zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2013
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
STOWARZYSZENIA
OGŁOSZENIE WŁASNE
012345

Wieść Gminna 1/2013 OŚWIATA I KULTURA
Program Comenius w Sz. P. nr 2 Chmielnik

 

 

Nasza szkoła uczestniczy w Wielostronnym Partnerskim Projekcie Szkół Comenius zatytułowanym „Namalujmy tęczę kolorami tradycji”. W projekcie uczestniczą szkoły z Turcji, Bułgarii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. Realizację projektu rozpoczęliśmy we wrześniu 2012 roku i potrwa on do czerwca 2014 roku. Udział w projekcie daje nam szansę na poznanie tradycji, zwyczajów, historii czy kuchni naszych partnerów oraz rozwijanie umiejętności językowych, jako że językiem projektu jest język angielski. Bardzo ważnym jak również najbardziej atrakcyjnym elementem realizacji projektu są oczywiście wyjazdy do krajów partnerskich.

Pierwsze spotkanie z przedstawicielami uczestników projektu odbyło się w hiszpańskiej Lebriji w dniach 22-27.02.2013 r. Naszą szkołę reprezentowało troje nauczycieli oraz cztery dziewczyny z klasy szóstej. Uczennice nasze miały możliwość mieszkania u hiszpańskich rodzin podczas całego pobytu.

Przyjazd do Lebriji rozwiał wszelkie wątpliwości związane z ubraniem. Niebo piękne, niebieskie, bezchmurne, słoneczko wyraźnie grzejące, ale wiał chłodny wiatr. Dla nas Polaków zahartowanych minusowymi, zimowymi temperaturami – żaden problem. Gospodarze przygotowali bogaty program, dużo wyjazdów i spotkań. Mieliśmy możliwość zwiedzenia Jerez de la Frontera, Sanlucar oraz Sewilli z pięknym Alcazarem. Alcazar to zamek królewski z pięknymi „azulejros” – ogrodami z drzewami pomarańczowymi, palmami, kwitnącymi kliwiami, basenem z czerwonymi rybkami. Po prostu królewski przepych.

Kolejnym zwiedzanym miastem był Kadyks, który kojarzy się nam z Krzysztofem Kolumbem i jego wyprawami. Po raz pierwszy widzieliśmy ocean i mogliśmy zamoczyć w nim nogi. Następne dni, to dni robocze, spotkanie z władzami miasta Lebrija, prace nad realizacją projektu. Wielką niespodzianką było oglądanie się w wieczornych wiadomościach telewizji Lebrija, a nazajutrz w miejscowej gazecie. Gospodarze w ostatni dzień naszego pobytu świętowali Dzień Andaluzji z typową muzyką hiszpańską, z tańcami flamenco i sevilianą. Poczęstowali nas typowym śniadaniem andaluzyjskim (bułka polana oliwą i posypana cukrem) i paellą (ryż pieczony na ogromnej patelni z dużą ilością, nieruszających się na szczęście, owoców morza). Wszystko to okraszone wspaniałą atmosferą, życzliwością między sobą i w stosunku do nas. Teraz czekamy na kolejne projektowe spotkanie szkół partnerskich w naszym kraju w terminie 7-12 czerwca 2013 r.

 

 

Elżbieta Dzierżanowski
Joanna Biskup
Tomasz Kaczorowski


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 2 Grudnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART