zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2016
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
GOPS W CHMIELNIKU
URZĄD GMINY INFORMUJE
012345

Wieść Gminna 1/2016 KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH

Sprawozdanie z działalności Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Chmielniku za rok 2015.

Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Chmielniku została powołana do działania w 2009 r. Jej zadaniem jest koordynacja współpracy pomiędzy Kołami Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeniem „Nasza Wola” oraz władzami lokalnymi.

Niezmiennie od początku działalności Gminną Radę Kół Gospodyń Wiejskich reprezentują:

  1. Pani Zofia Nizioł – przewodnicząca
  2. Pani Krystyna Maćkowicz – wiceprzewodnicząca
  3. Pani Krystyna Walas – sekretarz
    Pani Aleksandra Szczepańska – członek
  4. Pani Danuta Szajna – członek

Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich współdziała z władzami lokalnymi, Gminna Biblioteką Publiczna w Chmielniku, Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Związkiem Kółek i Organizacji Rolniczych w Rzeszowie, Izbą Rolniczą i Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie.

Organizacja bierze udział w różnych wydarzeniach organizowanych na terenie gminy, a często jest również ich współorganizatorem. Oto przegląd najważniejszych zdarzeń:

  • Luty 2015 – impreza z okazji kończącego się karnawału, zorganizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zabratówce.
  • Marzec 2015 – uroczyste spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Panie zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeniu „Nasza Wola”, zostały zaproszone na tą uroczystość przez Pana Wójta. Były życzenia i kwiaty. Spotkanie było połączone z zebraniem sprawozdawczym Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich za 2014 r.
  • Kwiecień 2015 – „Jajko Wielkanocne”, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Chmielniku, w nowo otwartej świetlicy. Spotkały się panie z Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy, Stowarzyszenie „Nasza Wola”, przedstawiciele z Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, nie zabrakło też Pana Wójta, Pani Sekretarz Gminy Chmielnik oraz Pani Kierownik GBP w Chmielniku.

Podczas uroczystości ogłoszono konkurs na najsmaczniejszy „Mazurek”. Wygrało ciasto wykonane przez panie z KGW w Chmielniku.

  • Czerwiec 2015 – „Święto Ludowe”, zorganizowane w Chmielniku, przez lokalny Klub PSL, przy współpracy Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich. Członkiniom KGW z Zabratówki, zostały wręczone ordery „Matkom Wsi” – przyznawane przez Wojewódzki Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Rzeszowie.
  • Lipiec 2015 – „Święto Gminy Chmielnik”, które w tym roku obchodziło swój jubileusz. Zostało ono bowiem zainaugurowane 10 lat temu, przez Wójta Gminy Chmielnik. Panie z KGW uświetniły tę uroczystość, przygotowanymi przez siebie słodkościami i występami przed publicznością.
  • Lipiec 2015 – udział w 16-tym Festiwali Kwiatów w Albigowej. Członkinie KGW pojechały tam, w odpowiedzi na zaproszenie Koła Gospodyń i Gminnego Ośrodka Kultury w Albigowej. Hasło tegorocznego Festiwalu Kwiatów brzmiało: „Hortensja perłą ogrodu”. Wszystkie KGW z naszej gminy przygotowały kompozycje kwiatowe, które były prezentowane na wystawie.
  • Sierpień 2015 – Dożynki Wiejskie w Borówkach. Jest to coroczna uroczystość podtrzymująca wiejskie tradycje i obrzędy.
  • Lipiec – wrzesień 2015 – realizacja projektu pod hasłem: „Niewiele nam do zdrowia potrzeba – trochę ruchu na świeżym powietrzu, poezji i chleba”. Był to projekt realizowany w ramach programu „Działaj Lokalnie” Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności z siedzibą w Futomie, realizowany we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Chmielniku. Koordynatorem projektu była p. Irena Szczypek, a wraz z Nią nad realizacją całego przedsięwzięcia czuwała p. Beata Wojnarowicz-Hondz: kierownik GBP w Chmielniku. Harmonogram projektu zakładał:
    1. Zajęcia z Nordic Walking
    2. Przejazd trasą rowerową
    3. Zajęcia z rehabilitantką na sprzęcie rekreacyjnym na świeżym powietrzu.
    4. Spotkania z gawędziarzami, z czytaniem poezji twórców ludowych, a także włączenie się do Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa, pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Na zadania te została przeznaczona kwota 3340 zł, z których to pieniędzy zakupiono kijki do Nordic Walking, dla każdego Koła Gospodyń Wiejskich. W ramach projektu odbyły się 3 marsze. Dwa na terenie Chmielnika i jeden z Błędowej Tyczyńskiej do Borówek. Wszystkie trasy były niezwykle malownicze.

Kolejnym etapem naszego programu były zajęcia z strefie rekreacji na świeżym powietrzu, która powstała w Błędowej Tyczyńskiej. Wszystkie uczestniczki bardzo chętnie ćwiczyły na sprzęcie rekreacyjnym, pod fachowym okiem rehabilitantki.

Następnie przyszła pora, na jazdę rowerami. Tym razem przyjmowały nas panie z Zabratówki. Trasa wiodła żółtym szlakiem rowerowym, od Domu Ludowego w Zabratówce, w kierunku stawów, aż do kaplicy św. Huberta. Na koniec odbyło się wspólne czytanie „Lalki” Bolesława Prusa.

  • Listopad 2015 – podsumowanie projektu. Było to uroczyste spotkanie wszystkich uczestniczek, a także Pana Wójta Gminy Chmielnik, Pani Sekretarz, Przewodniczącej Rady Gminy, przedstawiciela z fundacji Działaj Lokalnie, Pani kierownik GBP w Chmielniku oraz Pani koordynator projektu. Każde KGW w ciekawy i nietuzinkowy sposób przedstawiło nasze wspólne działania.

Panie z Gminnej Biblioteki Publicznej podjęły się również zorganizowania wyjazdu dla uczestniczek projektu i członkiń KGW. Udaliśmy się do Kazimierza nad Wisłą.

  • „Pożegnanie Lata 2015” – cykliczna impreza organizowana już po raz 6, przez KGW w Błędowej Tyczyńskiej. Pomimo deszczowej aury, atmosfera była bardzo radosna i serdeczna. Podobnie zresztą, jak podczas wcześniejszych spotkań, gdyż jak już zostało wspomniane, było to już kolejne nasze świętowanie.
  • Udział w „Wolańskich dożynkach”, zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Nasza Wola”, oraz w podsumowaniu projektu „Nasza Wola”, realizowanego przez członków stowarzyszenia.
  • Grudzień 2015 – Wigilia dla osób starszych i samotnych. Coroczna uroczystość organizowana przez Wójta Gminy Chmielnik, Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, przy współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeniem „Nasza Wola”.

Działające w naszej gminie KGW, nie mają zdolności prawnej, aby samodzielnie ubiegać się o udział w projektach. Z pomocą po raz kolejny, przyszły panie z Gminnej Biblioteki Publicznej: p. Beata Wojnarowicz-Hondz i p. Irena Szczypek, które kompleksowo zajęły się naszym projektem. Obie systematycznie współpracują z naszymi kołami, służą pomocą, radą, swoim czasem, za co jesteśmy im bardzo wdzięczne i serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy również Panu Wójtowi Krzysztofowi Gradowi, za wspieranie naszych inicjatyw i zachęcanie do działania w naszym lokalnym środowisku.

Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich jest wdzięczna również Wojewódzkiemu Związkowi Kółek i Organizacji Rolniczych w Rzeszowie. Pani wiceprzewodnicząca Stefania Michałek jest z nami od wielu lat. Zawsze wspiera naszą działalność, służy swoja radą i dobrym słowem.

Dziękujemy również wszystkim przewodniczącym KGW z terenu gminy, członkiniom, Stowarzyszeniu „Nasza Wola” za solidarną współpracę i udział w uroczystościach organizowanych na terenie gminy.

W tym roku przed nami nowe wyzwania, ponieważ obchodzić będziemy 150 rocznicę powstania Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce.

Krystyna Walas


poprzednia strona do góry

drukuj


Sobota, 20 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART