BookCrossing polega na celowym pozostawieniu książki na tzw. „półkach” lub w przypadkowych miejscach (na ławce w parku, przystanku, pociągu, poczekalni u lekarza), aby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej. Nazywamy to "uwalnianiem książek".
Pomysł powstał w roku 2001 w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem objął cały świat. W tej chwili krąży około 650 tysięcy uwolnionych książek. Do całego ruchu należy ponad 150 tysięcy czytelników na całym świecie, z czego ponad dwa tysiące w Polsce. Akcja ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania. Znalezioną książkę, którą ktoś uwolnił ma wklejoną karteczkę z numerem BIP i adresem strony internetowej. Wchodząc na stronę www.bookcrossing.pl można dowiedzieć się kto tę książkę uwolnił, kto ją wcześniej czytał i co o niej sądzi. Każdy z użytkowników może dodać swój komentarz.
12 czerwca obchodzona jest V edycja Święta Uwalnianych Książek organizowana przez Fundację BookCrossing.pl i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział Bydgoszcz. Z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 2 w Chmielniku przyłącza się do akcji organizując półkę uwolnionych książek w świetlicy szkolnej.

Ewelina Radion