zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2009
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 1/2009 OŚWIATA I KULTURA
Od Mickiewicza do Herberta czyli gimnazjalne potyczki z poezją

PORANKI I WIECZORKI W CHMIELNICKIM GIMNAZJUM

 


Gimnazjaliści w „Panu Cogito” Z. Herberta

W chmielnickim Gimnazjum ostatnio odbyły się dwie literackie imprezy. 28.11.2008 r. odbył się „poranek poetycki” dla całej społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości. Na śniadanie zaserwowano nam „pyszny koktajl poezji” z młodzieńczej twórczości Adama Mickiewicza. Otóż, grupa gimnazjalistów, pod fachowym okiem swojej polonistki Pani Haliny Szczęch, stworzyła ciekawy spektakl, gdzie fakty biograficzne przeplatały się z krótkimi inscenizacjami utworów Mickiewicza, a wszystko to owiane zostało atmosferą grozy i tajemniczości tak charakterystyczną dla jego „Ballad i romansów”. I tak, w rolę samego poety wcielił się Kuba Dzierżak, Aneta Nurcek, jako Świtezianka, pląsała po sali śpiewając przecudnym głosem pieśni, a Bartek Chwaszcz drżał ze strachu wcielony w rolę przeklętego kochanka. Nasi artyści otrzymali gromkie brawa za ten występ, również od swoich młodszych kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 1, którzy stanowili grupę zaproszonych gości.

Takim porankiem dobrze zacząć dzień.

Wieczór w naszym Gimnazjum nie był gorszy od poranka, wręcz przeciwnie. Pisząc to, jeszcze czuję smak wyśmienitej, pełnej głębokich przemyśleń i moralnych przesłanek poezji Zbigniewa Herberta, której zakosztowaliśmy na „wieczorku poetyckim” 16.12.2008 r. Przypomnę tylko, że podobne wieczorki stały się już tradycją chmielnickiego Gimnazjum. Od kilku lat organizowane są tu popołudniowe spotkania z twórczością osobistości, której poświęcony jest dany rok. W 10. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich poetów, Sejm podjął przez aklamację uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta.Poranek z twórczością A. Mickiewicza

W związku z tym, dla uczczenia tego poety, gimnazjaliści oraz ich przewodnicy po ścieżkach poezji – nauczyciele: Pani Daria Głodowska, Barbara Piernicka oraz Pan Witold Rak, zapoznali nas z jednym z najznamienitszych dzieł Herberta „Panem Cogito”. Trudne, filozoficzne teksty, którym w sposób niezwykle dojrzały stawili czoła gimnazjaliści, okazały się łatwiejsze w odbiorze dla zgromadzonych gości dzięki dekoracji, licznym rekwizytom, muzyce, a także filmowym obrazom, uświadamiającym historyczny, a zarazem ludzki wymiar Pana Cogito. Przypuszczam, że po tym „wieczorku” wielu sięgnie po poezję Herberta, gdyż jeden „kęs” tej poezji okazał się łatwiejszy do zgryzienia niż można było sądzić.Scena z „Ballad i romansów” A. Mickiewicza

Na zakończenie, w imieniu Pani Dyrektor, nauczycieli i uczniów Gimnazjum w Chmielniku, wszystkim gościom – uczestnikom tego spotkania, serdecznie dziękuję.

Monika Wójcik


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 2 Grudnia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART