia wiedzy i bardzo osobistego zaangażowania. W lipcu 2014 roku, wtedy jako pierwszoklasistki, uczennice Gimnazjum im Szarych Szeregów zdobyÅ‚y zespoÅ‚owo drugie miejsce w Gimnazjalnym Konkursie, który miaÅ‚ miejsce siÄ™ w Hyżnem, a tematycznie zwiÄ…zany byÅ‚ z generaÅ‚em WÅ‚adysÅ‚awem Sikorskim, natomiast w lutym 2015r., gdy rozstrzygniÄ™to Ogólnopolski Konkurs Literacki „Mój ArsenaÅ‚”, poÅ›wiÄ™cony Powstaniu Warszawskiemu i Szarym Szeregom, który zorganizowaÅ‚o Stowarzyszenie Szarych Szeregów i ZwiÄ…zek Harcerstwa Polskiego, a patronat nad konkursem objÄ…Å‚ Prezydent RP, jednÄ… z dziesiÄ™ciu wyróżnionych osób spoÅ›ród uczestników konkursu (a prac z caÅ‚ej Polski napÅ‚ynęło ponad 200 ) okazaÅ‚a siÄ™ nasza gimnazjalistka, uczennica klasy trzeciej. Jej wypowiedź (refleksje dotyczÄ…ce Powstania Warszawskiego) – podobnie jak i innych wyróżnionych – zostaÅ‚a opublikowana w numerze 101/2015 „Materiałów Historycznych Stowarzyszenia Szarych Szeregów”

To tylko ostatnie, najnowsze osiągnięcia naszych uczniów związane z poznawaniem trudnych i niejednokrotnie tragicznych, ale przecież naszych polskich dziejów. Podobnych sukcesów w ciągu istnienia obydwu szkół było więcej. I dlatego można powiedzieć, że młodzież uczęszczająca do Zespołu Szkół w Chmielniku zachowa pamięć o tamtych latach, o tamtym wrześniu, a przez to, i własną, i narodową tożsamość.

 


Daria GÅ‚odowska