Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2018

Niech żyje bal! 


  



Jeszcze w nas muzyka gra po inauguracyjnym Balu NiepodlegÅ‚oÅ›ciowym, który odbyÅ‚ siÄ™ 13 października w Chmielniku. To taneczne wydarzenie miaÅ‚o podwójny wydźwiÄ™k: uroczyÅ›cie otwieraÅ‚o oddany po generalnym remoncie budynek domu ludowego w Chmielniku i jednoczeÅ›nie byÅ‚o podsumowaniem projektu „Jak siÄ™ Tobie pokÅ‚onić Polsko?” realizowanego z okazji 100-lecia odzyskania przez PolskÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ci. Bal w Chmielniku byÅ‚ nawiÄ…zaniem do piÄ™knej polskiej tradycji organizowania wyjÄ…tkowych bali z okazji ważnych Å›wiÄ…t paÅ„stwowych, która siÄ™ga okresu miÄ™dzywojennego.


PrzybyÅ‚ych goÅ›ci powitali organizatorzy balu: Wójt Gminy Chmielnik pan Krzysztof Grad i Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku pani Beata Wojnarowicz-Hondz. Kolejnym ważnym punktem tego wydarzenia byÅ‚o uroczyste przeciÄ™cie wstÄ™gi i oddanie do użytku dla spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej budynku domu ludowego, w który bÄ™dzie siÄ™ mieÅ›cić Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego. W akcie przekazania udziaÅ‚ wziÄ™li: Wójt Gminy pan Krzysztof Grad, wicedyrektor Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego pan Damian Kosiarski, przewodniczÄ…ca Rady Gminy Chmielnik pani Grażyna MaÅ‚gorzata Drążek i Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku pani Beata Wojnarowicz-Hondz. I to byÅ‚ moment przeÅ‚omowy, od którego rozpoczęło siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwe Å›wiÄ™towanie i oddanie hoÅ‚du NiepodlegÅ‚ej. Ale cóż to byÅ‚by za bal bez taÅ„ca narodowego jakim jest Polonez. Na naszym balu również go nie zabrakÅ‚o. Na dźwiÄ™k poloneza autorstwa Wojciecha Kilara goÅ›cie utworzyli dÅ‚ugi korowód, w którym byli także przedstawiciele mÅ‚odzieży, prezentujÄ…cy siÄ™ tego wieczoru w strojach z czasów KsiÄ™stwa Warszawskiego. Po takim wstÄ™pie nieodzowny byÅ‚ szampan i toast wzniesiony przez goÅ›ci za PolskÄ™, za jej wolność, za jej bezpieczeÅ„stwo i za jej przyszÅ‚ość. PodniosÅ‚y charakter tego spotkania podkreÅ›liÅ‚o również wspólne Å›piewanie pieÅ›ni patriotycznych, które w naszej tradycji stanowiÄ… muzyczny pomnik dla bohaterstwa polskich żoÅ‚nierzy walczÄ…cych za OjczyznÄ™. Ostatnim elementem nawiÄ…zujÄ…cym do Å›wiÄ™towania niepodlegÅ‚oÅ›ci byÅ‚ okolicznoÅ›ciowy, biaÅ‚o-czerwony tort. Po tych uroczystych i podniosÅ‚ych momentach uczestnicy balu mogli dać wyraz swojej radoÅ›ci na parkiecie, na którym rozbrzmiewaÅ‚a muzyka taneczna w wykonaniu zespoÅ‚u Kwarta Czyste’y z Brzozowa. Repertuar grupy wpisywaÅ‚ siÄ™ doskonale w to wydarzenie, ponieważ muzycy zaproponowali utwory grane na parkietach Å›wiata w ostatnim stuleciu.

DziÄ™kujemy wszystkim przybyÅ‚ym na tÄ™ uroczystość, ale szczególne podziÄ™kowania skÅ‚adamy za pomoc w organizacji balu dla pani MaÅ‚gorzaty Drążek i strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chmielniku. DziÄ™kujemy również wszystkim osobom zrzeszonym w KoÅ‚ach GospodyÅ„ Wiejskich z Borówek, BÅ‚Ä™dowej TyczyÅ„skiej, Chmielnika i Zabratówki oraz Stowarzyszeniu „Nasza Wola” z Woli RafaÅ‚owskiej, a także dyrektorom szkół z terenu gminy za przygotowanie potraw na ten Å›wiÄ…teczny stół. To dziÄ™ki ich zaangażowaniu mogliÅ›my wspólnie, uroczyÅ›cie i z radoÅ›ciÄ… Å›wiÄ™tować.

Wybiegając myślą w przyszłość, mamy nadzieję, że pierwszy Bal Niepodległościowy w Chmielniku będzie miał kolejne edycje i społeczność naszej gminy będzie kontynuować zapoczątkowaną tradycję uroczystego świętowania Dnia Niepodległości w taki właśnie sposób.

 

Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku