zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2014
URZĄD GMINY INFORMUJE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 2/2014 OŚWIATA I KULTURA
Dlaczego realizujemy projekty edukacyjne?


Uczniowie kl. VI w trakcie wywiadu z bibliotekarką

Projekt edukacyjny jest nowoczesną metodą nauczania. Ma za zadanie skłonić uczniów do wspólnej pracy w grupie. Projekt uczy kreatywności, wychodzi poza ramy sali lekcyjnej. Dobrze zaplanowany pozwala każdemu uczniowi się wykazać. Przy jego realizacji każdy może poczuć się doceniony i zauważony bez względu na indywidualne zdolności i zainteresowania. Istotą projektu jest samodzielna praca uczniów pod kierunkiem nauczyciela, który czuwa nad realizacją zadania i motywuje do działania. Uczniowie podchodzą do niego bardzo emocjonalnie. Muszą podjąć decyzję, jaki materiał wybrać i w jakiej formie go przedstawić. Uczą się w ten sposób sztuki organizacji pracy, oswajają z publicznym zabieraniem głosu. Projekty połączone z narzędziami TIK poszerzają umiejętności komunikacji elektronicznej. Każdy projekt ma wyznaczone cele i ma przynieść wymierne rezultaty. Jeśli jest dobry, pogłębia szkolną edukację i łączy pracę umysłową z działaniem.

W Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce projekty cieszą się coraz większą popularnością. Tytuły niektórych z nich to: „Stolice Polski” (kl. III), „Literkowo” (kl. I), „Czy warto czytać książki?” (kl.VI), „Czy Polacy są patriotami?” (kl. IV), „Z ekologią na Ty” (kl. II), „Czy warto poznawać kulturę innych narodów? Wielka Brytania” (kl. VI), Komiks o „Chłopcach z Placu Broni”
F. Molnara” (kl. V).

W tym roku publiczna prezentacja części projektów zbiegła się z lekcjami otwartymi, na które zostali zaproszeni rodzice i koledzy z innych klas. Królowały głównie prezentacje multimedialne, krzyżówki interaktywne, plakaty, prace plastyczne, historyjki obrazkowe, komiksy, wspólnie tworzone książeczki. Ekologiczni badacze z II klasy prowadzili obserwację przyrody w notatnikach, korzystali z encyklopedii, zasobów internetowych i czasopism. Na koniec stworzyli ekologiczną książeczkę pt. „Z ekologią na Ty”. Młodzi obywatele z klasy IV z dyktafonem w ręku prowadzili sondaże, wywiady wśród mieszkańców Zabratówki na temat „Czy Polacy są patriotami”. Efekty pracy przedstawili w formie kilku prezentacji. Natomiast młodzi dziennikarze z klasy VI badali problem „Czy warto czytać książki”. Podsumowaniem projektu była gorąca dyskusja i rozpowszechnione hasło „Dinozaury nie czytały i wiadomo, co się z nimi stało”.

Wszystkie projekty mocno angażowały uczniów. Uczestnicząc w publicznych prezentacjach niektórych z nich, zauważyłam spore zainteresowanie lekcją, której współtwórcami byli sami uczniowie. Myślę, że jest to świetna forma pracy w szkole, którą trzeba rozwijać w przyszłości.

mgr Lucyna Gonek - dyrektor
Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Wtorek, 15 Pażdziernika 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART