Wszystko zaczęło się od żartu.
Prof. Tadeusz Rzeżuchowski, wykładowca Politechniki Warszawskiej, założył się z kolegami, że nie ma już dziś studentów-altruistów, że teraz wszyscy myślą tylko o sobie, o swojej karierze, CV, i nie są w stanie zrobić czegoś bezinteresownie. A sama idea pracy społecznej jest niemodna. Brak wiary w dzisiejszą młodzież nakłonił profesora i jego kolegów do sprawdzenia, czy studenci są zdolni do działania na rzecz innych. Wywiesili ogłoszenie, że szukają chętnych do uczenia informatyki w wiejskich szkołach podczas wakacji. Gdy na spotkanie przyszło 30 osób, nie można było przyznać się do dowcipu i wątpliwości... Tak powstała „Zielona Akcja”, pierwowzór programu „PROJEKTOR - wolontariat studencki”, akcja, której ideą było wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z małych miast i wsi.
Z biegiem lat program rozwinął się do tego stopnia, że potrzebne było powołanie nowej organizacji, której głównym zadaniem miało być wsparcie dalszego rozwoju PROJEKTORA oraz tworzenie warunków dla systematycznego, opartego o wiedzę, rozwoju wolontariatu w Polsce. Tak powstała Fundacja Rozwoju Wolontariatu.
I dziś PROJEKTOR zmienia na lepsze przyszłość wielu dzieci mieszkających na wsi oraz tych z mniejszych miejscowości. Studenci biorący udział w Programie docierają do nich, dzielą się z nimi swoją wiedzą, przekazują pozytywne wzorce i własnym przykładem zachęcają do rozwoju.
Program skutecznie łączy środowisko szkolne i akademickie, umożliwiając wymianę doświadczeń i wzajemną inspirację. Wzbogaca ofertę edukacyjną szkoły poprzez najnowocześniejsze metody edukacyjne, uwzględniające aktywność, energię i pomysłowość studentów.
Jednym z działań podjętym w ramach „PROJEKTORA…” była Kampania Edukacyjna Dzieciaki w Biznesie - Dziś wiedza, jutro zysk. Jej organizatorami byli Fundacja Generator Inspiracji – Regionalny Koordynator Programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, Studenckie Koło Naukowe Eurointegracja Politechniki Rzeszowskiej Wydziału Zarządzania oraz Studenckie Koło Naukowe Młodych Ekonomistów Politechniki Rzeszowskiej Wydziału Zarządzania.
Kampania ta skierowana była do uczniów klas 5-6 szkół podstawowych z terenów wiejskich i miast (do 20 tys. mieszkańców) województwa podkarpackiego, a za cel stawiała sobie popularyzowanie wśród młodych ludzi wiedzy z zakresu oszczędzania, inwestowania, europejskich walut oraz marketingu.
Wśród szkół uczestniczących w Kampanii znalazła się również Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Zabratówce.
Na przełomie kwietnia i maja br. uczniowie klas V-VI wzięli udział w 3 spotkaniach I prowadzonych przez studentów Politechniki Rzeszowskiej – Panią Agnieszkę Adamską, Panią Katarzynę Kunę, Panią Paulinę Kawę i Pana Mariusza Mandyckiego. Każde ze szkoleń poświecone było oddzielnemu blokowi tematycznemu.
I blok tematyczny nosił tytuł „Zabezpiecz swoją przyszłość”. Uczniowie poznali różnorodne sposoby oszczędzania (lokaty, giełda) oraz nowe pojęcia biznesowe np. hossa i bessa. Dowiedzieli się, że hossa to wzrost wartości danych akcji, a bessa to spadek wartości.
Kolejne spotkanie ph. „Zakupy z głową” oświecone było reklamie. Tym razem uczniowie mieli okazję do wykazania się w pracy zespołowej i stworzenia samodzielnej reklamy. Jak się później okazało chłopcy i dziewczęta byli bardzo pomysłowi.
Ostatnie szkolenie nosiło tytuł „Jaka waluta w jakim kraju, czyli Polak na wakacjach”. Tym razem uczniowie odbyli swoiste tournee przez Europę poznając kolejne kraje należące do Unii Europejskiej, ich symbole narodowe, walutę itp.
To spotkanie kończyło się testem podsumowującym. Uczniowie, którzy wykazali się największa wiedzą (Marzena Litwin – kl. VI i Daniel Rajzer – kl. V) zostali zaproszeni na finał Kampanii Edukacyjnej „DZIECIAKI W BIZNESIE”.
Finał odbył się 1 czerwca br. nasi uczniowie uczestniczyli nim wraz z Panią Dyrektor Lucyną Gonek. Na początku wszyscy zaproszeni zgromadzili się na Politechnice Rzeszowskiej. Po przywitaniu, dzieci wzięły udział w różnorodnych rozgrywkach przeprowadzonych w formie zabawy. Nie zabrakło również poczęstunku. Następnie uczestnicy zgromadzili się w sali budynku V2 Politechniki Rzeszowskiej. Po przemówieniach honorowych gości, przedstawione zostały wyniki konkursu. I miejsce zajęła Szkołą Podstawowa z Krasnego. Wszystkie szkoły uhonorowano nagrodami i dyplomami. Kolejnym punktem uroczystości była wizyta w Muzeum PGE Rzeszów, gdzie uczestniczy dowiedzieli się o powstawaniu różnorodnych przedmiotów (np. żarówek). Na koniec uczestnicy udali się do cukierni.
Jak widać zajęcia w ramach Kampanii Edukacyjnej „DZIECIAKI W BIZNESIE” były bardzo interesujące. Studenci prowadząc z dziećmi zajęcia warsztatowe przekazywali w nowatorski i atrakcyjny sposób wiedzę z różnych dziedzin ekonomii, biznesu. Pokazywali, że nauka może być zabawą, przynoszącą radość i satysfakcję. Warto uczestniczyć w tego typu programach.
http://frw.org.pl/0,1,3,O_programie.html
http://www.facebook.com/events/249437478486206/
Marzena Litwin
Agata Litwin- Ślemp.