zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 1/2015 URZĄD GMINY INFORMUJE
Zgodnie z harmonogramem w dniach 18 i 19 maja br. odbędzie się zbiórka zużytych opon oraz elektrośmieci

Zużyte opony są jednym z tych rodzajów odpadów, który w bardzo znaczący sposób obciążają środowisko naturalne. Trwałość, która stanowi ich największą zaletę w czasie użytkowania, jest jednocześnie przyczyną trudności w zagospodarowaniu opon po zakończeniu ich eksploatacji. Opony, jako odpad, charakteryzują się wyjątkowo długim okresem biodegradacji wynoszącym ok. 100 lat. Z tego właśnie powodu, zgodnie z ustawą o odpadach, opon nie można zwyczajnie wyrzucać do pojemników na śmieci.

Zużyta opona to cenny surowiec! Zużyte opony można poddać dwóm rodzajom odzysku – recyklingowi materiałowemu i odzyskowi energetycznemu.

Obowiązkiem kierowcy zmieniającego opony jest ich przekazanie w sposób zgodny z przepisami a za niedopełnienie tego obowiązku można zostać ukaranym mandatem karnym.

Elektrośmieci lub elektroodpady to tzw. ZSEE (Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny). Zaliczamy tu każde niedziałające urządzenie elektryczne i elektroniczne, czyli takie które było podłączone do gniazdka lub posiadało baterie. Takim ZSEE jest więc stary telefon w szufladzie, popsuta pralka lub lodówka, czy przestarzały i nieużywany już laptop. To także zabawki, gadżety oraz zużyte świetlówki.

Zużytego sprzętu nie powinniśmy trzymać w domu, na strychu, lub piwnicy. Marnujemy w ten sposób cenne surowce. Nie wolno też wyrzucać ich na śmietnik – jest to niebezpieczne dla środowiska i grozi za to kara grzywny nawet do 5 000 złotych. O zakazie wyrzucania elektrośmieci do śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.

Prosimy o wystawienie odpadów (zgodnie z harmonogramem) w dniu zbiórki do godziny 7:00 przy trasie przejazdu samochodu odbierającego odpady komunalne. Zużyty sprzęt powinien być kompletny, a zużyte opony czyste.

Ponieważ w tych dniach odbędzie się również zbiórka odpadów komunalnych (frakcja „mokra”, „sucha” i szkło) zabrania się mieszania tych odpadów oraz pozostawiania w innych miejscach niż trasa przejazdu.

WYKAZ ODPADÓW, KTÓRE BĘDĄ ZBIERANE W TRAKCIE ZBIÓRKI :

  1. Sprzęt AGD wielkogabarytowy (chłodziarki, zamrażarki, lodówki, pralki itp.);
  2. Sprzęt AGD małogabarytowy (odkurzacze, żelazka, tostery, zegary, itp.);
  3. Sprzęt komputerowy (komputery, drukarki, ksera, laptopy, myszy, klawiatury);
  4. Sprzęt RTV narzędzia (monitory, telewizory, radia, telefony, zabawki elektroniczne);
  5. Elektronarzędzia (wiertarki, piły itp.).
    (szczegółowy wykaz sprzętu zamieszczono na stronie internetowej urzędu gminy www.chmielnik.pl w zakładce aktualności).

Przypominamy, że zgodnie z art. 42 ust. 1 i art. 42a ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180 poz. 1495 z późniejszymi zmianami)

  • sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy są obowiązani przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju;
  • prowadzący punkt serwisowy jest obowiązany, w przypadku gdy naprawa przyjętego do punktu serwisowego sprzętu jest niemożliwa ze względów technicznych lub właściciel sprzętu uzna, że naprawa sprzętu jest dla niego nieopłacalna, do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu.

Serwisant może jednak odmówić przyjęcia elektrośmieci, gdy klient przyniesie sprzęt z zamiarem pozbycia się go a nie naprawy, oraz gdy stare urządzenie stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników serwisu.


Lidia Urbaś


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 9 Grudnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART