zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2013
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
KGW W BORÓWKACH
STOWARZYSZENIA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 2/2013 OŚWIATA I KULTURA
Kolory kultury

 

 

 

Już po raz drugi Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Chmielniku bierze udział w Partnerskim Wielostronnym Projekcie Szkół Comenius. Ten obecny, zatytułowany: „Namalujmy tęczę kolorami tradycji” trwa od września 2012 do czerwca 2014 roku. Koordynatorem projektu ze strony polskiej jest nauczycielka j. angielskiego w szkole – pani Joanna Biskup.
W projekcie uczestniczą szkoły z pięciu państw: Turcji, Bułgarii, Hiszpanii, Portugalii i Polski. Uczniowie mają okazję nauczyć się wiele o krajach partnerskich, jak również poćwiczyć i rozwinąć swoje umiejętności językowe z zakresu języka angielskiego. Zostały nawiązane kontakty naszych uczniów z kolegami ze szkół partnerskich, dzieci piszą do siebie maile i rozmawiają przez skype. Wymieniamy się informacjami o naszych krajach oraz zdjęciami z ważnych wydarzeń, prezentacjami, które dzieci przygotowują z różnych okazji. Posługujemy się logo, które było naszą propozycją w konkursie i zostało wybrane jako najlepsze. W lutym 2013r. odbyło się pierwsze spotkanie robocze przedstawicieli wszystkich krajów i mieliśmy okazję pojechać do Hiszpanii. Ustalone zostały terminy kolejnych wyjazdów, jak również plan kolejnych działań związanych z realizacją projektu, takich jak słownik podstawowych słów w 5 językach, zorganizowanie Dnia Europejskiego, przygotowanie prezentacji oraz plakatu o swoim kraju.

Kolejnym ważnym wydarzeniem była wizyta naszych partnerów w Polsce. W dniach od 7 do 12 czerwca gościliśmy reprezentacje z Hiszpanii, Portugalii, Bułgarii i Turcji. Na tę okazję zostało przygotowanych mnóstwo atrakcji, aby nasi goście poznali trochę historii, tradycji jak i gościnności polskiej.

Zaplanowano wycieczkę do Krakowa, Wieliczki, Łańcuta, Kolbuszowej i Rzeszowa. Dzieci przygotowały nasze tańce narodowe, zostały uszyte specjalne stroje. Goście mieli możliwość spróbować, a także przyrządzić własnoręcznie przysmak kuchni polskiej – pierogi. We wtorek, 11 czerwca w budynku naszej szkoły przy wspólnym stole spotkali się zagraniczni goście, a także zaproszeni na tę okoliczność politycy, władze gminne, kościelne, dyrektorzy i pracownicy szkół z naszej gminy, przyjaciele szkoły, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Chmielniku, aby porozmawiać o systemach edukacyjnych w poszczególnych państwach, dowiedzieć się o tradycjach i zwyczajach kultywowanych w każdym z krajów partnerskich, podzielić się wrażeniami z pobytu w Polsce, spróbować regionalnych potraw. Z okazji spotkania powstał także zbiór regionalnych słówek i powiedzonek, pt. Słownik babci Heli. To broszurkowe wydanie zostało rozdane gościom i, mam nadzieję, było źródłem rozrywki, ciekawostką i miłą pamiątką ze spotkania.

Dzień był bardzo uroczysty, dopisała nawet kapryśna tego lata pogoda. Goście wyjechali zadowoleni, wzruszeni żegnali się z nami, obiecując ponowne spotkanie, tym razem jesienią w Bułgarii.

 

M. Tereszkiewicz


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART