zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gmina Nr 2/2008
Blisko boisko
Rajd pieszy "Szlakiem Wolańskich Przysiółków"
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
Z ŻYCIA OSP
KRONIKA SPORTOWA
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 2/2008 OŚWIATA I KULTURA
Z dziejów szkolnej sceny

Gimnazjum w Chmielniku, jak każda szkoła, ma swoje piękne tradycje i zwyczaje. Dużo dobrego się tu dzieje, choć rzadko o tym piszemy. Znaczącą rolę w życiu kulturalnym uczniów odgrywa na pewno istniejący od lat teatrzyk (kółko teatralne). Powstał na życzenie i zapotrzebowanie ze strony ambitnej młodzieży, która pragnęła próbować swoich sił w aktorstwie lub oklaskiwać występy kolegów. Każdego roku wystawialiśmy po dwa, trzy widowiska i tak oto, po 9 latach, teatrzyk szkolny ma już na swoim koncie wcale pokaźny dorobek. Repertuar jest bogaty i różnorodny, są tu baśnie i adaptacje dramatów Szekspira, Słowackiego, Wyspiańskiego i Brandstaettera, przedstawienia jasełkowe i rocznicowe. Przybliżyliśmy widzom postać Sienkiewicza, w okrągłą rocznicę jego urodzin, odbyły się recytacje poezji religijnej, wygnańczej i patriotycznej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Jednak najistotniejszy w tym wszystkim był trud młodych aktorów, którzy z pasją i przejęciem wchodzili w swoje, nieraz bardzo trudne, role. Nie sposób zapomnieć wzruszającej Pauliny Trawki jako Królewny Śnieżki, Konrada Banaszewskiego w roli ułana żegnającego swą ukochaną, Joasi Cwynar – Katarzyny w „Poskromieniu złośnicy”, Pauliny Mazur – skromnego i cichego Kopciuszka, którego macochę brawurowo zagrała Joanna Trawka. Ewa Szczypek z powodzeniem wcieliła się w Czerwonego Kapturka w widowisku o tematyce ekologicznej, zaś Kamil Ostrowski - w tym samym przedstawieniu - śmieszył widzów jako współczesna Baba Jaga. Zainteresowanie wzbudzili też: Natalia Szczypek i Arek Wojnarowicz, czyli apodyktyczna matka i uległy syn w baśni „Księżniczka na ziarnku grochu” wg Andersena. Duże uznanie zdobyła Edyta Czarnik – Klementyna w monodramie „I przyszła wolność”. Uczennica mówiła, recytowała, śpiewała i tańczyła, prezentując niewątpliwy kunszt sceniczny i artystyczną wszechstronność. Nie można pominąć Adriana Koryla, Maćka Piotrowskiego czy Pauliny Szczypek, którzy zwycięsko wyszli ze swoich karkołomnych zadań w sztuce pt. „Dzień gniewu”...

To zaledwie kilka przykładów. Trzeba by jeszcze wymieniać i wymieniać jeszcze długo. Nazwiska wszystkich wykonawców (niech się nie obrażają) zostały uwieńczone w kronice kółka, cudnie zilustrowanej przez panią Izabelę Weron, nota bene ilustratorkę książek. Pani Weron potrafi też wyczarować przepyszną scenografię do każdego przedstawienia, dawniej czyniła to pani Anna Długosz.

Osobną kartę w historii Teatrzyku wypełnia współpraca z Gminną Biblioteka Publiczną – niegdyś pod kierownictwem pani Kazimiery Kędzior, a obecnie – pani Beaty Wojnarowicz-Hondz. W ramach tej współpracy gimnazjaliści wzięli udział w kilku Festiwalach Poezji i Pieśni Religijnej oraz w obchodach Papieskiego Jubileuszu – 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. Zaprezentowali także program bożonarodzeniowy na spotkaniu bibliotekarzy z województwa podkarpackiego.

Sporo zadowolenia i radości dostarczyły młodym aktorom występy dla młodszych dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. por. Jana Bałdy. Dla tak uroczej publiczności warto się było potrudzić, jak również wziąć udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” (lektorki nie tylko czytały, ale i opowiadały najmłodszym bajki). To tylko drobna cząstka działalności naszego Teatrzyku.

Piszę ten tekst z nadzieją i myślą o tym, że młodzi ludzie, którzy z nami pracowali, jeszcze nieraz dadzą o sobie znać, a ich talent w pełni zostanie wykorzystany w środowisku lokalnym.

Należy dodać, że kółko teatralne rozkręcałyśmy wspólnie z panią Walerią Nawojską-Kasiak – miłośniczką gry scenicznej.

 

Halina Szczęch


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Środa, 18 Września 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART