Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2017

DziaÅ‚ania Kół GospodyÅ„ Wiejskich 


 

DziaÅ‚ania Kół GospodyÅ„ Wiejskich z terenu Gminy Chmielnik skupione sÄ… wokół kultywowania tradycji lokalnych, dziedzictwa kulturowego, dbaÅ‚oÅ›ci o gwarÄ™, ochrony od zapomnienia dawnych legend, przyÅ›piewek, przepisów kulinarnych i obrzÄ™dów. Niezwykle istotnÄ… sprawÄ… jest dla nich także integracja – wspólne spotkania
i dziaÅ‚ania. DziaÅ‚ajÄ… wiÄ™c wspólnie na różnych obszarach od szeÅ›ciu lat, a umożliwia to Program „DziaÅ‚aj Lokalnie”. Gminna Rada Kół GospodyÅ„ Wiejskich w Chmielniku przy współpracy z GminnÄ… BibliotekÄ… PublicznÄ… w Chmielniku corocznie bierze udziaÅ‚ w konkursie grantowym w ramach tego Programu aplikujÄ…c o Å›rodki finansowe niezbÄ™dne do podejmowania różnorodnych przedsiÄ™wzięć. DziaÅ‚ania w ramach projektów sÄ… różne, ale nadrzÄ™dnym celem wszystkich, takim „dobrem wspólnym” jest wÅ‚aÅ›nie integracja. Tak wiÄ™c Å‚Ä…czyÅ‚a nas już kuchnia podczas przygotowywania tradycyjnych regionalnych potraw, potem czerpaliÅ›my z kultury, tradycji i kuchni innych regionów Polski, dbaliÅ›my o nasze zdrowie i poznawaliÅ›my najbliższa okolicÄ™ podczas marszów nordic walking, wspólnie dbaliÅ›my o swój wizerunek, poszukiwaliÅ›my piosenek i melodii charakterystycznych dla naszych okolic i wydaliÅ›my Å›piewnik dla potomnych.

Ostatni projekt pt. "Jak jo se zaÅ›piwom jak jo se zanuce" w rozbudziÅ‚ w uczestnikach potrzebÄ™ "bycia na scenie", prezentowania swoich osiÄ…gnięć szerszej publicznoÅ›ci i potrzebÄ™ uznania artystycznych dokonaÅ„ przez innych. RozbudziÅ‚y siÄ™ również potrzeby tworzenia i obcowania ze sztukÄ…, już nie tylko z tradycyjnym folklorem, ale potrzebÄ… siÄ™gania po coÅ› z wyższej półki. Dlatego zrodziÅ‚ siÄ™ pomysÅ‚ na projekt pt. "Gospodynie na scenie”. StaÅ‚ siÄ™ on swoistÄ… kontynuacjÄ… ubiegÅ‚orocznych dziaÅ‚aÅ„. W efekcie powstaÅ‚o humorystyczne przedstawienie pt. „Baba i ChÅ‚op” zawierajÄ…ce ciÄ…g scenek z życia mieszkaÅ„ców wsi osadzone w latach 70. Wykorzystano w nim przyÅ›piewki i piosenki ludowe, nad zebraniem których grupa pracowaÅ‚a w poprzednim roku. Reżyserem tego scenicznego przedsiÄ™wziÄ™cia oraz autorem scenariuszu byÅ‚a Pani Halina Borowska. O obsadzie, scenografii, rekwizytach decydowali sami uczestnicy projektu. Praca nad spektaklem dostarczaÅ‚a uczestnikom wiele radoÅ›ci. CzÄ™ste i intensywne próby nie zniechÄ™caÅ‚y, wprost przeciwnie: dodawaÅ‚y energii i wzmagaÅ‚y zaangażowanie. Premiera przedstawienia odbyÅ‚a siÄ™ 29 listopada. Spektakl zostaÅ‚ nagrodzony gromkim brawami i pochlebnymi opiniami zaproszonych GoÅ›ci i lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci.

W ramach projektu Panie i Panowie z Kół GospodyÅ„ mieli także okazjÄ™ obejrzeć spektakl teatralny „Kolacja dla gÅ‚upca” w Teatrze im Wandy Siemaszkowej. Å»ywa gry aktorska dostarczyÅ‚a uczestnikom wielu emocji, pozwoliÅ‚a poczuć prawdziwego ducha teatru i daÅ‚a możliwość spojrzenia na spektakl pod kÄ…tem wÅ‚asnego udziaÅ‚u w przygotowywanym przedstawieniu.

Projekt zmierzał do rozbudzenia potrzeby do "bycia na scenie" i być może będzie inspiracją do utworzenia amatorskiej grupy teatralnej.

Wspólnie realizowane działania są dowodem na to, że mała ojczyzna to dobre miejsce aby się rozwijać, tworzyć i bez względu na wiek nie bać się urzeczywistniać swoich marzeń.

 

„Gospodynie na scenie” to projekt realizowany w ramach Programu DziaÅ‚aj Lokalnie X" 2017. Jest to Program Polsko-AmerykaÅ„skiej Fundacji WolnoÅ›ci realizowany przez AkademiÄ™ Rozwoju Filantropii w Polsce przy współpracy z OÅ›rodkiem DziaÅ‚aj Lokalnie - FundacjÄ… Generator Inspiracji, dziÄ™ki wsparciu otrzymanemu od lokalnych samorzÄ…dów: Gminy BÅ‚ażowa, Gminy Chmielnik, Gminy Dubiecko, Gminy Tyczyn oraz Województwa Podkarpackiego.

Irena Szczypek
Beata Wojnarowicz - Hondz