zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 1/2012 STOWARZYSZENIE
STOWARZYSZENIE

Święto Gminy Chmielnik – I Targi Przedsiębiorczości i Rękodzieła
W Woli Rafałowskiej powstała Izba Tradycji (galeria)
Ferie w świetlicy- RADIOLATORIUM
"Rubinowy książę"
ZABAWA KARNAWAŁOWA
W Woli Rafałowskiej powstała Izba Tradycji (galeria)

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska "Nasza Wola" utworzyło w Domu Ludowym Izbę Tradycji. To na razie jedno pomieszczenie na poddaszu budynku.

W planach jest remont i adaptacja kolejnego. Zgromadzono przedmioty, które dawniej były niezbędne w gospodarstwie, można zobaczyć m.in. szelki do noszenia wiader z wodą ze studni, cepy, sierpy, jest też wiosło służące do wkładania chleba do pieca. Można obejrzeć również jak dawniej wyposażona była kuchnia: jest stary kredens, naczynia, obrazy, kijanki - czyli deseczki, którymi prano w rzece, żelazko z duszą, wirówkę do mleka, maśniczki oraz stroje ludowe. U sufitu wisi precyzyjnie wykonany pająk, który dawniej zastępował choinkę.

W Izbie można zobaczyć także wykonane współcześnie choinki z bibuły, bombki z kokardek czy aniołki z makaronu - to dzieła mieszkańców wioski. Stowarzyszenie chciałoby w nowym wyremontowanym pomieszczeniu, które zostanie połączone z już istniejącym, nie tylko rozbudować Izbę Tradycji, ale stworzyć tam miejsce warsztatów i spotkań oraz galerię prac mieszkańców Woli Rafałowskiej. Koszt remontu to około 50 tysięcy złotych.

Izbę Tradycji odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej, w ramach lekcji wychowawczych.

Jeżeli ktoś z Państwa posiada stare, niepotrzebne przedmioty, a zechciałby je nam przekazać lub wypożyczyć – prosimy o kontakt: 172304519.

 

Stowarzyszenie prosi o pomoc finansową, jest organizacją pożytku publicznego, można je wesprzeć przekazując 1% podatku, wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać KRS 0000307811


Więcej informacji o Stowarzyszeniu na stronie http://www.wolarafalowska.pl.


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART