zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2014
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 1/2014 STOWARZYSZENIA
STOWARZYSZENIA

Gmina Chmielnik odrzuciła 500 tyś dotacji
Oświadczenie w związku z powyżej zamieszczonym artykułem Stowarzyszenia "Nasza Wola" w Woli Rafałowskiej
Gmina Chmielnik odrzuciła 500 tyś dotacji

Społeczeństwo Woli Rafałowskiej na inwestycję na placu „Arena” czeka już od 4 lat.

Po 4 festynach (w tym dożynkach gminnych) w latach 2007 - 2009 organizatorzy zauważyli, że przy braku jakiejkolwiek infrastruktury (jest tylko plac pokryty trawą, łąka) koszty organizacji są takie duże, że należy przystąpić do wybudowania zadaszonej podłogi. Jednak nie uzyskaliśmy zgody pana Wójta, który stwierdził, że bezwzględnie potrzebny jest plan zagospodarowania placu. Był to rok 2009, zaczęły się konsultacje i zlecono przygotowanie planu. Za pieniądze z funduszu sołeckiego ok. 25 tyś zł został opracowany plan zagospodarowania placu oraz pozwolenie na budowę. Mieszkańcy cieszyli się, jest plan, zgoda na realizację, będzie inwestycja. Niestety okazało się, że za drogo – gmina nie ma pieniędzy, musimy postarać się o dofinansowanie, musimy poczekać na ogłoszenie odpowiedniego programu i wystartować w konkursie na dofinansowanie.

I tak czekaliśmy. I tak czekało społeczeństwo Woli Rafałowskiej i pytało pana Wójta na każdym zebraniu wiejskim – co z Areną? Odpowiedź pada zawsze taka sama – musimy poczekać na odpowiedni program.

Na urządzenie placu Arena czeka Wola Rafałowska:

  • czekają dzieci, młodzież, sportowcy – na występy rocznicowe i artystyczne, konkursy, miasteczko ruchu drogowego, boisko do siatkówki i koszykówki, bieżnię;
  • czekają matki z małymi dziećmi, które nie mają bezpiecznego placu, na którym mogłyby chociażby pojeździć rowerkiem. W Woli Rafałowskiej nie ma ani metra chodnika mimo różnych obietnic;
  • wszyscy mieszkańcy czekają na jakiś festyn, występy zespołów, niestety nie mamy takiego miejsca.

I tak czekaliśmy 4 lata, aż wreszcie w marcu 2013 r. projekt za zgodą władz oraz radnych Gminy Chmielnik został zgłoszony do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (odpowiedniego programu). W lutym tego roku konkurs został rozstrzygnięty i mamy 500 tyś zł dotacji na realizację zadania, którego kosztorysowa wartość koszt wynosi 1 300 000 zł. Bardzo ucieszyła nas ta informacja, o której dowiedzieliśmy się z Internetu, a tu kolejne schody – w gminie nie ma pieniędzy, ponieważ w międzyczasie podjęto decyzje o innych inwestycjach dla wsi Chmielnik. Nie było ważne, że społeczeństwo Woli Rafałowskiej czeka już kilka lat na tak potrzebny obiekt, że poniesione zostały do tej pory spore koszty z funduszy sołeckich na wykonanie planu, pozwolenia na budowę, doprowadzenie prądu na działkę, która została odrolniona.

W 2011 r. fundusz sołecki częściowo przepadł, bo nie można było rozpocząć inwestycji. Wola Rafałowska zajmuje drugie miejsce jako płatnik podatku do budżetu gminy, a działania inwestycyjne w ostatniej kadencji dla naszej wsi są najniższe w gminie.

Do tej pory wszystkie projekty, które składała gmina i uzyskały dofinansowanie zostały realizowane, niestety nie nasz plac Arena. Na posiedzeniu wspólnym Komisji Rady Gminy Chmielnik zapadła decyzja o odrzuceniu dotacji 500 tyś złotych, czyli rezygnacja z realizacji inwestycji w Woli Rafałowskiej, która miała służyć wszystkim mieszkańcom gminy, miała być wizytówką naszej wsi oraz wizytówką całej Gminy Chmielnik. Jako mieszkańcy czujemy się pokrzywdzeni i oburzeni niesprawiedliwością oraz niegospodarnością radnych, jak można było odrzucić i zmarnować tak długo oczekiwane dofinansowanie. Decyzją tą zostało zburzone to, co tak przez ostatnie lata skrzętnie było budowane tj: współpraca różnych organizacji ze wszystkich wsi dla poprawy dobrego wizerunku Gminy Chmielnik.

Zarząd Stowarzyszenia Promocji
i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska


do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 29 Maja 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART