zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 1/2012 OŚWIATA I KULTURA
Jak studentki przedstawiały świat uczniom Szkoły Podstawowej im Orląt Lwowskich w Zabratówce

W ramach Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Projektor – wolontariat studencki”, w Szkole Podstawowej w Zabratówce realizowane były zajęcia, których celem było zapoznanie uczniów z poszczególnymi kulturami na świecie, pokazanie różnic kulturowych dawniej i dziś, a także zachęcenie do poznawania świata..

Grupa uczniów biorących udział w projekcie liczyła czterdzieści osób z klas III, IV, V, VI. Zajęcia prowadziły trzy studentki wolontariuszki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

30 listopada 2011 zajęcia były poświęcone krajom azjatyckim. Uczniowie poznali ceremoniał parzenia herbaty, uczyli się słówek i piosenek w języku chińskim i japońskim. Posługiwali się pałeczkami, kosztując potrawy azjatyckie, a także puszczali lampiony.

Z kolei 7 grudnia 2011 r. opowiadały o kulturze i zwyczajach Indian, dzieci poznawały indiańskie legendy. Uczniowie przebierali się za Indian, wymyślali imiona i własnoręcznie wykonali pióropusze.

14 grudnia 2011 uczestnicy zapoznali się z kulturą Grecji, starożytną i współczesną, przygotowali sałatkę owocową i tańczyli grecki taniec zorbę.

W trakcie zajęć trzy studentki, wolontariuszki, stosowały różnorodne metody, gry i zabawy oraz konkursy z nagrodami. Uczniowie mieli możliwość w ciekawy sposób poznawać obce kultury, bawić się i integrować w grupie.

Opinie uczniów

I spotkanie:

„Przyjechały do nas studentki kulturoznawstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego które opowiadały o Japonii. Spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej. Panie przedstawiły się, na rękach miały napisane swoje imiona, oczywiście po japońsku. Pokazywały nam na laptopie zdjęcia z Dalekiego Wschodu. Dowiedzieliśmy się jak się tam ubierają, jak jedzą, dużo o ich kulturze. Każdy z nas dostał pałeczki i po krótkim tłumaczeniu jak się nimi posługiwać, mieliśmy okazję spróbować przy ich pomocy jeść. Piliśmy też chińską herbatę, jest gorzka i co ciekawe nie słodzi się jej. Zrobiliśmy sobie zdjęcia na pamiątkę. Mogliśmy się też dowiedzieć, jak pisze się jakieś imię po japońsku. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, bardzo nam się podobało. Uważam, że było ciekawie i pouczająco. Nie mogę się doczekać następnego, które prawdopodobnie będzie o Indianach.”

II spotkanie:

„Tym razem (7 grudnia) studentki opowiadały nam o Indianach i ich zwyczajach. Na zajęciach było bardzo ciekawie. Robiliśmy pióropusze oraz malowaliśmy nasze twarze na różne kolory. Dzisiaj po raz pierwszy tańczyliśmy taniec indiański. Braliśmy też udział w konkursie wiedzy. Każda klasa miała własne plemię, nasze nosiło nazwę „Pióro”. Te zajęcia były super.

III spotkanie:

Kolejne zajęcia miały tytuł „Grecja dziś i dawniej” Teraz studentki opowiedziały nam wiele ciekawostek o Grecji, np.: że w Grecji zabroniona jest jazda samochodem w stroju kąpielowym; na ulicy pierwszeństwo ma jadący samochód, nie piesi; a mieszkańcy są bardzo kłótliwi. Chwilę później uczyliśmy się kroków do słynnego w Grecji tańca - zorba. Później każdy mógł pomagać w przygotowaniu sałatki. Składała się ona z: mandarynek, ananasów, bananów, gruszek i jogurtów. Była przepyszna

Na koniec podsumowaliśmy wszystkie trzy zajęcia. Przypomnieliśmy sobie trochę o Japonii i Indianach, po czym zrobiliśmy grupowe zdjęcie.

Moim zdaniem te zajęcia były bardzo interesujące i wiele nas nauczyły. Ja osobiście bardzo bym chciała, żeby było ich więcej.

Marzena Litwin, Julia Czarnota,
Paulina Pieńczak, Weronika Wrischke,
Natalia Bartosz
– uczennice SP w Zabratówce


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 1 Grudnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART