zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1-2-3/2020
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
012345

Wieść Gminna 1-2-3/2020 OŚWIATA I KULTURA
Co czeka młodzież dzięki grantom w bibliotece?

Projekty realizowane dla młodzieży mają w naszej instytucji już ośmioletnią tradycję. Dzięki nim młodzi ludzie zwiększają swój potencjał rozwojowy i twórczy, a nam ich realizacja daje poczucie satysfakcji i zwiększa apetyt by robić więcej i więcej. Jednak bieżący rok, szczególnie jego drugi kwartał postawił wszystkie nasze plany dotyczące działań z młodzieżą pod dużym znakiem zapytania. Niektóre projekty dopiero zamierzaliśmy pisać, inne zostały złożone i czekały na ocenę komisji konkursowej. Po wnikliwej obserwacji sytuacji w kraju postanowiliśmy jednak zaryzykować i aplikować dalej, mając nadzieję że życie Polaków powoli wróci do normy. Wynik tych starań był taki, że otrzymaliśmy dofinansowanie na trzy projekty na łączną kwotę 91 900 zł, dwa z Programu Równać Szanse i jeden z Programu Narodowego Centrum Kultury Polsko–Ukraińska wymiana Młodzieży 2020. Nasza radość była ogromna, ale niestety krótka. Po przeanalizowaniu dokumentów projektu, w którym młodzież z Polski i Ukrainy miała integrować się podczas “Warsztatów fotograficznych na Podhalu” okazało się, że jego realizacja będzie niemożliwa. Wpłynęła na to ciągle napięta sytuacja epidemiologiczna i obostrzenia jakimi poddani są obywatele Ukrainy po wjeździe do Polski. Harmonogram projektu był niemodyfikowalny, dlatego z żalem musieliśmy z niego zrezygnować. Oczywiście będziemy próbować za rok, a obecnie powoli przygotowujemy się do realizacji dwóch projektów „Co było grane?” i „Nie cudzą, ale swoją ścieżką…”. Pierwszy z nich będzie świętowaniem naszej ośmioletniej współpracy z programem Równać Szanse i przypomnieniem w środowisku lokalnym co młodzieży dał udział w projektach i jak wyrównał ich szanse na dobry start w dorosłość. Młodzież nagra film, przygotuje koncert na galę i razem z mieszkańcami Gminy Chmielnik będzie świętować. Będzie również przestrzeń na spotkanie się wszystkich uczestników projektów młodzieżowych, których obecnie jest już siedemdziesięcioro. Drugi projekt rozpocznie się we wrześniu 2020 roku i potrwa do października 2021 roku. Przez czternaście miesięcy, zgodnie z tytułem projektu młodzież będzie "poszukiwać swojej ścieżki", czyli odnajdywać siebie w aktywnościach dotychczas dla nich nieznanych. Będą próbować swoich sił przed kamerą, na scenie, w tańcu, z aparatem fotograficznym, z pędzlem i ołówkiem, wkrętarką, młotkiem i maszyną do szycia. Będą doświadczać tego na swój własny, aktywny sposób i odkrywać artystyczne ścieżki. Będzie to zaspokajanie młodzieńczej ciekawości i sprawdzanie się w obcych dotąd dziedzinach. Wydawać by się mogło, że to będzie przednia zabawa. Zabawa również będzie, ale realizacja tego projektu będzie wymagała od młodych samodyscypliny odpowiedzialności, doskonalenia pracy w grupie i planowania. Tylko takie czynniki będą stanowić o ostatecznym sukcesie jaki młodzież osiągnie.

Zainteresowanych śledzeniem poczynań młodych ludzi, zapraszamy do obserwowania naszych profili w mediach społecznościowych i uczestnictwa w wydarzeniach, które młodzież zaplanuje.

Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 13 Lipca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART