zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2010
URZĄD GMINY INFORMUJE
SPORT
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 2/2010 OŚWIATA I KULTURA
W zuchowej gromadzie


Wychowanie harcerskie spełnia ważną rolę w rozwoju młodego człowieka, bowiem uczy go wzrastania w grupie, gromadzie, zespole. Dobrze jest, jeśli to wzrastanie rozpoczyna się od przynależności dziecka do drużyny zuchowej. Jest ona pierwszym stopniem wtajemniczenia w organizację harcerską, którą rozpoczyna poznanie prawa zucha od słów „Zuch kocha Polskę”.

W dzisiejszym zmaterializowanym i skomputeryzowanym świecie jest coraz trudniej stworzyć i prawidłowo prowadzić drużynę zuchową. Musimy się pochwali, że w naszej Szkole, czyli Szkole Podstawowej nr 3 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, to zadanie jest realizowane od początku istnienia placówki.

Drużyna „Wesołe Słoneczka” została założona jeszcze w punkcie filialnym w baraku, a wraz z powstaniem nowej Szkoły działalność „kwitnie” do dnia dzisiejszego. Od wielu lat propagatorem idei zuchowej i zarazem drużynową jest pani Bogumiła Jaworska.

Uczniowie klas I-III są „zbierani” pod skrzydła Druhny, która czyni z nich wspaniałą wizytówkę placówki widoczną na terenie zwłaszcza Parafii, a nawet diecezji, bowiem 100% umundurowana drużyna bierze aktywny udział w imprezach kościelnych i szkolnych.

Cotygodniowe zbiórki pozwalają zuchom na poznawanie tajników organizacji zuchowej, zdobywanie sprawności oraz przygotowują kandydatów do obietnicy zuchowej, która ma uroczysty i patriotyczny charakter i odbywa się z udziałem władz harcerskich i szkolnych. Należy nadmienić, że to właśnie zuchy wybrały najpierw na swego Patrona Św. Maksymiliana. Odbywały wycieczki do miejsc z Nim związanych i w końcu „przekonały” społeczność szkolną do wybrania tej postaci na Patrona Szkoły.

Zuchy, na co dzień, opiekują się przyszkolnym Krzyżem, przygotowują akademię z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, biorą udział w dożynkach, procesji z palmami, w odpustach parafialnych i „opiekują się” pensjonariuszami Domu Opieki im. Ojca Pio w Chmielniku. Przywożą i rozprowadzają Światło Betlejemskie, roznoszą je do domów mieszkańców wsi, a zwłaszcza do osób samotnych wraz z życzeniami, stroikami i kartkami świątecznymi.

Działalność drużyny zuchowej to nie tylko zaangażowanie na rzecz innych, lecz także radość ze wspólnego przebywania w swojej gromadzie, miejscem spotkań jest sala kominkowa – mała harcówka, która została wygospodarowana na strychu Szkoły.

W czasie wakacji i ferii zuchy uczestniczą w biwakach i wyjazdach w ramach współpracy drużyny ze stowarzyszeniem Trzeźwa Gmina. Razem z drużynową i zaproszonymi gośćmi zwiedzają zakątki Chmielnika, jak również wyjeżdżają do miejsc ciekawych, związanych z historią i wypoczynkiem. Dzieci nie mają, zatem czasu na nudę, nie przesiadują całymi godzinami przed komputerem i telewizorem, korzystają z zabaw na świeżym powietrzu, bywają gośćmi Ośrodka w Przysiółku Chmielnik-Pole.

Z zuchowym pozdrowieniem: Czuj, czuj czuwaj!


E. Świerk


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 21 Czerwca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART