zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 1/2017 STOWARZYSZENIE
STOWARZYSZENIE

Minął kolejny rok
Wizyta małych dzieci w izbie tradycji w Woli Rafałowskiej
Szanowni Państwo!
Spotkanie z teatrem dla najmłodszych
Życzenia
Minął kolejny rok

Rok 2016 był bardzo pracowity dla członków Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” oraz naszych sympatyków. Udało się zrealizować zaplanowane działania.

 1. Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z UG w Chmielniku w wysokości 3000 zł na realizację zadania „Rozwój form pracy z dzieć2. mi i młodzieżą z terenu gminy Chmielnik”. Dotacja ta została wykorzystana na szereg działań z dzieć3. mi i młodzieżą w ciągu roku, została powiększona o wkład własny Stowarzyszenia. W ramach niej zrealizowano:
  – 2 spotkania z Teatrem ART – RE z Krakowa dla najmłodszych. W lutym dzieci obejrzały bajkę „Kozucha Kłamczucha”, a w grudniu „Calineczkę” oraz spotkały się ze Św. Mikołajem, otrzymały upominki przygotowane przez Stowarzyszenie i rodziców.
  – 5 czerwca 2016 r. na placu Arena został zorganizowany Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Motywem przewodnim całej zabawy były balony. O godz. 18.30 wszystkie dzieci otrzymały balony napełnione helem, które wspólnie wypuściły w niebo z okrzykiem „Kolorowe iskierki wypuszczamy w niebo, niech dzieci na świecie ucieszą się z tego”. Uczniowie Szkoły Podstawowej zaprezentowali program artystyczny „Cudownych Rodziców mam” oraz zaśpiewali kilka piosenek. Młodzież starsza pod kierunkiem pani Agnieszki Kołodziej przypomniała znaną bajkę „Kopciuszek” w wersji kabaretowej. Atrakcjami towarzyszącymi piknikowi były zjeżdżalnie, trampolina, wata, popcorn, sklepik, lody, ciasto, zapiekanki, gofry. Można było również pojeździć– na koniach.
  – 28 sierpnia odbyły się Dożynki Wiejskie przygotowane przez Stowarzyszenie, Radę Sołecką i Bibliotekę. Wcześniej, bo 15 sierpnia zgodnie ze zwyczajem młodzież i dzieci pod kierunkiem pani Agnieszki Kołodziej poświęciła w kościele podczas mszy św. własnoręcznie przygotowany wieniec, piękny krzyż, który zaprezentowano również na Dożynkach. Młodzieży przedstawiła część– obrzędową, a następnie przekazała chleb Gospodarzom Dożynek, który został poświecony przez proboszcza ks. Jerzego Rusina i rozdany zgromadzonym na placu ludziom. Po przemówieniach Gospodarza Dożynek oraz zaproszonych gości odbyła się część– artystyczna na którą składały się występy: Zespołu „Pogórzanki” z Zabratówki, Zespołu Pieśni i Tańca „Hyżniacy”, Dziecięcego Zespołu Piosenki i Ruchu "PYZA" z Albigowej. W przerwach między występami odbywały się konkursy dla rodzin z atrakcyjnymi nagrodami. Po części artystycznej odbyła się zabawa dla dzieci, a następnie dorosłych.
  – Młodzież uczestniczyła w wycieczce dla mieszkańców zorganizowanej 04 września 2016 roku, na trasie Cmolas – Kurozwęki – Krzyżtopór. Zwiedzono Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, Pałac Popielów oraz Safari Bizon w Kurozwękach i miejscowość – Ujazd, gdzie znajdują się ruiny Zamku Krzyżtopór.
 2. 8 marca 2016 r. w Izbie Tradycji w Woli Rafałowskiej odbyła się Sesja Gminnej Rady w Chmielniku. Radni mogli obejrzeć nasze zbiory, zapoznać się z działaniami oraz bolączkami Stowarzyszenia.
 3. Tradycyjnie 3 maja członkowie Stowarzyszenia i sympatycy rozpalili na placu Arena Ognisko Patriotyzmu. Przy sprzyjającej pogodzie i trzaskach płonącego ogniska śpiewano pieśni patriotyczne i piosenki wojskowe.
 4. Dzięki staraniom Stowarzyszenia i Rady Sołeckiej na placu Arena został podłączony prąd i wykonane oświetlenie z Funduszu sołeckiego.
 5. 6 czerwca Izbę Tradycji odwiedziło 18 uczniów Szkoły Podstawowej w Hyżnym.
 6. Stowarzyszenie uzyskało dotację 6000 zł na realizacje projektu „Izba Tradycji uczy, bawi wychowuje”, w ramach programu Działaj Lokalnie jest to Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie - Fundację Generator Inspiracji. Projekt trwał od 11.09.2016 do 30.12.2016 roku.
  W ramach projektu:
  – Pozyskiwaliśmy od mieszkańców 40 starych religijne obrazy, które po oczyszczeniu i konserwacji zostały zaprezentowane na wystawie podczas podsumowania projektu. Obecnie znajdują się w Izbie Tradycji.
  – Odbyły się warsztaty artystyczne podczas, których uczestnicy zgłębiali tajniki malowania na szkle oraz wykonywali bardzo strojne bombki choinkowe i świece na świąteczny stół.
  – W porozumieniu i współpracy ze Szkołą Podstawową oraz Biblioteką w Woli Rafałowskiej zorganizowano obchody 11 listopada.
  – Odbyły się Andrzejki, impreza integrująca, przypominająca stare zwyczaje, wróżby.
  – Zorganizowano konkurs dla dzieci szkolnych „Porozmawiaj z babcią o tradycjach związanych z Andrzejkami i Bożym Narodzeniem”. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których piekli ciasteczka z cukrem i pierniczki.
  Podsumowanie projektu „Izba Tradycji uczy, bawi, wychowuje” odbyło się 10 grudnia 2016 r. na wyremontowanej plebanii. Świętowali z nami również zaproszeni goście.
 7. Cały rok organizowano w Izbie Tradycji Dni Otwarte - w druga niedzielę każdego miesiąca członkowie Stowarzyszenia pełnili dyżury w Izbie czekając na chętnych do jej odwiedzenia. Organizowano wtedy również warsztaty, spotkania.
 8. Członkowie Stowarzyszenia zbierają plastikowe nakrętki dla Hospicjum w Rzeszowie.
 9. Jako Organizacja Pożytku Publicznego nasze Stowarzyszenie w 2016 r. z tytułu 1% podatku za 2015 r. uzyskało kwotę 1461,57 zł. Uzyskane fundusze pozwoliły na dofinansowanie: rehabilitacji Pawła, wycieczki dla mieszkańców, dopłaty do wkładu własnego projektów realizowanych z Działaj Lokalnie oraz z Urzędu Gminy. Pozostało kwota w 2017 r. przeznaczona zostanie na dofinansowanie rehabilitacji Wiktorii Biały zgodnie z życzeniem ofiarodawców.
 10. Stowarzyszenie w 2016 r. prowadziło 2 zbiórki publiczne na którą zgodę wyraziło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji:
  – Nr 2016/1608/OR "Urządzamy plac ARENA" – uzyskując kwotę 4131,02 zł. Dzięki tym pieniądzom przygotowano plac na którym ustawiono zakupiony blaszak; zakupiono pręty na zbrojenie, materiał na doprowadzenie prądu do blaszaka i instalacji w środku, 2 komplety stół +2 ławki.
  – Nr 2016/3596/OR „Pomoc dla Pawła” – uzyskano kwotę 2011 zł, która w całości przekazana została na konto mamy chłopca.
  Do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zostały złożone: sprawozdanie z przeprowadzenia zbiórki publicznej oraz sprawozdanie ze sposobu rozdysponowania zebranych środków.
 11. W ciągu całego roku Stowarzyszenie współpracowało z Kołami Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Chmielnik i Kołem Albigowa Honie.
 12. Zostało podpisane Porozumienie o współpracy z Regionalnym Towarzystwem Rolno Przemysłowym „Dolina Strugu” w Błażowej, w ramach którego informacja o naszej Izbie Tradycji znalazła się na ich stronie internetowej pod nazwą Atrakcje turystyczne Doliny Strugu – Izba Tradycji w Woli Rafałowskiej.
 13. Uzyskaliśmy 7 certyfikatów „Dolina Strugu Spichlerz Zdrowia” – wyrób lokalny:
  – Certyfikat Producenta wyrobów lokalnych dla Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola” oraz Certyfikaty wyrobu lokalnego „Doliny Strugu” za produkty: Książki o historii i tradycji miejscowości Wola Rafałowska; Rajdy Piesze Szlakiem Wolańskich Przysiółków; Konkursy edukacyjne dla młodych mieszkańców Woli Rafałowskiej; Film „Od Kłóska do kiczki – żniwa w Woli Rafałowskiej”; Galerię starych drewnianych domów oraz Izbę Tradycji. Wszystkie certyfikaty obowiązują do 14.09. 2019 roku.
 14. Cały rok 2016 współpracowaliśmy z Urzędem Gminy Chmielnik, Gminną Biblioteką Publiczną w Chmielniku oraz filią w Woli Rafałowskiej i młodzieżą tu skupioną, Szkołą Podstawową im. Stefana Kard. Wyszyńskiego, Radą Sołecką, OSP i Parafią w Woli Rafałowskiej. Dużym wsparciem dla nas była pomoc miejscowych i dalszych przedsiębiorców: firm REWA, SZiK, Państwa Rumanów, Witrol – Gospodarstwo Rolno-Hodowlane – Tadeusza Witowskiego, Delikatesy Centrum, POK–TER – Chmielnik, OST – Tyczyn, Bank Spółdzielczy w Tyczynie, Piekarnia w Błędowej Tyczyńskiej, Chmielnik – Zdrój, Marek Ziaja – Chmielnik, Nowiny Rzeszowskie, Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa im. BPA J.S. Pelczara w Rzeszowie oraz Port Lotniczy w Jasionce. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Dziękuję bardzo serdecznie wszystkim członkom Stowarzyszenia, wolontariuszom, młodzieży za poświecony czas, zaangażowanie i ogrom wykonanej pracy dla dobra naszej wsi. Zamierzamy kontynuować działania mające na celu kultywowanie tradycji, historii naszej Małej Ojczyzny oraz rozwój osobisty członków Stowarzyszenia.

Prezes Stowarzyszenia
Danuta Szajna


do góry następna strona

drukuj


Niedziela, 16 Czerwca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART