zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2009
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 1/2009 OŚWIATA I KULTURA
Współpraca Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich


Uczniowie, rodzice, nauczyciele SP w Zabratówce przy grobie
M. Konopnickiej na cmentarzu Łysakowskim we Lwowie

22 października 2008 upłynęło 2 lata od nadania imienia Orląt Lwowskich Szkole Podstawowej w Zabratówce. Zaszczytne imię jakie nosi szkoła stało się okazją do nawiązania kontaktów z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Rzeszowie. Członkowie Towarzystwa to osoby niezwykłe, pełne entuzjazmu, ciepła i miłości do ojczyzny. Z wielką radością i zainteresowaniem przyjęli wiadomość o patronie Szkoły Podstawowej w Zabratówce. W ciągu dwóch minionych lat wzięli udział w organizowanych w szkole imprezach okolicznościowych między innymi: nadaniu szkole imienia i koncercie piosenki lwowskiej. Z kolei nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich, zapoznali się z ciekawą wystawą "W zadumie nad przeszłością", wzięli udział w wycieczce do Lwowa, w spotkaniu z historią „W 90 rocznicę obrony Lwowa”, a nauczyciele zorganizowali świąteczną składkę dla Polaków we Lwowie. Poczet sztandarowy szkoły systematycznie bierze udział w uroczystych patriotycznych mszach świętych wspólnie z członkami Towarzystwa. Szkoła otrzymuje ciekawe materiały prasowe między innymi "Sempel Fidelis" i "Kurier Galicyjski". Przedstawiciele szkoły mieli okazję spotkać się z panem Zdzisławem Darażem autorem książki "Zawierucha nad Sanem" i panem doktorem Jerzym Majką.  Kontakty utrzymywane są w czasie cotygodniowych środowych spotkań członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Każde spotkanie to ciekawa lekcja historii. W czasie spotkań prezentowane są filmy i programy historyczne, wykłady i odczyty m.in. o Wacławie Kopisto, jednym z cichociemnych,  o działalności AK na Kresach Przybliżono postaci sławnych Lwowiaków: Jerzego Janickiego, Stanisława Lema, Kazimierza Górskiego. Przypomniano historię cmentarza Orląt Lwowskich. Zaprezentowano miasta na Kresach.


Zdzisława Wąsacz


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 2 Grudnia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART