W dniu 27.04.2008 r. w związku ze zbliżającym się Świętem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – 2 maja oraz Rocznicą Konstytucji 3 maja w Domu Strażaka w Woli Rafałowskiej, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska woj. podkarpackie „Nasza Wola”. zorganizowało „Popołudnie z poezją i pieśnią patriotyczną”. Święto to miało popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi:
„Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisji sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią:
Art. 1 - Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.
Art. 2 - Wszyscy Polacy (...) te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były”
Tak brzmiała przyjęta w 1831 roku przez Sejm ustawa, która jako pierwsza normowała kwestię polskich barw narodowych. Barwy te były noszone na kokardach podczas wszystkich powstań niepodległościowych XIX wieku. W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel jest zawsze u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Te przyjęte przez Sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były symbolem państwa, które nie istniało, i narodu, który pod tymi barwami wybijał się na niepodległość. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej; symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń. Oznacza to, że mogą być one użyte kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem – że otoczy się je należną czcią i szacunkiem.
Olbrzymią rolę w życiu Polaków odgrywały pieśni patriotyczne i piosenki żołnierskie, zagrzewały walczących do walki, podnosiły na duchu, dawały moc i nadzieję, jednoczyły wszystkich Polaków. Stały się rejestrem narodowych zwycięstw i porażek, sukcesów i klęsk polityki polskiej, stanowią wielką poezję, piękną modlitwę. Są prostą lecz szczerą próbą wyrażenia gwałtownych uczuć w stosunku do wroga, przyjaciela czy obojętnego obserwatora. Także dzisiaj pieśń patriotyczna odgrywa dużą rolę, powstają utwory mające podobny charakter.
W programie artystycznym wystąpili:
-
harcerz, którzy przedstawili historię barw ojczystych,
-
dzieci młodsze recytowały wiersze o ojczyźnie,
-
uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej, pod czujnym okiem Pani Agaty Dworak, w inscenizacji „Witaj Maj, Trzeci Maj” – z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczniowie klasy V, którzy śpiewali piękną pieśń patriotyczną oraz klasy VI, którzy tańczyli poloneza do znanego „Poloneza Ogińskiego”,
-
Chór Gimnazjum Samorządowego w Chmielniku pod kierunkiem Pani Justyny Szela z koncertem pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich.
Wśród zgromadzonych gości i mieszkańców wsi harcerze i uczniowie rozprowadzali flagi narodowe, można było również nabyć śpiewnik z pieśniami patriotycznymi przygotowane przez Stowarzyszenie. Artyści otrzymali skromny poczęstunek.
Zamierzony cel został osiągnięty, w majowe święta na balkonach pojawiło się więcej flag. Mamy nadzieję, że będą tam również w inne święta narodowe.
Danuta Szajna