Szkoła Podstawowa nr 3 w Chmielniku w przyszłym roku obchodzić będzie jubileusz 25-lecia swego istnienia. Od początku funkcjonowania placówki „wiele” działo się nie tylko w jej murach, ale także poza nimi. Oprócz corocznych uroczystości organizowanych w każdej szkole typu: Święto Niepodległości, Wigilia, Dzień Matki, do kalendarza szkolnych imprez wpisały się: Festyn Rodzinny, Gminny Sejmik Samorządów Szkolnych i Bieg Patrolowy Ścieżkami Naszej Małej Ojczyzny.
Festyn Rodzinny
Po raz pierwszy odbył się on przy naszej szkole w roku 1998. Pomysłodawczynią takiej formy spotkania była pani Bożena Gwizdała. Od 11 zatem już lat placówka nasza organizuje w jedną z czerwcowych niedziel spotkanie dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz środowiska lokalnego. Wielkim zaangażowaniem w przygotowanie imprezy wykazują się rodzice skupieni nie tylko w radzie rodziców, ale też pozostali, którzy chcą wspomóc wspólne działanie.
Tegoroczny Festyn odbył się 1 czerwca i według oceny uczestników należał do udanych. „Dopisała” przepiękna pogoda. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby uatrakcyjnić niedzielną „środowiskową” imprezę, na którą przychodziły całe rodziny. Najbardziej zadowolone były małe dzieci, które mogły pobyć wspólnie z rodzicami i wziąć udział w wielu zabawach, konkursach i rozgrywkach. Szkolne i przedszkolne dzieci mogły się zaprezentować w popisach tanecznych (występy czirliderek z zespołu Tańcząca Trójka, drugoklasistów w tańcach ludowych oraz przedszkolaków w tańcach nowoczesnych), wokalnych (występ chóru Śpiewna Gromadka) oraz sportowych (rozgrywki pomiędzy uczniami poszczególnych klas).
Nie zabrakło loterii, w której każdy los wygrywał, a ponadto odbyło się losowanie nagród głównych, których ofiarodawcą była firma SZiK, systematycznie wspomagająca coroczną imprezę.
O obfity bufet zadbali rodzice serwując zapiekanki, gofry, pieczone kiełbaski oraz ciasto i napoje w świetlicowej kawiarence. Wszystkie te poczynania umilała orkiestra grająca zarówno dla dzieci, jak też dla dorosłych.
Na stałych bywalców oraz jeszcze niezdecydowanych czekamy w następnym roku.
Sejmiki Samorządów Szkolnych
„Samorząd Uczniowski to świadome i dobrowolne uczestnictwo młodzieży w życiu klasy, szkoły, w podejmowaniu funkcji w doborze zadań i ich realizacji – jest zatem organizacją dla wszystkich tych, którzy chcą i widzą potrzebę działania oraz dla nieśmiałych, słabych, którzy potrzebują pomocy i obrony”.
W maju 1999 r. z inicjatywy pani Elżbiety Świerk – opiekunki Samorządu Uczniowskiego – zaproszono na pierwsze spotkanie w formie „sejmiku” przedstawicieli SU i ich opiekunów ze wszystkich szkół z terenu gminy. Z zaproszenia skorzystała większość samorządów i w tej chwili majowe spotkania są już tradycją. Ich celem jest podsumowanie rocznej pracy samorządów szkolnych: pochwalenie się osiągnięciami, przyznanie się do porażek, jak też wzajemna wymiana doświadczeń i podejmowanie wniosków do dalszej działalności. Myślą przewodnią bywa hasło: Jak niemożność zmieniać w pożyteczne działanie”. Uczestnikami spotkań bywają „obowiązkowo” przedstawiciele samorządu lokalnego oraz goście honorowi. Spotkania organizowane są w maju, ponieważ wtedy obchodzone jest święto samorządowców, a działalność w SU bywa wstępem do pracy na rzecz najbliższego środowiska.
Tegoroczny - 10. już (jubileuszowy) - Sejmik odbył się 19 maja. Jak zawsze nie zawiedli uczestnicy – przedstawiciele szkolnych SU wraz z opiekunami (zarówno ze szkół podstawowych, jak też obydwu gimnazjów). Swoją obecnością zaszczycił nas również: Wójt Gminy Chmielnik – pan Krzysztof Grad oraz Senator RP – pan Kazimierz Jaworski wspólnie z dyrektorem swego biura – panem Pawłem Bałą.
Po prezentacji dokonań samorządów szkolnych – pan Wójt zrelacjonował zagadnienia oświaty w działalności Samorządu Gminy Chmielnik. Pochwalił zaangażowanie i pracę społeczną młodzieży oraz nauczycieli, „zdradził” też niektóre plany gminy związane z budową boisk i placów zabaw dla dzieci.
Następnie uczestnicy zostali zapoznani – w sposób medialny – z funkcjonowaniem Senatu RP, a kiedy przybył pan Senator rozpoczęła się „dyskusja” na temat bycia osobą publiczną i działalności na rzecz swego regionu. Nie zabrakło też pytań o przyszłość polskiej szkoły.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział. Zapraszamy na spotkania w następnych latach.
Bieg Patrolowy
Kolejną imprezą trójkową - organizowaną od 8. lat – jest Bieg Patrolowy Ścieżkami Naszej Małej Ojczyzny. Jest to coroczne wędrowanie - uczniów klas IV-VI wraz z nauczycielami - po różnych zakątkach naszej gminy w celu poznawania i obserwowania najbliższego otoczenia przyrodniczego i kulturowego. Niezawodną inicjatorką i organizatorką tego szklonego przedsięwzięcia jest pani Emilia Jaworska.
Tegoroczny Bieg odbył się 5 czerwca w Dniu Jedności pod hasłem: W zgodzie z sobą i otoczeniem. Był równocześnie podsumowaniem całorocznej realizacji programu Szkoła bez przemocy.
Trasę Biegu wyznaczały: Wzgórze św. Marii Magdaleny w Chmielniku oraz ścieżki przysiółka Ukraina i Wola Rafałowska. Zajęcia rozpoczęły się w Domu Młodych, do którego przetransportowała uczestników firma Chmielnik Zdrój SA. Jak zawsze na początku zostały ustalone zasady oraz podane cele pieszej wędrówki.
Realizacja zadań Nasza szkoła bezpieczna i przyjazna odbywała się w małych grupach pod opieką wychowawców. Uczniowie w formie warsztatowej zostali zaznajomieni z tematami: Mity dotyczące uzależnień i Asertywność pomaga. Była to forma nauczania w drodze.
Pomocny okazał się fakt „pobłądzenia” w terenie i przypadkowej wizyty w Klubie Jeździeckim Dwór w Woli Rafałowskiej. Okazuje się, że wiele jest ścieżek w terenie i w życiu, a nie wszystkie prowadzą do wytyczonego celu. Należy tu podziękować właścicielom Klubu za gościnność i umożliwienie zwiedzenia ośrodka.
Ostatnim punktem Biegu było podsumowanie. W oparciu o prezentację multimedialną uczniowie sprawdzili poprawność wykonanych w drodze zadań prezentując wyniki pracy poszczególnych grup.
Ciekawe okazało się samo zakończenie, w czasie którego uczniowie zapisane na czerwonych karteczkach swoje zachowania agresywne publicznie zniszczyli i wyrzucili. Zgodnie doszli do wniosku, że można żyć na co dzień bez agresji i przemocy. Zadania dotyczącego powyższych zagadnień opracowała i podsumowała pani Katarzyna Kwiatkowska.
Tak oto wiele tematów można łączyć w całość ucząc się poznawania „swojego” otoczenia, okolicy, historii i ludzi w myśl przysłowia: Cudze chwalicie, swojego nie znacie.
Elzbieta Świerk