zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 1/2015 STOWARZYSZENIA
STOWARZYSZENIA

Życzenia
Skrót sprawozdania z działalności Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” za rok 2014
Skrót sprawozdania z działalności Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” za rok 2014

 1. Rok 2014 był pracowity, rozpoczęło go Spotkanie wigilijno-noworoczne z udziałem członków Stowarzyszenia, sympatyków i młodzieży.
 2. W lutym zorganizowaliśmy dla najmłodszych Karnawałowy Bal Malucha
 3. Braliśmy udział w konkursie ogłoszonym przez UG Chmielniku na realizację zadania „Rozwój form pracy z dzieć4. mi i młodzieżą terenu Gminy Chmielnik”. Dotacja w wysokości 3000 zł pozwoliła na realizację w/w zadania, w ramach, którego zorganizowano:
  – 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka Rodzinny Piknik Na Trawie podczas którego odbyły się:
    - warsztaty garncarskie, cyrkowe, wielkie bańki mydlane
    - konkurs „Od przedszkola do Opola – Śpiewane Sercem” – uczestnicy otrzymali nagrody.
    - rozgrywki w badmintona oraz piłkę plażową, przygotowane przez Sołtysa wsi oraz Radę Sołecką,
    - pokazy strażackie i udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzone przez OSP z Woli Rafałowskiej były okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa oraz nauki wykonywania sztucznego oddychania na fantomach.
    - uatrakcyjnieniem imprezy były dmuchane zamki, trampolina, przekąski oraz zabawa taneczna na trawie (przygrywał gratis zespół ALIS).
  Impreza w której wzięło udział ok. 150 osób zachęciła do aktywnego wypoczynku na łonie przyrody oraz umożliwiła ciekawie spędzić wolny czas całej rodzinie.
  – warsztaty artystyczne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem rozwijały zainteresowania i umiejętności manualne, zmysł artystyczny i wrażliwość na piękno, uczyły nowych technik i sposobów wykonania w domu ładnych kompozycji, ozdób często z rzeczy starych, niepotrzebnych. W 4 spotkaniach wzięło udział 50 osób.
  – W grudniu dla najmłodszych zaproszono Teatr ART-RE, z bajką „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Przedstawienie obejrzało 60 osób, dostarczyło dzieciom wielu wrażeń. Stowarzyszenie podarowało dzieciom skromne mikołajkowe upominki. Stowarzyszenie we wszystkie działania zainwestowało wkład własny w wysokości 616 zł 10 gr oraz wykonało społecznie pracę o wartości 3100 zł. Pieniądze ze zbiórki publicznej przeprowadzonej w czasie festynu przekazano dla SP w Woli na zakup lektur szkolnych.
 4. 3 Maja odbyło się spotkanie z członkiniami dawnego KGW z Woli Rafałowskiej, rozpalono ognisko, młodzież wraz z panią Agnieszką Kołodziej z Biblioteki w Woli przygotowała program słowno-muzyczny.
 5. Chcąc zachować od zapomnienia tradycyjne prace na wsi zarejestrowano amatorską kamerą sianokosy: koszenie kosą, roztrzepywanie trawy, przewracanie, kopienie. Mamy w planie nagrać kolejne prace polowe, a następnie opracować zebrany materiał i stworzyć film.
 6. Od lipca do końca listopada realizowaliśmy projekt „AKTA w DL”- Aktywni, Kreatywni, Twórczy Amatorzy w Domu Ludowym, na który udało się pozyskać dotację w wysokości 5500 zł z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie - Fundację Generator Inspiracji.
  Głównym celem projektu był tętniący życiem 80-cio letni Dom Ludowy oraz odkrywanie i rozwijanie zdolności, pasji i zainteresowań mieszkańców
  Projekt „AKTA w DL” to:
  – Plener malarski „Wolańskie pejzaże” poprowadził społecznie z grupą osób uzdolnionych plastycznie w wieku 10 – 48 lat p. Wojciech Witowski. Powstały piękne prace, które można obejrzeć w Izbie Tradycji
  – Warsztaty modelarskie odbywały się przez 8 tygodni z grupą dzieci i młodzieży. Przeprowadził je społecznie student budownictwa – Grzegorz Szajna. Ich efektem jest makieta wiejskiej zagrody w Izbie Tradycji.
  – „Wirtualna podróż po Europie” było to spotkanie mieszkańców z uczestnikami wypraw busem, miłośnikami podróży, którzy każde wakacje spędzają zwiedzając Europę. Jednym z nich z jest mieszkaniec naszej wsi - student lotnictwa, Maciej Piotrowski.
  – „MUZA” były to warsztaty wokalne od lipca do listopada, w których uczestniczyła 20 osobowa grupa, w wieku 6 – 34 lat. W lipcu i sierpniu społecznie prowadziła je pani Agnieszka Kołodziej – pracownik Biblioteki Publicznej w Woli Rafałowskiej. Przygotowała z dzieć– mi i młodzieżą oprawę słowno-muzyczną wiejskich dożynek oraz piękne wieńce dożynkowe, zaś od sierpnia sprawowała opiekę podczas warsztatów odpłatnie prowadzonych przez panią Justynę Szelę-Adamską. Nabyte umiejętności muzyczne zaprezentowane został podczas podsumowania 11 listopada
  – Adaptacja pomieszczeń na siłownię. Pomieszczenia w piwnicy Domu Ludowego zostały odnowione, pomalowane, zakupione zostały wykładziny. Adaptację wykonała społecznie młodzież z panem sołtysem Janem Kasiak oraz pracownicy oddelegowani przez Urząd Gminy. Sprzęt sportowy jest własnością młodzieży, ć– wiczy coraz więcej osób.
  – Przygotowano wystawę: „Odkrywamy pasje i talenty mieszkańców” ukazująca dorobek artystyczny mieszkańców (obrazy, haft krzyżykowy, biżuteria, serwetki, makaty, makiety);
  „25 lat wolnej Polski” przypominająca Obrady Okrągłego Stołu i osiągnięcia Polski w ostatnich 25 lat;
  „80 lat Domu Ludowego” prezentującą stare zdjęcia i dokumenty.
  – Tradycyjnie 11 listopada został posumowany projekt, obok Domu Ludowego zapłonęło Ognisko Patriotyzmu. W uroczystościach tych oprócz mieszkańców uczestniczyli również zaproszeni goście Stowarzyszenie na realizację tego projektu ze środków własnych przeznaczyło 418,01 zł, UG wykonał prace remontowe: tynkowanie o wartości 1 102.07 zł, zaś wolontariusze wykonali pracę na kwotę 17 tyś zł. Został nagrany materiał na temat projektu w Radiu WAWA i Radiu Rzeszów. Dziękujemy panu wójtowi i radnym za regranting, dzięki któremu możemy pozyskiwać środki na nasze działania w ramach Programu Działaj Lokalnie.
 7. Stowarzyszenie zorganizowało 2 wycieczki turystyczno-krajoznawcze integrujące młodzież i dorosłych mieszkańców Woli Rafałowskiej i okolicy:
  – 15 czerwiec - wycieczkę po malowniczym Roztoczu, w której uczestniczyło 40 osób. Wielość– urokliwych miejsc była okazją do przebywania na świeżym powietrzu w jodłowych lasach, skosztowania dojrzewających już borówek. Na trasie wędrówki znalazło się Górecko Kościelne, Rezerwat Szum, Zwierzyniec, Krasnobród, Rezerwat „św. Rocha”, Rezerwat „Czartowe pole”. O wszystkich osobliwościach opowiadał pan przewodnik, który towarzyszył nam podczas wyjazdu.
 8. 5 października korzystając z pięknej pogody pojechaliśmy w okolice Krosna, zwiedzanie rozpoczęliśmy od jednej z najstarszych średniowiecznych warowni na Podkarpaciu – ruin zamku Kamieniec., Następny etap to Rezerwat Przyrody Prządki, tworzy go zespół monumentalnych, najpiękniejszych skał na Podkarpaciu. Ruch na świeżym powietrzu zaostrzył apetyt więc wróciliśmy do Odrzykonia, gdzie na ognisku upiekliśmy kiełbaski. Po krótkim odpoczynku pojechaliśmy do Stępiny, gdzie znajduje się Tunel schronowy – naziemny schron kolejowy wchodzący w skład kwatery głównej Hitlera z okresu II wojny światowej.
 9. Wzięliśmy udział w Święcie Gminy Chmielnik – zaprezentowaliśmy pracę Stowarzyszenia, efekty warsztatów, książki, zdjęcia ukazujące dawne prace gospodarskie: żniwa, zwózkę, młockę i robienie kiczek. Przygotowaliśmy również potrawy na wspólny stół.
 10. Pod koniec października zaprosiliśmy mieszkańców na warsztaty florystyczne „Zasady i sposób układania kompozycji cmentarnych”, które poprowadził pan Kamil Furman z Albigowej. Panie zgłębiały tajniki florystyki układając kompozycje.
 11. Własnoręcznie wykonaliśmy kartki świąteczne, które trafiły jako podziękowania dla darczyńców 1% dla naszego Stowarzyszenia. Pieniądze uzyskane z 1% przeznaczyliśmy na wkład własny do pozyskiwanych środków zewnętrznych, część , zgodnie ze wskazaniem ofiarodawców trafiło do 3 letniej dziewczynki z poważną wadą serca, która miała 2 operacje i czkają ją następne. Była nagrana audycja w Polskim Radiu Rzeszów, a informacja o Stowarzyszeniu zamieszczona została na stronie internetowej Radia Rzeszów w zakładce „Podziel się podatkiem”. Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie naszych działań i przekazanie nam 1 % swojego podatku. Nasz KRS 0000307811
 12. Zbieramy plastikowe nakrętki, które przekazujemy do Hospicjum Dziecięcego w Rzeszowie.
 13. Każdą 2 niedzielę miesiąca odbywają się Dni Otwarte w Izbie Tradycji, do której pozyskaliśmy kilka nowych eksponatów między innymi maszynę do szycia, drewnianą tarę do prania, dokumenty oraz wóz drabiniasty, którym zwoziliśmy snopki w czasie realizacji filmu. Wypożyczyliśmy również eksponaty na Wigilię na rzeszowskim Rynku „Wigilia jak sto lat temu”, były one wykorzystane w spektaklu. Niestety jeden eksponat – maśniczka do nas nie wrócił.
 14. 22 listopada wzięłam udział w podsumowaniu ciekawego projektu „ Co z tego, że dobre nasze, chcemy poznać zylc, kwaśnice, kołduny i kasze” realizowanego przez KGW z terenu Gminy Chmielnik. Wielkie uznanie dla grupy teatralnej z Chmielnika za przygotowanie i przedstawienie bardzo realistyczne, z zachowaniem gwary „Kiszenia kapusty”. Mam nadzieję, że spektakl ten będzie miał wiele odsłon, również w Woli Rafałowskiej.
 15. 13 grudnia wzięliśmy udział w spotkaniu „Koła Gospodyń przy wigilijnym stole” w Albigowej oraz w konkursie na tradycyjną ozdobę choinkową.
 16. Tego samego dnia wieczorem uczestniczyłam w premierze musicalu „PODWÓRKO” Wyrazy podziwu i uznania dla pomysłodawców i realizatorów projektu. Mamy utalentowaną, ambitną i pracowitą młodzież, która przygotowała wspaniały spektakl. Cieszymy się bardzo, że pięcioro z nich to mieszkańcy Woli Rafałowskiej, którzy również u nas razem z panią z Biblioteki przygotowują akademie i uroczystości. Jesteśmy z nich dumni.
 17. 18 grudnia włączyliśmy się w przygotowanie tradycyjnych potraw na Wigilię dla osób starszych i samotnych z terenu Gminy Chmielnik, która odbyła się w Zabratówce. Przygotowałyśmy kapustę z grochem i pamułę.
 18. Rok 2014 pożegnaliśmy na wspólnym kolędowaniu 27 grudnia.

