zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 2/2012 OŚWIATA I KULTURA
Piłka w grze finał blisko…

Od 8 czerwca cała Polska żyje piłką nożną z racji rozgrywanych w naszym kraju i na Ukrainie mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Co prawda po porażce z Czechami, która zamknęła naszej reprezentacji drogę do ćwierćfinału, emocje nieco opadły, ale do końca rozgrywek i tak ich nie zabraknie.

Warto zauważyć że większość kibiców to młodzi ludzie, w tym uczniowie, także ze szkół podstawowych. Tego zainteresowania piłką nożna nie można zmarnować, a co więcej warto przekonać dzieci i młodzież do powszechnego i systematycznego uprawiania tej dyscypliny. Liga szkolna w piłce nożnej to jedna z wielu propozycji, jaka warto rozwijać.

Zainteresowanie piłka nożną, jak każde inne warte jest pielęgnowania i rozwijania. Ono w sposób naturalny, a czasami niezauważalny wpływa na rozwój ucznia. Co więcej może być także swoistą terapią dla potrzebującej jej uczniów, co nie jest bez znaczenia w zawiasku z nowymi zadaniami szkoły od początku nowego roku szkolnego. W tym kontekście z zainteresowaniem odnotowuje propozycję zawartą w programie nauczania języka polskiego na drugim poziomie nauczania (klasy 4/6) CZYTAĆ, MYSLEĆ, UCZESTNICZYĆ Marleny Derlukiewicz w którym pojawia się propozycja biblioterapii jako metody pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Leczenie książką to jeden, a czytanie ze zrozumieniem to drugi istotny aspekt pracy z książką. Poprawa wyników w tym zakresie gwarantuje poprawę wyników nauczania w tym wyników sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej, który w tym roku wypadł nieco poniżej oczekiwań. Uwaga ta dotyczy całej Polski, a komentarze znawców podkreślają większy stopień trudności sprawdzianu niż w ubiegłym roku.

Finał Euro 2012 jak i koniec roku szkolnego już blisko - jeden i drugi jest oczekiwany z zainteresowaniem i utęsknieniem. O ile w szkole jest już wszystko jasne, o tyle w mistrzostwach Europy wszystko będzie jasne po meczu finałowym 1 lipca w Kijowie.

Zgodnie jednak z nie najlepsza tradycją o sprawach szkoły i szeroko rozumianej oświaty często decydowało w czasach wakacji. Mam nadzieje ze tym razem tradycji nie stanie się zadość. Chociaż, kto wie …

Tymczasem "Gazeta wyborcza" i Wydawnictwo Edukacyjne, ,,Operon,, rozpoczęły debatę "Komu przeszkadza Karta Nauczyciela?"

Już pierwsze glosy pokazują wielka różnorodność, charakterystyczną w dyskusji o szkole polaryzację poglądów.

Mam nadzieje, że dyskusja ta rozpocznie ogólnonarodową rozmowę o przyszłości polskiej szkoły, której podsumowaniem mogłyby stać się uchwała sejmowa przyjęta czasie planowanych obrad Sejmu w 240 rocznicę ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej; - 14.10.2013 r.

Aby rozmowa i dyskusja o polskiej szkole mogła być twórcza, musi być powszechna, autentyczna, obiektywna i analizująca każdy aspekt funkcjonowania szkoły. Dopiero w oparciu o jej wyniki, które pozwolą na wnikliwą diagnozę stanu obecnego polskiej oświaty można pokusić się o zaprezentowanie wizji polskiej szkoły przyszłości. Wówczas moim zdaniem można mówić o odpowiednim czasie na nowelizację Karty Nauczyciela.

Kończąc moje krótkie przemyślenia, nawiąże do tytułu mojego felietonu i przypomnę nieśmiertelne powiedzenie najwybitniejszego polskiego trenera piłki nożnej Kazimierza Górskiego; ,,Piłka jest okrągła a bramki są dwie”. Przypominam je także po to, by społeczności szkolne umiały walczyć o swoje zwycięstwa dobrą piłką i potrafiły wystrzegać się samobójów, a jeśli będą strzelać, to do jednej bramki, czego serdeczne życzę.

A. Pieczonka
SP Wola Rafałowska


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Niedziela, 1 Pażdziernika 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART