zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2010
URZĄD GMINY INFORMUJE
SPORT
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 2/2010 OŚWIATA I KULTURA
"Kto pierwszy, ten lepszy"

To szkolne przysłowie, mam nadzieję, dobrze pasuje jako tytuł do tekstu, który ma przedstawić ostatni etap szkolnej edukacji – końcówki roku szkolnego.

W naszej szkole jak w każdej podstawówce (i nie tylko) to, co najbardziej interesuje uczniów w tym czasie to „wywalczyć” jak najlepsze oceny na koniec roku, zdobyć jak najlepsze miejsca w kończących się, a różnorodnych formach rywalizacji, jednym słowem pokazać skuteczny finisz i to w jak najlepszym stylu. Szóstoklasistów zaś interesują wyniki – sprawdzianu, który jest swoistą cenzurką na zakończenie szkoły podstawowej. Maj i czerwiec – bo o tych miesiącach mowa – przynoszą też szereg imprez „towarzyszących” a ważnych dla życia szkoły, którym warto poświęcić znacznie więcej niż kilka słów. To one pozwalają lepiej zrozumieć, co znaczą słowa: „pierwszy” i „lepszy”. Wspomnę o przedsięwzięciach, w których organizacji istotny, a niekiedy decydujący udział mieli uczniowie a konkretnie ich reprezentacja – samorząd uczniowski.

28 maja w naszej szkole corocznie /od 2002r./ obchodzony jest Dzień Patrona w rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia – Stefana Kardynała Wyszyńskiego/. Społeczność szkolna zaprezentowała także w roku bieżącym szereg ciekawych form obchodów tego szkolnego święta. Zaliczam do nich wiele oryginalnych projektów /zarówno klasowych jak i indywidualnych/ a wśród nich m.in. wizerunek plastyczny Prymasa, a także wiersz i list adresowany do patrona. Poniżej prezentuję ich fragmenty.

Anna Bartoszek /kl. 6/

 

Drogi Patronie ! Stefanie Wyszyński…

Piszę do Ciebie list, mam nadzieję, że kiedyś dotrze do Ciebie.

Jesteś Patronem Mojej szkoły. Każdy uczeń naszej małej szkółki pamięta o Tobie, dlatego dziś, piszę do Ciebie ten krótki list. Dzięki Tobie, Polska bardzo się zmieniła. Nigdy nie odmawiałeś pomocy a Bogu służyłeś bardzo wiernie. Wiele osób powinno brać z Ciebie przykład. (…)

Drogi Patronie ! Jestem dumna, że jesteś patronem naszej szkoły. Mam nadzieję, że Twoje starania nie pójdą na marne i ludzie będą próbowali Cię naśladować w Twojej nieskończonej miłości do bliźniego i kościoła.

Katarzyna Nizioł /kl. 6/

 

„Nasz patron – Stefan Kardynał Wyszyński”

Prymas Polski,

Mąż Stanu,

Za dobro ojczyzny

Ścigany.

Więziony, dla dobra

Narodu męczony.

Jasnogórskie śluby

Narodu spisałeś.

I za ten naród

Swe życie oddałeś (…).

Potwierdzeniem coraz większej bliskości patrona dla społeczności szkolnej jest coraz lepsze rozumienie wartości jakim służył, bliższe poznanie jego drogi życiowej. Dowodem na to są również dobre miejsca naszych uczniów w konkursach poświęconych Prymasowi Tysiąclecia. Ostatnio w konkursie literackim organizowanym przez Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia w Wólce Niedźwieckiej – uczennica klasy VI Anna Bartoszek zajęła 3. miejsce (w kategorii szkół podstawowych).

Udanym przedsięwzięciem samorządu uczniowskiego okazała się pierwsza szkolna edycja programu „Mam talent”, która zaowocowała „wysypem” wielu niepospolitych szkolnych artystów, których talent trzeba pielęgnować i rozwijać. Objawiły się przy tej okazji i talenty dziennikarskie, których próbkę przedstawiam w fragmencie sprawozdania z tej imprezy zorganizowanej w Dniu Dziecka.

„… Nareszcie! Już są wyniki. Każdy czeka z ogromną niecierpliwością. Kto wygra? Kto będzie najlepszy? Odpowiedzi na te pytania już za chwilę usłyszymy. Tak! Pierwsze miejsce bez wątpienia otrzymuje grupa tancerzy tańca nowoczesnego oraz dziewczynka, która zachwyciła wszystkich swoim talentem muzycznym. Drugie miejsce zajęła tzw. Grupa z Płocka, która wzbudziła w publiczności ogromne wzruszenie i rozbawienie. Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Szylar z klasy 6, która zaśpiewała nam piosenkę pt. „Farby”. Dziękuję – dla „Wieści Gminnej” relacjonował Mateusz Marciniec.”

Wspominam o tych inicjatywach dlatego, bo w tym kierunku zmierza współczesna oświata europejska: coraz większe upodmiotowienie ucznia procesie dydaktycznym i wychowawczym, uczynienie go odpowiedzialnym za realizację konkretnych zadań praktycznych, a wszystko w klimacie dobrze rozumianej zabawy, to droga, od której nie można uciec, a trzeba zacząć szkolną (przedszkolną) edukację dziecka. Realizacja przez naszą szkołę programu adresowanego do najmłodszych, a finansowanego m.in. ze środków Unii Europejskiej – „Tęczowe Przedszkole” jest tylko potwierdzeniem tej prawdy.

A. Pieczonka

Zdjęcia z „Mam talent”


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Wtorek, 15 Pażdziernika 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART