Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2019

"Pamięć nie umiera" Projekt "Pamięć nie umiera" miaÅ‚ na celu upamiÄ™tnienie mieszkanki Woli RafaÅ‚owskiej rozstrzelanej w 1942 r. za przechowywanie Å»ydów poprzez wykonanie na cmentarzu nagrobka Rozalii Sochy.


To tytuÅ‚ projektu realizowanego przez Stowarzyszenie dziÄ™ki dotacji w kwocie 5000 zÅ‚ z Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych. PomysÅ‚ napisania i realizacji takiego projektu dojrzewaÅ‚ w nas od 2012r. kiedy to w 3 książce „Z mojej maÅ‚ej Ojczyzny – historia wsi życiem ludzi pisana” zamieÅ›ciliÅ›my historiÄ™ Rozalii Sochy opracowanÄ… przez kolegÄ™ Jana Niepokoja. W 2015 r. w kolejnej książce z tej serii pojawiÅ‚a siÄ™ opowieść o paÅ„stwu Honoracie i StanisÅ‚awie SzydeÅ‚ko, którzy podczas okupacji ukrywali u siebie maÅ‚ego żydowskiego chÅ‚opca o imieniu Icek. W 2018 r. podczas wycieczki Stowarzyszenia do Muzeum Polaków RatujÄ…cych Å»ydów podczas II wojny Å›wiatowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, gdzie Rozalia Socha ma swojÄ… tabliczkÄ™ na Åšcianie PamiÄ™ci oraz na placu przed Muzeum, zapadÅ‚a decyzja, że musimy coÅ› zrobić, aby należycie upamiÄ™tnić naszÄ… rodaczkÄ™ również w naszej wsi.

Projekt „Pamięć nie umiera” miaÅ‚ na celu: upamiÄ™tnienie mieszkanki Woli rozstrzelanej w 1942 r. za przechowywanie Å»ydów poprzez wykonanie na cmentarzu nagrobka, zapoznanie spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej z tÄ… tematykÄ… dziÄ™ki wydaniu broszury, umożliwienie mieszkaÅ„com zwiedzenia obozu w OÅ›wiÄ™cimiu, a mÅ‚odzieży szkolnej Muzeum w Markowej. Wszystkie cele zostaÅ‚y osiÄ…gniÄ™te, plan zostaÅ‚ wykonany z nawiÄ…zkÄ…. Już w maju powstaÅ‚ nagrobek z tablicÄ… pamiÄ…tkowÄ… w miejscu pochówku Rozalii, prawie w caÅ‚oÅ›ci sfinansowany z dotacji. W lipcu 30 osobowa grupa mieszkaÅ„ców Woli RafaÅ‚owskiej zwiedziÅ‚a obóz zagÅ‚ady Auschwitz-Birkenau w OÅ›wiÄ™cimiu, a we wrzeÅ›niu Muzeum im. Rodziny Ulmów odwiedziÅ‚y dzieci ze SzkoÅ‚y Podstawowej im. Stefana kar. WyszyÅ„skiego. Z dotacji sfinansowano usÅ‚ugÄ™ przewodników oraz dopÅ‚acono do autokarów.


