zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2018
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIE
INFORMACJA
012345

Wieść Gminna 1/2018 OŚWIATA I KULTURA
Jaki dziś jesteś języku polski ?

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa” – pisał wieszcz Słowacki prawie 200 lat temu, kiedy dbałość o język wypowiedzi była rangą, kiedy z pietyzmem dobierano słowa, tym bardziej, że wypowiadane w ukryciu i z narażeniem życia. Dziś słuchając rozmów młodych ludzi często zastanawiam się czy to jeszcze język polski…

Elo, ziomki ! – słyszę już od rana w szatni, gdzie zbiera się towarzystwo przed lekcjami. Szacun, xD, sztos, nice – to słowa zachwytu pod „słit focią” na fb. Kiedy obok przechodzą lasencje, należy na nie looknąć. Warto się zastanowić, skąd prekursorzy takiej nowomowy biorą swoje inspiracje. Niestety ich źródła nie są zbyt ambitne. Często stosowane przez młodzież angielskie kalki lub lekko przerobione przekleństwa kaleczą i wulgaryzują nasz już i tak mocno pokiereszowany język, ale cóż – jest na nie fejm.

Moje pokolenie też miało fajowe słówka i było klawo, i było w dechę. Szastaliśmy tymi neologizmami budząc zgorszenie naszych szanownych nauczycieli.

Jak widać są to chwilowe mody, które mijają, ale w ich miejsce pojawiają się nowe. To, co wczoraj było cool, dziś już jest żenadą.

Jedno jest pewne: dziś bardziej niż kiedyś rzuca się w oczy ubogi język młodych ludzi, którzy porozumiewają się półsłówkami, rzadko mają coś do powiedzenia na jakikolwiek temat i jako żywo przypominają jednego z bohaterów baśni o Calineczce: „Koak, koak, brekekekeks! - to wszystko, co umiał powiedzieć".

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (21 lutego) jest okazją, aby przyjrzeć się naszemu dobru narodowemu, jakim jest nasz język, by wydobyć z niego to, co najpiękniejsze, wszak to ponoć najtrudniejszy język świata.
A słynne nazwisko: „Grzegorz Brzęczyszczykiewicz Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody” potrafi wymówić tylko prawdziwy Polak.

Małgorzata Tereszkiewicz
Szkoła Podstawowa nr 2 w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART