zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1-2-3/2020
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
012345

Wieść Gminna 1-2-3/2020 URZĄD GMINY INFORMUJE
Podziękowanie za pomoc w walce z żywiołem i usuwaniem jego skutków

 


    

W dniu 26.06.2020 roku znaczny obszar naszej Gminy, a dokładnie miejscowości Chmielnik, Błędowa Tyczyńska i Zabratówka został zniszczony przez powódź. Żywioł dokonał znacznych strat zarówno mieniu wielu rodzin jak i w infrastrukturze komunalnej. Wraz z ustąpieniem wody odsłonił się łamiący serce krajobraz zniszczeń i strat.

Dziękujemy, że w tym trudnym czasie nie czuliśmy się osamotnieni i mogliśmy liczyć na pomoc z wielu stron.

Pierwsi z pomocą począwszy od walki z wodą do porządkowania terenu i wypompowywania wody ruszyli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa podkarpackiego. Oczywiście najwięcej godzin poświęcili strażacy z naszych jednostek, którzy niejednokrotnie nie bacząc na to, że ich gospodarstwa ucierpiały w wyniku powodzi ruszyli z pomocą do innych.

W pierwszy dzień po powodzi teren gminy odwiedził Premier Rządu RP Pan Mateusz Morawiecki wraz z Wojewodą Podkarpackim Panią Ewą Leniart.

Zgodnie z deklaracją Premiera z pomocą w przywróceniu przejezdności dróg i mostów ruszyło wojsko, a konkretnie Wojska Inżynieryjne z Niska, które dysponowały odpowiednim sprzętem i pomogły w zabezpieczeniu uszkodzonych mostów i dróg, czy wyciąganiu konarów drzew.

Ogrom pracy porządkowej i pomocy przy ładowaniu bardzo dużej ilości odpadów powstałych w wyniku powodzi włożyli żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

W porządkowaniu terenu, wykorzystując prywatny sprzęt: ciągniki, koparki, przyczepy pomagali liczni mieszkańcy gminy. Do pomocy mieszkańcom w porządkowaniu ich obejść ruszyli harcerze.

Już w pierwszym dniu po powodzi do Gminy przyjechał Dyrektor Caritas deklarując uruchomienie zbiórki dla osób poszkodowanych, dzięki czemu taka pomoc już trafia do poszkodowanych.

Pomocą psychologiczną mieszkańców wspiera Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie.

Z pomocą dla osób nie mających możliwości przygotowania ciepłego posiłku ruszył nasz lokalny przedsiębiorca Piotr Kusz. Był również nieoceniony w sprawnym zapewnieniu posiłku regeneracyjnego dla strażaków i żołnierzy niosących pomoc.

Z pomocą rzeczową pośpieszyli również mieszkańcy sąsiednich gmin, jednostki OSP z terenu miasta Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego oraz Hufiec ZHP w Rzeszowie, którzy organizowali zbiórki środków czystości, ręczników, pościeli, żywności, by jak najszybciej trafiły one do sprzątających swoje domostwa mieszkańców gminy. Firma „Pan Materac” z Rzeszowa przekazuje materace, a pomoc rzeczową dla poszkodowanych (sprzęt AGD i piece CO) deklaruje Fundacja PGNiG. W pomoc włączają się nawet osoby prywatne z woj. śląskiego.


Wszystkim tym składam
serdeczne podziękowania.

Wójt Gminy Chmielnik
Krzysztof Grad


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 28 Września 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART