zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2016
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
GOPS W CHMIELNIKU
URZĄD GMINY INFORMUJE
012345

Wieść Gminna 1/2016 STOWARZYSZENIE
STOWARZYSZENIE

Pracowity rok 2015
Stowarzyszenie "Nasza Wola" jako Organizacja Pożytku Publicznego
Pracowity rok 2015

Pracowity rok 2015 w Stowarzyszeniu Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola”

1) Dzielnie walczyliśmy w konkursie „Podwórko Nivea” o plac zabaw dla najmłodszych. Niestety nie udało się.

2) Tradycyjnie 3 maja i 11 listopada odbyło się Ognisko Patriotyzmu. Śpiewaliśmy pieśni patriotyczne i piosenki wojskowe. Miło spędziliśmy te świąteczne popołudnia.

3) Piknik Rodzinny na trawie z okazji Dnia Dziecka, został zorganizowany 31 maja przez Stowarzyszenie „Nasza Wola” oraz Radę Sołecką, na placu Arena w Woli Rafałowskiej. Było to spotkanie rodzinne, na którym wszyscy dobrze się bawili. Impreza mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu jakie otrzymało Stowarzyszenie w konkursie na realizację zadania „Rozwój form pracy z dzieć mi i młodzieżą z terenu Gminy Chmielnik”.

4) Od czerwca do końca roku realizowano zadania „NASZA WOLA – Historia wsi życiem ludzi pisana” dofinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Zakładany cel projektu, którym było zwiększenie zaangażowania mieszkańców wsi na rzecz kształtowania dobra społeczności lokalnej został osiągnięty.

Zrealizowane działania i ich rezultaty:

a) Opracowano i wydano 350 egzemplarzy książki pt. „Z mojej małej Ojczyzny - Historia wsi życiem ludzi pisana” oraz odbył się cykl działań upowszechniających to wydawnictwo, nawiązujących do treści zawartych w książce;

w dniu 15.08.2015r. na Placu Arena odbyły się Dożynki wiejskie połączona z pokazem obrzędowym, prezentacją wieńców dożynkowych, prezentacją wystawy nt. zabudowy drewnianej wsi na przestrzeni od XIX w. do XXI w., przeglądem zespołów oraz promocją nowej książki. W dożynkach uczestniczyło ok. 350 osób;

zorganizowano otwartą wystawę w Izbie Tradycji, pt. „Dawna sala lekcyjna”. Wystawa trwała od września do grudnia 2015r. w ramach projektu, a po jego zakończeniu nadal trwa. Wystawę odwiedziło 52 uczniów z lokalnej Szkoły Podstawowej (wzięli oni udział w 3 lekcjach muzealnych), a także mieszkańcy i turyści ok 100 osób;

zorganizowano wycieczkę dla mieszkańców, w dniu 27.09. 2015 r. do Kopalni Soli w Bochni oraz Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. W wycieczce uczestniczyło 50 osób;

zorganizowano spotkanie dla mieszkańców, pt. „Obrzędowe kiszenie kapusty” w wykonaniu Zespołu obrzędowego z Chmielnika. W spotkaniu uczestniczyło ok 50 osób. Spotkanie było dedykowane promocji publikacji, a szczególnie rozdziału, pt. „Słowniczek gwary wsi Wola Rafałowska”;

podsumowanie projektu, w dniu 19.12.2015 r - dokonano podsumowania celów i rezultatów projektu. Przedstawiono oryginalną kukiełkową Szopkę Bożonarodzeniową charakterystyczną dla wsi Wola Rafałowska. Scenariusz, scena i kukiełki powstały jeszcze przed II wojną światową. Szopka została przedstawiona przez potomków twórcy. Występ ten stanowił wydarzenie kulturalne w skali Gminy Chmielnik, ale i całego woj. podkarpackiego, gdyż nagranie z występu zostało odtworzone na antenie Polskiego Radia Rzeszów w dzień Wigilii. Warto podkreślić– , iż autorka audycji odwiedziła nas dwukrotnie podczas realizacji działań: po raz pierwszy podczas lekcji muzealnej w dawnej sali lekcyjnej i po raz drugi podczas podsumowania projektu. Uzyskaliśmy czas antenowy o łącznym czasie trwania ok 2 godz. Podczas spotkania zaprezentowano również program przygotowany przez młodzieżową grupę teatralną. W spotkaniu uczestniczyło ok 65 osób.

b) Utworzenie, wzmocnienie i działalność 15 osobowego zespołu wolontariuszy. Dzięki realizacji projektu do działania zaangażowano 17 osobową grupę wolontariuszy. Uczestniczyli oni w dwóch warsztatach na temat działalności obywatelskiej, w 2-dniowej wizycie studyjnej w Bieszczady, a także w opracowaniu Planu działań dla Stowarzyszenia na lata 2015-2020. Ponadto organizowali wydarzenia związane z upowszechnieniem publikacji.


c) Utworzenie młodzieżowej trupy teatralnej. W ramach realizacji projektu zrekrutowano 19-osobową grupę młodzieży, która w wyniku pracy warsztatowej przygotowała dwa spektakle obrzędowe oraz 2 wieńce dożynkowe. Dla potrzeb grupy wykonano stroje ludowe, dla chłopców (spodnie, koszule, kamizele) i dziewczyn (spódnice, bluzki, fartuszki, korale i wianki).

d) Rozwój współpracy z samorządem lokalnym, instytucjami oświaty i kultury. W toku realizacji projektu Stowarzyszenie współpracowało z Urzędem Gminy Chmielnik, Biblioteką Publiczną w Woli Rafałowskiej, filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku, Szkołą Podstawową i Radą Sołecką w Woli Rafałowskiej.

5) Stowarzyszenie „Nasza Wola” przeprowadziło Zbiórkę Publiczną „Urządzamy plac ARENA”, na którą uzyskało zgodę Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Była to zbiórka do puszek oraz sprzedaż cegiełek, od czerwca do grudnia. Pozyskano kwotę 6558,33 zł, która została przeznaczona na dofinansowanie składanej podłogi do tańca oraz stolików.

6) Użyczyliśmy osobowości prawnej grupie Młodzi Niespokojni, na realizacje projektu „Rusz głową i mięśniami”. Młodzież otrzymała grant w wysokości 4860 zł z Programu „Działaj Lokalnie 2015”. W ramach projektu w miesiącach od sierpnia do listopada w Domu Ludowym, w Woli Rafałowskiej odbywały się: dni z grami planszowymi, warsztaty artystyczne malowania na szkle i sutasz oraz zajęcia w siłowni, która została doposażona. Projekt zakończył Event „Noc w Domu Ludowym”.

7) W czerwcu, Izbę Tradycji odwiedziły trzy grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Św. M M Kolbego w Chmielniku. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały nasze zbiory, zadawały pytania. Mam nadzieję, że choć trochę poznały świat swoich mam, babć i dziadków.


8) Spotkanie dla najmłodszych „Mikołaj z Teatrem” – odbyło się w szkole podstawowej ze względu na duża liczbę uczestników. Spektakl „Czerwony Kapturek” w wykonaniu Teatru ART-RE z Krakowa obejrzało 80-cioro dzieci plus rodzice. Do najmłodszych z prezentami, przyszedł Święty Mikołaj. Były zabawy i konkursy.

9) Wigilia osób starszych i samotnych, przygotowaliśmy potrawy na spotkanie, które odbyło się w Zabratówce.

10) Dzień Otwarty w Izbie Tradycji, cały rok, w drugą niedzielę miesiąca, w godz.15 – 17 pełniony był dyżur w Izbie, aby umożliwić mieszkańcom i turystom jej zwiedzenie. Zapraszamy.

W lutym 2016 r. Stowarzyszenie opracowało i złożyło wniosek "Seniorzy z klasą" na konkurs grantowy w ramach projektu "Akademia Aktywnych Obywateli - Podkarpackie Inicjatywy Lokalne". Czekamy na werdykt komisji.

8 marca 2016 r. w Izbie Tradycji w Woli Rafałowskiej odbyła się Sesja Gminnej Rady w Chmielniku. Radni mogli obejrzeć nasze zbiory, zapoznać się z działaniami oraz bolączkami. Panowie złożyli życzenia i wręczyli paniom kwiaty z okazji ich święta. W południe uczestniczyłyśmy w spotkaniu Kobiet z wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich, zorganizowanym przez pana Wójta.

Danuta Szajna


do góry następna strona

drukuj


Sobota, 20 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART