Obowiązkiem każdego obywatela jest przede wszystkim przestrzeganie prawa, zarówno określonego w Konstytucji, ustawach, rozporządzeniach jak i prawa miejscowego. Jednym z podstawowych dokumentów prawa miejscowego w Gminie Chmielnik jest Regulamin utrzymania czystości i porządku, przyjęty uchwałą Nr XL/311/2010 Rady Gminy Chmielnik z dnia 26 kwietnia 2010 r. Regulamin ten, określa szczegółowe zasady, zadania i obowiązki w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości znajdujących się w gminie. Chcielibyśmy przytoczyć kilka z nich i odpowiedzieć na pytanie;
W jaki sposób zapewnić porządek i czystość na terenie posesji?
Przede wszystkim właściciel (zarządca, użytkownik) jest obowiązany wyposażyć swoją nieruchomość w dostateczną ilość pojemników, worków służących do gromadzenia odpadów stałych oraz do utrzymywania tych urządzeń we właściwym stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Niedopuszczalne jest wywożenie i deponowanie odpadów stałych w miejscach do tego nie przeznaczonych, a także spalanie na powierzchni ziemi oraz w instalacjach grzewczych budynków odpadów komunalnych (tworzyw sztucznych, gumy, odzieży, mebli, oraz odpadów niebezpiecznych), czy też zakopywanie w ziemi odpadów, a w szczególności takich jak: baterie, świetlówki, akumulatory, smary, zużyte oleje, środki ochrony roślin, przeterminowane lekarstwa.
Kolejnym bardzo ważnym obowiązkiem jest przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniające wymagania określone w odrębnych przepisach. Zabrania się wylewania nieczystości ciekłych poza zbiorniki przeznaczone, wylewania do rowów otwartych, zbiorników wodnych, kanalizacji deszczowej oraz pompowania ich na pola, łąki, itp.
O czym warto wiedzieć, i co nas czeka, gdy nie wywiążemy się z tych obowiązków?
Gmina ma prawo sprawdzić czy właściciel nieruchomości posiada aktualną umowę z firmą wywozową i opłacone rachunki za usługę. W przypadku braku takiej umowy i rachunków powstaje podejrzenie, że właściciel nieruchomości pozbywa się odpadów w sposób nieprawidłowy, inny niż jest to określone w ustawie i regulaminie gminnym.
Wobec takich właścicieli zostaje wszczęte postępowanie administracyjne, które skutkować może decyzją, w której zostają zobowiązani do uiszczenia opłat za odbieranie odpadów komunalnych lub opróżnianie zbiorników bezodpływowych. Niestety grozi też takim właścicielom kara grzywny lub inna, zgodnie z przepisami Kodeksu Wykroczeń.
Ambicją każdego z nas powinno być dbanie o estetyczny wygląd naszej posesji, dlatego też należy systematycznie sprzątać teren nieruchomości z nieprzydatnych przedmiotów, a w szczególności oczyszczać z zanieczyszczeń dojścia do budynków, punkty gromadzenia odpadów i ich otoczenia. Utwardzone części terenu powinny być zamiatane, aby nie dopuścić do zalegania na nich nieczystości. Należy utrzymywać budynki, ogrodzenia i inne urządzenia w obrębie nieruchomości w odpowiednim stanie technicznym, nie stwarzającym zagrożenia dla otoczenia, a także utrzymywać w odpowiednim stanie zjazdy z dróg publicznych prowadzące do naszych nieruchomości.
Nie zapominajmy także o systematycznym koszeniu trawników i dzikiej roślinności, a także o pielęgnacji drzew i krzewów i o utrzymywaniu nieruchomości niezabudowanych w stanie wolnym od zachwaszczenia. Niekoszone trawy i chwasty powodują dużą uciążliwość szczególnie dla ludzi, ale także są zagrożeniem dla upraw rolniczych i ogrodniczych, są siedliskiem wielu szkodników glebowych, gryzoni, ślimaków, dla których niekoszone grunty są sprzyjającym siedliskiem bytowania i intensywnego rozmnażania się. Nie wykoszone zeschnięte trawy i chwasty stanowią również poważne zagrożenie pożarowe na skutek niedopuszczalnych praktyk ich wypalania.
Pamiętajmy o systematycznym obcinaniu gałęzi drzew i krzewów zwisających nad drogami i chodnikami, utrudniającymi bezpieczne przejście lub przejazd. Ograniczają one widoczność i bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo ruchu drogowego i pieszych, wpływają również negatywnie na wizerunek krajobrazu wsi.
We wszelkich działaniach jakie podejmujemy, powinniśmy wziąć pod uwagę prawa osób trzecich i starać się być jak najmniej uciążliwi dla sąsiadów, dzięki temu unikniemy wielu konfliktów i sporów. Pamiętajmy, że jesteśmy jednym z ogniw naszego środowiska naturalnego i mamy bezpośredni wpływ na jego kształtowanie. Dołóżmy zatem wszelkich starań na rzecz jego ochrony.
Monika Chuchla