zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2009
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 1/2009 OŚWIATA I KULTURA
WIEM, UMIEM, POTRAFIĘ !!! – sukces zaczyna się w przedszkolu!

 

Gotowi do startu? START!!!

Już na początku stycznia ruszyła realizacja wygranego projektu o dofinansowanie, w kwocie 11 tysięcy, powstałego przy w Szkole Podstawowej im. Jana Kantego w Błędowej Tyczyńskiej, oddziału przedszkolnego!

Dzięki wsparciu Fundacji im. Jana Kantego Steczkowskiego zamówiliśmy zaplanowane materiały plastyczne, muzyczne, zabawki oraz książki i poradniki. Większość zamówionych materiałów już otrzymaliśmy i korzystamy z nich z ogromną radością.


Śmiech, wspólna zabawa, radosna edukacja- tak w kilku słowach można określić emocje i działania towarzyszące projektowi WIEM, UMIEM, POTRAFIĘ !!!– SUKCES ZACZYNA SIĘ W PRZEDSZKOLU! - oddział przedszkolny szansą na edukację najmłodszych.

Od pierwszego tygodnia stycznia prowadzone są w ramach projektu, zajęcia plastyczne (szczególnie lubiane przez nasze przedszkolne maluchy) w tym grafomotoryczne czyli ćwiczące sprawność manualną dziecka, rytmiczne, językowe oraz zajęcia sportowe ćwiczące prawidłową postawę. Odbyły się już niezwykle ciekawe zajęcia z fizykoterapeutą, który wskazał na problemy poszczególnych dzieci z prawidłową postawą i pokazał jakie wykonywać ćwiczenia i na co zwracać uwagę podczas zabaw sportowych i ruchowych. Prowadzący zajęcia opracowuje zestawy ćwiczeń dla poszczególnych dzieci, z którymi ćwiczy w przedszkolu. Wiele ćwiczeń opiera się na przyrządach do koordynacji ruchowej i balansowania.

Wiemy już, że zajęcia z logopedą, niwelujące wady wymowy, ułatwiające maluchom komunikację werbalną, uwzględniające ćwiczenia oddechowe, sprawiają dzieciakom taka samą frajdę jak zajęcia z fizykoterapeutą! Na zajęciach plastycznych maluchy poznają wiele zabaw plastycznych, mają okazję wypróbować niezwykłe techniki plastyczne, ćwiczące kreatywność, odkrywają nowe obszary poznawania i badania świata, pozwalają dziecku odczuć satysfakcję i budują jego wysokie poczucie wartości. Nie trzeba być wielkim artystą by stworzyć niezwykłe dzieło, ciekawą pracę plastyczną. Czasem wystarczy pomysł i odrobina.... odwagi, by nie bać się śmiałych, niezwykłych rozwiązań i żywych intensywnych barw. Tematyka zajęć dotyka najbliższego otoczenia dziecka, określa jego miejsce w otaczającym świecie. Zajęcia językowe oswajające dzieci z językiem obcym prowadzone są przez nauczyciela anglistę metodą zabawy, zajęć ruchowych i symulacji, co ułatwia dzieciom przyswajanie nowego materiału oraz urozmaica zajęcia. Wesołe obrazki i piosenki, żywe kolory pomocy naukowych to doskonała droga do zapoznania maluchów z nowym językiem. Profesjonalnie prowadzone zajęcia z muzyki i rytmiki twórczo aktywizują dzieci, stymulując ich prawidłowy rozwój emocjonalny, pobudzając zarazem ich dziecięcą wyobraźnię. Zabawy taneczno-ruchowe, śpiewanie piosenek, poznawanie pojęć muzycznych to tylko niektóre elementy nauki, która wspomaga ogólny prawidłowy rozwój dziecka. Uczestnictwo w zajęciach sportowych już od najmłodszych lat ma korzystny wpływ na rozwój fizyczny i emocjonalny dzieci. Daje im możliwość lepszego poznania siebie i swoich możliwości, pozwala odnosić sukcesy i przyjmować porażki, uczy systematyczności, zdyscyplinowania oraz współpracy grupowej, a przede wszystkim daje radość i możliwość pozytywnego rozładowania energii. Podczas zabaw sportowych i rekreacyjnych prowadzonych przez nauczyciela wychowania fizycznego i nauczyciela wychowawcę oddziału przedszkolnego, dzieci nawiązują kontakty społeczne, rozwijają koordynację ruchową i zdolności motoryczne a także uczą się opanowywania i ukazywania emocji.

Do stworzonego przez nas oddziału przedszkolnego uczęszcza 16 dzieci, w tym sześcioro 6-latków, sześcioro 5-latków i czworo 4-latków, te maluchy uczestniczą we wszystkich zajęciach zaplanowanych dla nich w projekcie. Nauczyciele prowadzą zajęcia, dzielą się swoja wiedzą i umiejętnościami, nie otrzymując za to wynagrodzenia.

W ramach projektu raz w tygodniu ma miejsce wspólny posiłek dla wszystkich dzieci przedszkolnych i jest to niezwykły moment w życiu małego człowieka, uczący manier i zasad wspólnego biesiadowania.

Zorganizowaliśmy zajęcia dla maluchów, w pierwszym tygodniu ferii, tworząc dla nich półkolonie, na których korzystaliśmy z dobrodziejstw otrzymanych dzięki Fundacji im. Jana Kantego Steczkowskiego BGK . Rodzice zadbali o estetykę sali oddziału przedszkolnego – urządzili, odmalowali wnętrze, naprawili i odrestaurowali mebelki oraz własnymi środkami zakupili pojedyncze szafeczki na osobiste rzeczy czy obuwie zmienne każdego przedszkolaczka.


Fundacja im. Jana Kantego Steczkowskiego Banku Gospodarstwa Krajowego dała nam niezwykłą szansę na edukację najmłodszych i swoim doświadczeniem i opieką wspiera najmłodsze dzieci naszej wsi.


Dziękujemy!!!


I. Weron


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Niedziela, 16 Czerwca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART