Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2015

Jak spÄ™dziliÅ›my PopoÅ‚udnie z Teatrem Polskim? MijajÄ…cy już rok 2015 zostaÅ‚ ogÅ‚oszony przez Sejm RP - Rokiem Polskiego Teatru Publicznego. Z tej okazji, w Szkole Podstawowej nr 3 im. Åšw. M.M. Kolbego w Chmielniku, odbyÅ‚o siÄ™ PopoÅ‚udnie z Teatrem Polskim, zorganizowane dla Å›rodowiska lokalnego


Mijający już rok 2015 został ogłoszony przez Sejm RP - Rokiem Polskiego Teatru Publicznego. Z tej okazji, w Szkole Podstawowej nr 3 im. Św. M.M. Kolbego w Chmielniku, odbyło się Popołudnie z Teatrem Polskim, zorganizowane dla środowiska lokalnego.

250. rocznica powołania Teatru Narodowego, a tym samym ustanowienia w Polsce pierwszego teatru publicznego, to niepowtarzalna okazja do zastanowienia się nad ponadczasową rolą tej instytucji, a w końcu - do obcowania ze sztuką teatralną, często dziś niedocenianą. To wszystko było celem naszych przygotowań, już od października, zmierzających do zorganizowania w szkole imprezy promującej polski teatr.

24 listopada b.r. szkolna sala gimnastyczna zamieniła sie na chwilę w salę teatralną: scenografia imitująca kurtynę z doczepionymi biało - czerwonymi literami - TEATR NARODOWY, scena z dywanem oddzielona od widowni, wokoło barwne, teatralne afisze. Pani Dyrektor powitała przybyłych gości i wprowadziła wszystkich w tematykę spotkania. Następnie uczennica szóstej klasy przedstawiła prezentację multimedialną na temat historii i idei teatru publicznego w Polsce. Jego powołanie w 1765 r. stało się jednym z wydarzeń ustanawiających system opieki państwa nad kulturą. Prezentacja wskazywała na wartość, jaką ma dla życia społecznego i indywidualnego, a także dla dziedzictwa i kultury narodowej m.in. Teatr Narodowy w Warszawie, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, a także Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W tych rozważaniach nie można było pominąć Tadeusza Kantora - wybitnego twórcy i reformatora teatru, gdyż właśnie obchodziliśmy 100. rocznicę jego urodzin. Po tej teoretycznej analizie, wreszcie przyszedł czas na sztukę.

"Chcecie bajki? Oto bajka: była sobie Pchła Szachrajka..." - tak zaczął się spektakl, w wykonaniu teatrzyku szkolnego, o przygodach pewnej pchełki, która zwykła robić psoty. Scenariusz przedstawienia przygotowany został na podstawie znanego utworu Jana Brzechwy pt. "Pchła Szachrajka". Wybór ten nie był przypadkowy, gdyż jedną ze sztuk w repertuarze Teatru Narodowego była właśnie "Pchła Szachrajka", ze znakomitą obsadą aktorską.

Nasi szkolni, mali aktorzy bardzo sie starali, aby wypaść profesjonalnie. Świetnie poradzili sobie z interpretacją tekstu, oddając żartobliwy wyraz utworu, co zostało nagrodzone gromkimi brawami publiczności.

Popołudnie z Teatrem Polskim zakończyły gratulacje składane przez widzów młodym artystom oraz wymiana myśli, przy skromnym poczęstunku.

Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili to popołudniowe spotkanie.

Monika Wójcik
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. M.M. Kolbego w Chmielniku