zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 1/2012 KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH

Co słychać w KGW w Borówkach
Aktywne, pomysłowe, pracowite - Panie z Kół Gospodyń Chmielnika.
Aktywne, pomysłowe, pracowite - Panie z Kół Gospodyń Chmielnika.

 

Ich działalność to praca na rzecz lokalnej społeczności, kultywowanie i podtrzymywanie tradycji. Koło reprezentuje naszą Gminę w konkursach, przeglądach i imprezach zarówno lokalnych jak i powiatowych. Członkinie są bardzo zaangażowane w przygotowanie imprez gminnych: Święta Gminy, Wigilii dla osób starszych i samotnych. Panie biorą udział w rozmaitych konkursach i warsztatach kulturalnych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Dbają o to co gotują i pieką, by było przygotowane zdrowo i smacznie.

Rok 2011 w KGW w Chmielniku był bogaty w wydarzenia.

Rozpoczyna go udział Pań z Koła w wieczorach Kolęd i Pastorałek w Błędowej Tyczyńskiej, Borówkach i Połomii. Zespół Górzanie uświetnia te spotkania śpiewając kolędy i pastorałki.

17 marca 2011 r. Panie uczestniczą w konferencji Kobieta Aktywna z udziałem Pierwszej Damy RP p. Anny Komorowskiej. Konferencja odbyła się w rzeszowskiej Filharmonii, wzięło w niej udział ponad 800 osób. Koło Gospodyń z Chmielnika przygotowało na to spotkanie tradycyjny kołacz weselny wręczając go p. Annie Komorowskiej.

19 marca odbyły się warsztaty kulinarne zorganizowane przez panią Ludmiłę Chmielowską i KGW w Borówkach. W pokazie kulinarnym wzięły również udział panie z KGW z Chmielnika.

Koło Gospodyń wzięło udział w dziewiątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo.
W konkursie uczestniczyło 11 gospodarstw. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w maju, wszystkie panie zostały obdarowane drobnymi upominkami.

W maju organizują wycieczkę do Krasiczyna, Kalwarii Pacławskiej i Bolestraszyc. Każde z tych miejsc zachwyciło pięknem i bogatą historią. Zwieńczeniem całego dnia było ognisko i wspólne pieczenie kiełbasy. W wycieczce uczestniczyły Panie z Borówek, Chmielnika i Zabratówki (43 osoby).

W czerwcu odbyły się obchody stulecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Chmielniku. W obchody tego wspaniałego jubileuszu włączyło się również Koło Gospodyń przygotowując potrawy na stół biesiadny.

Kolejną imprezą, którą wspomagają Panie z Koła, przygotowując przepyszne rogaliki dla uczestników, jest XII Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi. Spotkanie to odbyło się w naszej gminie przy Szkole Podstawowej nr 3.

11 czerwca zespół Gorzanie występuje w Boguchwale na IX podkarpackim Festiwalu Seniorów - „Seniorzy wciąż młodzi twórczo. Pani Emilia recytuje dwa wiersze autorstwa Pani Adeli Filip za które autorka otrzymuje wyróżnienie.

12 czerwca na zaproszenie GOK w Błażowej Koło bierze udział w imprezie plenerowej Starych Potraw Smak i Urok. Na konkurs przygotowano pierogi z kapustą, serem i skwarkami i cebulaki, które zdobywają pierwsze miejsce.

W dniu 3 lipca na zaproszenie MGOK w Tyczynie zespół Górzanie uczestniczy w XVI wojewódzkim przeglądzie zespołów śpiewaczych.

Jak co roku, Panie z Koła, uczestniczą w Święcie Gminy Chmielnik umilając czas śpiewem piosenek ludowych, oraz przygotowują pyszne ciasta.

Coroczne Święto Kwiatów w Albigowej to piękna i kolorowa uroczystość. Koła Gospodyń z różnych miejscowości przywożą różne kompozycje kwiatowe, wśród których w ubiegłym roku dominowały lilie. Imprezie towarzyszą przeglądy kapel ludowych, zespołów dziecięcych, kiermasz rękodzieła, stoiska z sadzonkami kwiatów. W Święcie Kwiatów zespół Górzanie występuje z piosenką „Polskie Kwiaty” i z piosenkami ludowymi. Za kompozycje kwiatowe otrzymują dyplom honorowej kwiaciarki i drobne upominki

31 lipca Panie biorą udział w V Święcie Chleba oraz Pikniku Zbożowym w Przeworsku.

21 sierpnia KGW przygotowuje wieniec dożynkowy na święto Chleba Doliny Strugu i 20 lecie OST w Tyczynie. Panie przygotowują również stoisko z potrawami tradycyjnymi.

4 września 2011 roku KGW Chmielniku zostało zaproszone przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubeni na imprezę plenerową „Ziemniaczane harce”. Zadaniem uczestników imprezy było przygotowanie potraw z ziemniaków.

12 listopada Koło zorganizowało spotkanie Andrzejkowe w SP nr 3 w Chmielniku, a 22 listopada w Zabratówce odbyło się Walne Zebranie Wojewódzkich Kół i Organizacji Rolniczych. Obiad i poczęstunek przygotowują wspólnie Panie z Chmielnika, Borówek i Zabratówki.

W grudniu, jak co roku Koło włącza się do zorganizowania a tradycyjnej Wigilii dla osób starszych i samotnych z Gminy Chmielnik, przygotowując wigilijne potrawy.

W dniu 17 grudnia zespół Górzanie występuje z Kolędami i Pastorałkami w Milenium Hall.

To tylko wybrane przykłady szerokiej działalności Koła. Zaangażowanie, poświęcenie wolnego czasu na pracę społeczną i kulturalną jest ceniona przez mieszkańców i władze gminy. Być może, że poprzez taką działalność uda się ocalić od zapomnienia dawne tradycje i obyczaje naszej małej Ojczyzny.


Z kroniki Koła Gospodyń w Chmielniku
wybrała Beata Wojnarowicz-Hondz


poprzednia strona do góry

drukuj


Wtorek, 27 Lutego 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART