zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2019
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 1/2019 OŚWIATA I KULTURA
Popołudnie z Ireną Sendlerową


W marcu w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku odbyła się impreza środowiskowa pn. Popołudnie z Ireną Sendlerową. Przesłaniem tego spotkania była myśl Ireny Sendlerowej: (…) ludzi dzieli się na dobrych i złych. Narodowość, rasa, religia nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem…

Słowa te mogą oddziaływać bardzo wychowawczo - wskazują drogę jaką należy zmierzać w życiu - drogę tolerancji, otwartości na drugiego człowieka i łamania wszelkich, jakże często krzywdzących, stereotypów.

Realizację scenariusza Popołudnia z Ireną Sendlerową rozpoczęliśmy o godzinie 17.00 w szkolnej sali gimnastycznej, gdzie została wykonana na tę okazję specjalna scenografia.

Liczni goście, którzy zaczęli przybywać, szybko zapełnili wolne miejsca. Wśród przybyłych znaleźli się dyrektorzy z chmielnickich szkół, pani kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Rodzice naszych uczniów. Po przywitaniu gości przez panią Dyrektor Bożenę Gwizdałę, przystąpiono do realizacji kolejnych punktów programu.

Najpierw został wystawiony spektakl pt. "Listy w butelce" w wykonaniu młodych aktorów z Trójkowego Teatrzyku. Oprócz stałych członków Teatrzyku gościnnie wystąpiły też dzieci młodsze ze szkolnej świetlicy. Przedstawienie prezentowało postać i działalność Ireny Sendlerowej, która za niesienie pomocy żydowskim dzieciom podczas II wojny światowej, otrzymała odznaczenia: Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. Przekaz sceniczny przypomniał, że działania Ireny Sendlerowej możliwe były dzięki współpracy z wieloma osobami. Wśród najbliższych były koleżanki z Wydziału Opieki Społecznej i Zdrowia Publicznego. Wspomniano też ważny epizod, jak kontakt Ireny z Julianem Grobelnym „Trojanem”, prezesem Rady Pomocy Żydom „Żegota” oraz włączenie się w strukturę tej konspiracyjnej polsko-żydowskiej organizacji. W tym czasie Irena przyjęła pseudonim „Jolanta”. Przekazywała pieniądze podopiecznym, wyszukiwała bezpieczne do ukrywania się lokale. Liczba dzieci, które ocalały dzięki pomocy Ireny Sendlerowej i jej współpracowników jest dziś trudna do ustalenia. Po wojnie z wieloma ocalałymi Sprawiedliwa pozostała w bliskich stosunkach. Tytuł przedstawienia - "Listy w butelce" - zaczerpnięty z książki Anny Czerwińskiej - Rydel pt. "Listy w butelce opowieść o Irenie Sendlerowej", nawiązuje do niezwykłej postawy tej bohaterki. Wyprowadzane z getta żydowskie dzieci, dla bezpieczeństwa przybierały nowe imiona i nazwiska, uczyły się polskiego języka i polskich modlitw. Ich prawdziwe dane siostra Jolanta zamykała w butelkach i ukrywała w ogrodzie. Dzięki temu po wojnie dzieci dowiadywały się skąd pochodzą i jak brzmią ich prawdziwe nazwiska. Irena Sendlerowa ocalała więc nie tylko ludzkie istnienia, ale także ludzką tożsamość. Nasi uczniowie mimo trudnej tematyki przedstawienia, w sposób bardzo świadomy wcielili się w odgrywane postacie i doskonale odtworzyli klimat tamtych czasów. Niektórzy goście później przyznawali się do wzruszenia, jakie towarzyszyło im podczas oglądania spektaklu.

Występ uczniów okazał się dobrym wprowadzeniem do kolejnego punktu programu jakim była ciekawa prelekcja pana Zenona Faigera z Wydziału Edukacji IPN w Rzeszowie o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Wykład przybliżył słuchaczom całą problematykę ratowania Żydów w odniesieniu do Ireny Sendlerowej, rodziny Ulmów z Markowej oraz wielu nieznanych powszechnie przykładów bohaterskich postaw z okolic Chmielnika. W czasach, kiedy panoszyło się zło, niewątpliwie można było zaobserwować wiele skrajnych ludzkich postaw. Ujawnili się wówczas "sprawiedliwi", którzy może w imię sprzeciwu wobec zła, a może w imię miłości bliźniego ratowali zagrożone ludzkie życie, narażając własne. Prelekcja uświadamiała, że byli to ludzie zwykli, mieszkający czasem tuż za rogiem, - bliscy, sąsiedzi... Wiele przypadków nigdy nie zostało ujawnionych, pozostają one jedynie w rodzinnych opowieściach.

Zwieńczeniem imprezy było kosztowanie przysmaków kuchni żydowskiej, jak: kugel ziemniaczany, czulent cejtel, hummus, sałatka żydowska, co niewątpliwie podkreśliło uniwersalny charakter spotkania.

Składamy serdeczne podziękowania Gościom, za tak liczne przybycie oraz za wszelkie dowody uznania dla naszych działań.


Monika Wójcik SP nr 3 w Chmielniku

 

Bibliografia: http://sprawiedliwi.org.pl/pl/historie-pomocy/biografia-ireny-sendlerowej 


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 30 Stycznia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART