zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gmina Nr 2/2008
Blisko boisko
Rajd pieszy "Szlakiem Wolańskich Przysiółków"
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
Z ŻYCIA OSP
KRONIKA SPORTOWA
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 2/2008 OŚWIATA I KULTURA
"Popołudnie z poezją i pieśnią patriotyczną" w Woli Rafałowskiej



W dniu 27.04.2008 r. w związku ze zbliżającym się Świętem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – 2 maja oraz Rocznicą Konstytucji 3 maja w Domu Strażaka w Woli Rafałowskiej, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska woj. podkarpackie „Nasza Wola”. zorganizowało „Popołudnie z poezją i pieśnią patriotyczną”. Święto to miało popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi:

„Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisji sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią:

Art. 1 - Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.

Art. 2 - Wszyscy Polacy (...) te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były”

Tak brzmiała przyjęta w 1831 roku przez Sejm ustawa, która jako pierwsza normowała kwestię polskich barw narodowych. Barwy te były noszone na kokardach podczas wszystkich powstań niepodległościowych XIX wieku. W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel jest zawsze u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Te przyjęte przez Sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były symbolem państwa, które nie istniało, i narodu, który pod tymi barwami wybijał się na niepodległość. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej; symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń. Oznacza to, że mogą być one użyte kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem – że otoczy się je należną czcią i szacunkiem.

Olbrzymią rolę w życiu Polaków odgrywały pieśni patriotyczne i piosenki żołnierskie, zagrzewały walczących do walki, podnosiły na duchu, dawały moc i nadzieję, jednoczyły wszystkich Polaków. Stały się rejestrem narodowych zwycięstw i porażek, sukcesów i klęsk polityki polskiej, stanowią wielką poezję, piękną modlitwę.  Są prostą lecz szczerą próbą wyrażenia gwałtownych uczuć w stosunku do wroga, przyjaciela czy obojętnego obserwatora. Także dzisiaj pieśń patriotyczna odgrywa dużą rolę, powstają utwory mające podobny charakter.

W programie artystycznym wystąpili:

  • harcerz, którzy przedstawili historię barw ojczystych,
  • dzieci młodsze recytowały wiersze o ojczyźnie,
  • uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej, pod czujnym okiem Pani Agaty Dworak, w inscenizacji „Witaj Maj, Trzeci Maj” – z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczniowie klasy V, którzy śpiewali piękną pieśń patriotyczną oraz klasy VI, którzy tańczyli poloneza do znanego „Poloneza Ogińskiego”,
  • Chór Gimnazjum Samorządowego w Chmielniku pod kierunkiem Pani Justyny Szela z koncertem pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich.

Wśród zgromadzonych gości i mieszkańców wsi harcerze i uczniowie rozprowadzali flagi narodowe, można było również nabyć śpiewnik z pieśniami patriotycznymi przygotowane przez Stowarzyszenie. Artyści otrzymali skromny poczęstunek.




Zamierzony cel został osiągnięty, w majowe święta na balkonach pojawiło się więcej flag. Mamy nadzieję, że będą tam również w inne święta narodowe.

 

Danuta Szajna


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Wtorek, 15 Pażdziernika 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART