Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna Nr 1/2022

Stop wypalaniu traw 


 

Stop wypalaniu traw

 

Trwa sezon na wypalanie traw. Proceder ten jest nie tylko niebezpieczny dla ludzi, ale także dla przyrody. Co wiÄ™cej, wypalanie traw jest surowo zabronione i grozi za nie kara – grzywna, a nawet wiÄ™zienie.

Po zimie trawy palą się bardzo szybko w rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej prędkości wiatru i nagłej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Od pokoleń wśród wielu rolników panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej błędnego.

Nieużytki, wbrew swojej nazwie, potrafią być wyjątkowo użyteczne dla okolicznej przyrody. Stanowią siedlisko dla wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym także chronionych. Zatem łatwo sobie wyobrazić, jak wielkie spustoszenie sieje niszczycielski żywioł, jakim jest ogień. W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt min. żaby, ropuchy, jaszczurki, jeże, zające, borsuki czy dżdżownice.

NieodÅ‚Ä…cznym towarzyszem ognia jest zawsze dym. Ten, który pochodzi z wypalania, potrafi być bardzo trujÄ…cy. Przede wszystkim znajdujÄ… siÄ™ w nim rakotwórcze wÄ™glowodory, dwutlenek wÄ™gla oraz dwutlenek siarki. Taka mieszanka może spowodować zatrucia, a w konsekwencji – choroby (alergie, nowotwory).

Zgodnie z art. 124 ustawy o ochronie przyrody, „zabrania siÄ™ wypalania Å‚Ä…k, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Natomiast art. 131 p. 12 tejże ustawy gÅ‚osi, że „kto wypala Å‚Ä…ki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”. Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeÅ„ (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2008 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myÅ›l art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zÅ‚. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2345 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, majÄ…ce postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolnoÅ›ci od roku do lat 10”.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega, że pÅ‚atność bezpoÅ›rednie oraz niektóre pÅ‚atnoÅ›ci w ramach PROW, dla rolnika który Å›wiadomie wypala grunty rolne mogÄ… być pomniejszone nawet o 25 %, a skrajnych przypadkach ARiMR może pozbawić rolnika caÅ‚ej kwoty pÅ‚atnoÅ›ci za dany rok.


fot. B.Szetela

Lidia UrbaÅ›