Najwięcej czasu zajęło opracowanie broszury. W pierwszym naszym zamyśle miały to być zebrane informacje z poprzednich książek, ale dotarliśmy do rodzin osób, z terenu gminy Chmielnik, które mają tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Wykorzystaliśmy informacje, dokumenty i zdjęcia przekazane przez p. Tadeusza Tereszkiewicza, p. Krystynę Walas, p. Stefana Szydełko i innych, oraz udostępnione przez p. Kamila Koperę z Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. Pan Kamil jako specjalista do spraw badań i dokumentacji wsparł nas również merytorycznie. Broszura została przygotowana przez członków Stowarzyszenia społecznie, a wydana dzięki pomocy i ofiarności miejscowych przedsiębiorców. Trafi ona do bibliotek szkolnych i publicznych na terenie gminy oraz do 17 wytypowanych uczelni wyższych w Polsce oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W broszurze „Z mojej maÅ‚ej Ojczyzny – Pamięć nie umiera” jest mowa o ludziach niezwykÅ‚ych, ludziach, którzy narażajÄ…c życie wÅ‚asne i rodziny wyciÄ…gali pomocnÄ… dÅ‚oÅ„ do potrzebujÄ…cych, udzielali im schronienia. Możemy tu przeczytać o Rozalii Socha, która zostaÅ‚a rozstrzelana za ukrywanie 7-10 Å»ydów; o paÅ„stwu Honoracie i StanisÅ‚awie SzydeÅ‚ko, którzy przygarnÄ™li maÅ‚ego żydowskiego chÅ‚opca o imieniu Icek oraz ukrywali ich sÄ…siada MichaÅ‚a CzarnotÄ™; o Marku SzydeÅ‚ko, który pomagaÅ‚ 3 osobowej rodzinie. SÄ… tutaj opisane historie rodzin odznaczonych medalem „Sprawiedliwych wÅ›ród narodów Å›wiata”: Rodziny Tereszkiewiczów – Jana, Józefy i WÅ‚adysÅ‚awy z Chmielnika za ukrywanie rodziny żydowskiej – Rozy Scheinbach z córkami JaninÄ… i InÄ… oraz rodziny p. Zofii Czarnota z BÅ‚Ä™dowej TyczyÅ„skiej, która udzieliÅ‚a schronienia 6 osobowej rodzinie Hanny Kestern, później Stein.

Zdajemy sobie sprawę, że w tym wydaniu upamiętnionych zostało tylko kilka osób, a jesteśmy pewni, że godnych tego jest więcej. Dlatego, aby nie umarła pamięć o innych prosimy o przekazywanie historii naszych wspólnych przodków, odszukanie dokumentów, udzielenie informacji i kontakt z zespołem redakcyjnym. Składamy gorące podziękowania wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania tej książki:

  • Rodzinom bohaterów za udostÄ™pnienie materiałów;
  • Dyrekcji i pracownikom Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej za konsultacjÄ™ merytorycznÄ… oraz udostÄ™pnienie materiałów;
  • Prezesom firm: REWA panu Zbigniewowi Czarnocie oraz SZIK panu Henrykowi SzydeÅ‚ko za współfinansowanie wydania broszury;

Broszura „Z mojej maÅ‚ej Ojczyzny – Pamięć nie umiera” jest wydana w ramach projektu Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018 - 2019”

 

Gorąco zachęcam do zapoznania się z treścią tej ciekawej publikacji.


Podsumowanie projektu odbyło się 20 października, rozpoczęło się Mszą Św. w Kościele Parafialnym pw. Św. Trójcy, w Woli Rafałowskiej. Ksiądz proboszcz Jerzy Rusin pięknie wprowadził zebranych w temat, przywitał przybyłych gości oraz mieszkańców. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wojewoda Podkarpacki, pani Ewa Leniart, Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej pani Anna Stróż-Pawłowska, władze Gminy na czele z Wójtem, panem Krzysztofem Gradem, przedstawiciele instytucji i szkół z terenu gminy oraz przedstawiciele rodzin pomagających Żydom, opisanych w naszej broszurce. Po mszy wszyscy w procesji udali się na cmentarz do nagrobka Rozalii Sochy. Pan Jan Niepokój przestawił zgromadzonym sylwetkę naszej bohaterki, następnie została odsłonięta tablica pamiątkowa. Dokonali tego pani Wojewoda, pani Dyrektor Muzeum z Markowej oraz pan Wójt. Ksiądz proboszcz po krótkiej modlitwie poświecił nagrobek wraz z tablicą pamiątkową. Delegacje złożyły kwiaty i znicze. Podczas okolicznościowych przemówień podkreślano jak ważne jest pamiętanie o lokalnej historii i przekazywaniu jej następnym pokoleniom. Miłe słowa popłynęły również w naszym kierunku jako sprawców tego wydarzenia. Po ceremonii na cmentarzu zaproszeni goście oraz członkowie Stowarzyszenia udali się do Izby Tradycji na dalszą część uroczystości, czyli podsumowanie projektu, którego dokonała Prezes Stowarzyszenia Danuta Szajna.

 

Prezes Stowarzyszenia Danuta Szajna