Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2016

Jak jo se zaÅ›piwom, jak jo se zanuce 


Polska wieś to nie tylko czyste powietrze, piękne widoki i bliskość natury. Ta wieś to przede wszystkim ogromne bogactwo kultury ludowej, kultury unikatowej, która ginie w zalewie niewiele wnoszącej w nasze życie kultury masowej. Naszą rolą, rolą rodzimych mieszkańców wsi jest ocalenie tego bogactwa dla przyszłych pokoleń. W naszej społeczności elementy kultury ludowej najczęściej przekazywane są ustnie, dlatego z biegiem czasu zanikają, bo nie pozostaje po nich trwały ślad w postaci publikacji, zapisu nutowego czy zapisu audio. Ciągle jeszcze możemy dotrzeć do osób, które pamiętają dawne zwyczaje i obrzędy, a także przyśpiewki które im towarzyszyły, a które są charakterystyczne dla naszego regionu. Utwory te są doskonałym źródłem wiedzy, bo opowiadają o dawnych czasach, życiu codziennym na wsi, ludziach i historii.

Wszystkie te przesÅ‚anki przyczyniÅ‚y siÄ™ do tego, że zrodziÅ‚ siÄ™ pomysÅ‚ na projekt „Jak jo se zaÅ›piwom, jak jo se zanuce”, który pozwoli utrwalić to żyjÄ…ce w ludzkiej pamiÄ™ci dziedzictwo. Projekt realizowany jest od wrzeÅ›nia do grudnia 2016 roku przez GminnÄ… RadÄ™ Kobiet i GminnÄ… BibliotekÄ™ PublicznÄ… w Chmielniku. Uczestnicy projektu to: czÅ‚onkinie Kół GospodyÅ„ Wiejskich z gminy Chmielnik i czÅ‚onkowie Stowarzyszenia Nasza Wola. Celem projektu jest zgromadzenie starych, unikatowych piosenek, przyÅ›piewek, ballad ludowych charakterystycznych dla naszego regionu oraz wydanie Å›piewnika w wersji papierowej i cyfrowej. Gromadzenie, spisywanie i wspólne Å›piewanie pozwoli zacieÅ›nić integracjÄ™ miÄ™dzy uczestnikami i organizacjami, pobudzi lokalnÄ… aktywność i bÄ™dzie budowaniem wymiernego dobra wspólnego. Ponadto uczestnicy wezmÄ… udziaÅ‚ w warsztatach doskonalÄ…cych ich umiejÄ™tność Å›piewu oraz przygotowujÄ…cych do finaÅ‚owego koncertu pt. „Chmielnicka Nuta”. Dotychczas odbyÅ‚y siÄ™ dwa spotkania integracyjne, podczas których przypomniane zostaÅ‚y utwory charakterystyczne dla Borówek i Woli RafaÅ‚owskiej. Przed nami spotkania w pozostaÅ‚ych miejscowoÅ›ciach gminy i z pewnoÅ›ciÄ… jakieÅ› zapomniane, ale jakże piÄ™kne utwory, które uda siÄ™ ocalić od zapomnienia.

Zapraszamy do włączenia się w tworzenie unikatowego śpiewnika, a także do śledzenia przebiegu projektu na stronie internetowej i na profilu facebookowym biblioteki.

„DziaÅ‚aj Lokalnie IX” 2016 to Program Polsko-AmerykaÅ„skiej Fundacji WolnoÅ›ci realizowany przez AkademiÄ™ Rozwoju Filantropii w Polsce przy współpracy z OÅ›rodkiem DziaÅ‚aj Lokalnie – FundacjÄ… Generator Inspiracji, dziÄ™ki wsparciu otrzymanemu od lokalnych samorzÄ…dów: Gminy BÅ‚ażowa, Gminy Chmielnik, Gminy Dynów oraz Gminy Tyczyn oraz Województwa Podkarpackiego.


Beata Wojnarowicz-Hondz, Irena Szczypek
koordynatorki projektu