Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2019

Co dalej z "Pokoleniem JPII"? Pielgrzymka szkół podstawowych Chmielnika na Jasną Górę. 


  

Październik w naszej polskiej mentalności to nie tylko miesiąc różańcowy, ale kojarzymy go również z postacią wybitnego Polaka – św. Jana Pawła II. Do dzisiaj wielu pamięta ten moment kiedy nad dachem Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym, a kard. Pericle Felici ogłosił „Habemus Papam… Cardinalem Wojtyła”. Dzisiaj przypominają nam tę wyjątkową postać dwa październikowe dni - Dzień Papieski, który obchodzimy w niedzielę przed 16 października, czyli rocznicą tamtych wydarzeń, oraz 22 października – liturgiczne wspomnienie Świętego.

Dla dwóch chmielnickich szkół – SP2 i SP3 równie wyjątkowym dniem był 10 października, kiedy udaliśmy się w liczbie ponad stu osób na pielgrzymkę szkół noszących imię Jana Pawła II. Szkoła Podstawowa nr 2 pielgrzymuje tam co roku, tym razem przy mocnym wsparciu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3.

Przy tej okazji warto zadać sobie pytanie i poddać je krótkiej refleksji: „Co dalej z pokoleniem JP II?”. W końcu, jeśli chodzi o szkołę podstawową, to już ostatnie roczniki które urodziły się za życia wielkiego Papieża, i już nie pamiętają jego pielgrzymek do kraju. Można powiedzieć, że już tylko ich rodzice pamiętają wyjątkowe momenty kiedy Papież-Polak przemieniał swoim nauczaniem serca rodaków lub kiedy spotykał się z młodymi ludźmi podczas Światowych Dni Młodzieży, które sam zainaugurował.

Wróćmy jednak do pielgrzymki. Przed tronem Pani Jasnogórskiej zgromadziło się ok. 10 tys. uczniów z 240 placówek w Polsce oraz z Wilna na Litwie i Grodna na Białorusi. Przed uroczystą Mszą Świętą o godz. 11 zgromadzonych przywitał o. Sebastian Matecki, przeor klasztoru. Eucharystii przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, biskup radomski.

W swojej homilii celebrans nawiązywał do wydarzeń sprzed 40 laty – do pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny. Przypomniał młodym trzy myśli Papieża – z Warszawy, Gniezna i Krakowa: „miarą człowieka jest miara jego serca”; kultura w której funkcjonujemy ma ogromną wartość, również religijną; koniecznie jest podjęcie odpowiedzialności za to wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska i przyjęcie je z miłością.

Nawiązując do obchodzonego w październiku miesiąca misyjnego bp. Henryk przypomniał uczniom szkół Jana Pawła II, że każdy z nich na miarę swoich możliwości jest, tak jak Papież-Polak, prorokiem i misjonarzem i jak św. Piotr ma powtarzać: „Panie Ty wiesz że Cię kocham”.

Zapewne w takim sposobie przekazu należy szukać odpowiedzi na pytanie postawione w tytule pytanie. Na tyle pokolenie Jana Pawła II będzie żywe, na ile żywe będzie nauczanie Papieża w sercach ludzi – bez znaczenia czy mających 50, 30 czy 10 lat. Zadaniem nas, dla których był On namacalnym świadkiem Jezusa na ziemi jest dzisiaj przekazać to doświadczenie i naukę dalej. Wydaje się, że z ogromu nauczania Ojca Świętego zaczerpnęliśmy tylko niewielką część, więc mamy je zgłębiać, wprowadzać w życie, i rozpowszechnić zwłaszcza wobec najmłodszych. To jest ogromnie odpowiedzialne zadanie „rdzennego” pokolenia JPII.

Po zakończonej Eucharystii nastąpił akt zawierzenia zgromadzonych Matce Bożej Królowej Polski, jak również odczytany został list przesłany do Ojca Świętego Franciszka informujący o tej podniosłej uroczystości. Na koniec ksiądz Paweł Mąkosa SMA odczytał list napisany przez księdza Łukasza Kobielusa, misjonarza, który pracuje w Welou, w Togo. Świętowanie zakończyło się uroczystym odśpiewaniem hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Do zobaczenia na Jasnej Górze za rok!

 

Ks. Tomasz Wójcik, katecheta SP2