Założenia planu na rok 2014 zostały zrealizowane z wyjątkiem wydania książki. Swoją pracę dokumentujemy za pomocą zdjęć i wpisów w Kronice. Prowadzona jest strona internetowa.

Niestety rok 2014 nie możemy w pełni uznać za udany, gdyż nie spełniło się oczekiwanie od 4 lat, mimo szansy jaka się pojawiła, na zagospodarowanie placu Arena. Z chwilą, gdy w lutym dowiedzieliśmy się, że projekt złożony przez UG w Chmielniku „Zagospodarowanie placu Arena w Woli Rafałowskiej”, którego kosztorysowa wartość wynosiła 1300 tyś zł uzyskał dotację 500 tyś zł z w ramach Działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, wspólnie z Radą Sołecką podejmowaliśmy działania, aby gmina znalazła pieniądze na wkład własny do realizacji projektu. Odbyło się spotkanie z p. Wójtem i radnymi w Izbie Tradycji, następnie braliśmy udział w posiedzeniu Komisji RG dotyczącej tego tematu. Niestety mimo naszych starań nie udało się przekonać radnych, Komisja nie wyraziła zgody na dofinansowanie z budżetu Gminy tego zadania. Wskutek wielkiego zawodu i rozgoryczenia podjęliśmy decyzję o zawieszeniu współpracy z organizacjami z terenu gminy Chmielnik do momentu choćby cząstkowej realizacji na placu Arena.

Bardzo cenimy sobie współpracę z Sołtysem, Radą Sołecką, Urzędem Gminy w Chmielniku, Biblioteką Publiczną, Szkołą, Kołami Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Chmielnik oraz Albigową i OSP. Za współpracę oraz wspieranie naszych wspólnych inicjatyw w imieniu Stowarzyszenia serdecznie dziękuję. Szczególnie serdecznie chciałam podziękować członkom Stowarzyszenia i wolontariuszom, młodzieży, p. Agnieszce Kołodziej i p. sołtysowi Janowi Kasiak za poświęcony czas i zaangażowanie w realizację przedsięwzięć, tak potrzebnych w naszej miejscowości. Zamierzamy kontynuować działania mających na celu podtrzymywanie tradycji i historii naszej małej ojczyzny.

Powyższe sprawozdanie zostało przyjęte i zatwierdzone na Walnym Zebrani Sprawozdawczym Członków Stowarzyszenia „Nasza Wola” w dniu 19.03.2015 r. Przyjęto również plan pracy na bieżący rok, który zapowiada się nie mniej pracowicie, w ramach konkursu uzyskaliśmy już dofinansowanie z UG na realizację zadania „Rozwój form pracy z dziećmi i młodzieżą terenu Gminy Chmielnik”, będzie więc Piknik, wyjazd i warsztaty w Kolbuszowej, spotkanie z teatrem. Najważniejszą dla nas sprawą jest wydanie kolejnej książki o historii naszej miejscowości. Wiele zależy od tego czy uda się nam pozyskać środki zewnętrzne m.in. z FIO, gdyż złożyliśmy spory wniosek „Nasza Wola – historia wsi życiem ludzi pisana” Czekają nas duże przedsięwzięcia i wyzwania.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkanek Woli zorganizowaliśmy warsztaty wykonywania pisanek różnymi technikami.

Danuta Szajna


poprzednia strona do góry

drukuj


Niedziela, 16 Czerwca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART