zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2009
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
KRONIKA SPORTOWA
012345

Wieść Gminna 2/2009 OŚWIATA I KULTURA
Niech żyją w wakacje!!!

Koniec roku szkolnego to tradycyjnie okazja do wszelkiego rodzaju podsumowań, refleksji, uogólnień. Dla mojej szkoły był to rok jak zwykle intensywny, różnorodnych przedsięwzięć inicjatyw. Wśród tych, o których chciałem wspomnieć, a nie pisałem w poprzednich tekstach, na szczególną uwagę zasługuje środowiskowa impreza adresowana do mieszkańców Woli Rafałowskiej i okolic pod nazwą „ Dla Tych, których kochamy”. Spotkała się ona z życzliwym przyjęciem licznie przybyłej publiczności, czego dowodem były owacyjnie przyjmowane występy dzieci, które zaprezentowały swoje wszechstronne możliwości recytatorskie, muzyczne i taneczne w różnorodnych programach przygotowanych w trakcie roku szkolnego, jak i szczególnie na to konkretne spotkanie w dniu 24 maja. Potwierdzeniem przychylności widzów była aktywność w zakupach „dzieł sztuki” przygotowanych przez dzieci na kiermasz i aukcję. Spotkanie to, jak i poprzednie, przygotowane z okazji majowych świąt, a zatytułowane „Dzień Flagi” pokazuje, że zapotrzebowanie na imprezy środowiskowe nie słabnie, i co więcej można zauważyć oczekiwanie na kolejne inicjatywy i przedsięwzięcia.


Myślę, że mogłyby się one koncentrować wokół takich form jak spotkania z ciekawymi ludźmi, jak chociażby to z prof. Franciszkiem Szydełką w dniu 5 czerwca, kiedy to ten znany i wybitny treser zwierząt przez prawie 3 godziny zgromadzonym uczniom naszej szkoły (w tym i byłym absolwentom) mówił o tajnikach swojej pracy, m.in. o tym jak „układał” zwierzęta: psa Szarika z serialu „Czterej Pancerni i pies”, psa Sabę i słonia Kinga z filmu „W pustyni i w puszczy”, konia Karino z serialu pod tym samym tytułem.


Spotkania z pisarzami, poetami, twórcami kultury związanymi z naszym regionem mogłyby dopełnić powyższe propozycje ożywienia kulturalnego naszego środowiska. Ścisła współpraca ze Stowarzyszeniem „Nasza Wola” w tym zakresie, przy obopólnym braniu odpowiedzialności za podejmowane przedsięwzięcia, mogłaby wyjść jedynie na dobre.

Wśród działań podejmowanych przez szkołę a znajdujących mocny rezonans w środowisku są te, które związane są z bliższym poznawaniem patrona szkoły. W tym roku była to wycieczka do Komańczy, ostatniego z miejsc internowania ówczesnego Prymasa Polski – Stefana Wyszyńskiego.

Po raz kolejny dużym zainteresowaniem cieszył się gminny przegląd teatrzyków anglojęzycznych (5 czerwca) a co jeszcze istotniejsze wykazał bardzo dobre umiejętności językowe uczniów. W perspektywie egzaminu gimnazjalnego (czy nawet wprowadzeniu elementów wiedzy z języka obcego do sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej) musi napawać to jeśli nie duma, to przekonaniem o właściwej motywacji do nauki tego przedmiotu wśród uczniów szkół podstawowych w naszej gminie.


Teraz kilka słów chcę poświęcić pracy szkoły nad pozyskiwaniem środków z Unii Europejskiej. Gdy piszę te słowa, dotarła do nas radosna wiadomość, że pierwszy z przygotowywanych projektów uzyskał pozytywna opinię. Dotyczy on objęcia opieką przedszkolną dzieci w wieku 3-5 lat, których rodzice są w trudnej sytuacji materialnej, bądź sytuacja rodzinna dziecka ogranicza możliwości jego rozwoju. Niezależnie od dalszych losów naszych projektów (opracowywanych przez szkoły naszej gminy) nasuwa się refleksja szerszej natury.

W imię coraz lepszych wyników nauczania i większych środków służących oświacie pozyskiwanych tą drogą warto rozważyć włączenie się organu prowadzącego szkoły w te działania i udzielenie szkołom fachowego wsparcia.

Końcową część swojego tekstu poświęcam „Sprawdzianowi na zakończenie szóstej klasy”, gdyż szczególnie w tym roku spotkał się on z falą zasłużonej krytyki. Po pierwsze, koncentrował się tylko na jednym przedmiocie (matematyka). Po drugie poziom trudności był zawyżony, a po trzecie czas na rozwiązanie zadań był zdecydowanie za krótki. Wypada mieć nadzieję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna wyciągnie wnioski i zadba o to, aby ten pierwszy poważny sprawdzian w życiu ucznia był dla każdego przeciętnego ucznia, a nie tylko dla „orłów”. Dobra wiadomością dla uczniów i nauczycieli są wakacje.

Dlatego kończę swoje rozważania tak, jak zacząłem: Niech żyją wakacje!!!

 

Andrzej Pieczonka
SP Wola Rafałowska


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 1 Grudnia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART