zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2013
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
KGW W BORÓWKACH
STOWARZYSZENIA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 2/2013 OŚWIATA I KULTURA
Czy biblioteka to dobre miejsce dla małego człowieka?

„Usługi biblioteczne dla dzieci nigdy nie były tak ważne jak dzisiaj dla dzieci i ich rodzin na całym świecie. Dostęp do wiedzy i wielokulturowego bogactwa świata, jak również kształcenie ustawiczne oraz umiejętności w zakresie czytania i pisania, stały się priorytetem naszego społeczeństwa. Dobra biblioteka zapewnia dzieciom kształcenie ustawiczne i rozwój umiejętności w zakresie czytania i pisania oraz umożliwia im uczestniczenie w życiu społeczności i wnoszenie własnego wkładu do jego rozwoju. Powinna nieustannie reagować na zmiany pojawiające się w środowisku i spełniać potrzeby informacyjne, kulturalne i rekreacyjne wszystkich dzieci. Każde dziecko powinno być zaznajomione z lokalną biblioteką, czuć się w niej dobrze….” (wytyczne IFLA dotyczące usług w bibliotekach dla dzieci).

Mój każdy, kolejny rok pracy w bibliotece przynosi nowe doświadczenia. Tegoroczne były nie lada wyzwaniem ze względu na realizację trzech projektów skierowanych do różnych grup wiekowych. Moje największe obawy budził ten skierowany dla najmłodszych dzieci i ich rodziców. Dlaczego?

Ciągle w naszym społeczeństwie obecny jest stereotyp: biblioteka jest miejscem nudnym i nieciekawym. Obawiałam, się ze biblioteka nie będzie na tyle atrakcyjna, by młodzi rodzice wraz ze swoimi dziećmi chcieli w niej spędzać swój wolny czas. Moje obawy nie potwierdziły się. Projekt Trochę tańca, deko baśni i się dziecka świat rozjaśni został przyjęty bardzo entuzjastycznie. W każdy wtorek nasza biblioteka, stawała się miejscem doskonałej zabawy. Spotkania z psem Buffym dostarczały wiedzy jak mądrze opiekować się zwierzęciem, spektakle Teatru Art- Re dawały możliwość wystąpienia na scenie wraz z aktorami, podczas warsztatów plastycznych można było lepić, naklejać, malować paluszkami, Pani Małgosia przybliżała trudne zagadnienia matematyczne, a z Panią Ireną dzieci mogły tańczyć i śpiewać. Bajki pomagajki – wyciszały i przenosiły do krainy wyobraźni, a podczas zajęć Wiem co jem przygotowywaliśmy pyszne i zdrowe kanapki i dowiedzieliśmy się gdzie mieszkają witaminki.

Dzięki dofinansowaniu projektu przez Fundację J. Kantego Steczkowskiego mogliśmy wyposażyć Kącik zabaw w niezbędne do prowadzenia zajęć stoliki i krzesełka, zakupić pomoce dydaktyczne, klocki, puzzle, zabawki i… słodki poczęstunek.

Projekt, który budził mój niepokój okazał się niesamowitym doświadczeniem. Dziecięcy entuzjazm, ciekawość świata inspirował nas do działań, dostarczał nowych pomysłów na kolejne spotkania i dlatego, wtorkowego mini przedszkola brakuje nie tylko dzieciom, ale i nam bibliotekarzom.

„Każde dziecko powinno w bibliotece czuć się dobrze…” Mam nadzieję, że maluszki i ich rodzice biorący udział w projekcie czuli się u nas bezpiecznie i dobrze, a wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości.

Beata Wojnarowicz-Hondz


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 13 Lipca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART